Trwa ładowanie...

Sprawdź, czy masz zatkane tętnice. Banalny test może ujawnić miażdżycę lub zakrzepicę

 Karolina Rozmus
14.07.2023 14:09
Banalny test, który wykonasz nawet w domu. W kilka chwil ujawni, czy masz zatkane tętnice
Banalny test, który wykonasz nawet w domu. W kilka chwil ujawni, czy masz zatkane tętnice (Getty Images)

Ten test nie wymaga żadnego sprzętu ani szczególnych umiejętności, a wykonuje go każdy lekarz w swoim gabinecie, gdy podejrzewa u pacjenta niedrożność tętnic górnych kończyn. Jest dedykowany wszystkim, którzy obawiają się miażdżycy lub zakrzepicy.

spis treści

1. Prosty test. Ujawnia niedrożność tętnic

Zimne i blade dłonie? A może mrowienie w koniuszkach palców? Takie pozornie błahe dolegliwości mogą wskazywać na zaburzenia krążenia, w tym zapalenie tętnic, miażdżycę czy zakrzepicę.

Choć do diagnozy jednej z tych chorób potrzebne są specjalistyczne badania, to przesłanką do nich może być nieprawidłowy wynik tzw. testu Allena. Nie jest rutynowym badaniem, ale może zostać wykonane przez lekarza, gdy ma pewne podejrzenia co do zaburzeń w układzie krążenia. Niekiedy wykonuje się go także przed zabiegami takimi jak wszczepienie by-passów czy inne, które mogą wiązać się z uszkodzeniem lub zamknięciem tętnic.

Zobacz film: "Objawy miażdżycy kończyn dolnych"

Test Allena opiera się na obserwacji krążenia kapilarnego, czyli tego w naczyniach włosowatych w palcach. Może ocenić wydolność krążenia kończyn górnych. Tymczasowe zablokowanie przez lekarza dopływu krwi do kończyny, a także jej ponowny napływ w zbyt krótkim lub zbyt długim czasie jest istotną wskazówką. Może sugerować, że krążenie krwi w tętnicach zostało upośledzone, co dla lekarza jest sygnałem, by skierować pacjenta na dalsze badania. Mowa o USG Doppler oraz badaniu angiograficznym z wykorzystaniem kontrastu.

2. Jak wykonać test Allena?

Test może wykonać lekarz, który podejrzewa niedrożność tętnic kończyny górnej
Test może wykonać lekarz, który podejrzewa niedrożność tętnic kończyny górnej (Pixabay)

Test Allena przeprowadza się w kilku prostych krokach:

  • pacjent siada przy stole i opiera o blat grzbiet ręki zgiętej w łokciu pod kątem 45 stopni, podobnie jak przy badaniu ciśnienia tętniczego krwi,
  • lekarz prosi badanego o zaciśnięcie pięści na 30 sekund, a w tym czasie mięśnie opróżniają krew z naczyń włośniczkowych,
  • lekarz uciska rękę pacjenta w taki sposób, by zatrzymać dopływ krwi do dłoni z tętnicy promieniowej, biegnącej po stronie bocznej kciuka, oraz łokciowej, znajdującej się po stronie przyśrodkowej małego palca,
  • pacjent prostuje palce – w tym momencie można dostrzec, że pozbawiona dopływu krwi dłoń jest blada,
  • lekarz zwalnia ucisk tętnic i mierzy czas, po jakim palce odzyskają normalny kolor.

Obserwuj także opuszki palców i barwę skóry pod płytką paznokciową. Jeśli kolor dłoni wraca do naturalnego w czasie nieprzekraczającym pięciu sekund, mówi się, że wynik próby jest ujemny. Jest to tożsame z brakiem zaburzeń krążenia. W przypadku gdy palce pozostają blade czy sine po upływie tego czasu, wynik próby jest dodatni, a lekarz może zadecydować o dalszej diagnostyce.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze