Trwa ładowanie...

Sprawdź, dlaczego nie powinno się pić zmrożonych napojów podczas upałów

 Dorota Mielcarek
08.07.2022 00:59
Zmrożone napoje są niebezpieczne w upalne dni
Zmrożone napoje są niebezpieczne w upalne dni (123rf)

Upał po raz kolejny nam dokucza. Szukając sposobów, żeby się ochłodzić, sięgamy po coś zimnego do picia. Czy zmrożone napoje na pewno chłodzą organizm? Okazuje się, że ich wypicie, grozi szokiem termicznym, krwotokiem z nosa, a nawet zawałem serca. Jak to możliwe?

spis treści

1. Lodowate napoje latem szkodzą

Gdy jest gorąco, chętnie sięgamy po szklankę wody czy innego napoju. Zmęczony ciepłem organizm szuka ukojenia, wysyłając do mózgu informacje o pragnieniu. Latem powinniśmy więcej pić, aby uchronić się przed niebezpiecznym odwodnieniem. Zimne napoje, najlepiej z kostkami lodu to obraz, który staje przed oczami w każdy słoneczny dzień.

- Lodowate napoje wcale nie chłodzą organizmu. To tylko chwilowe złudzenie, podczas którego w organizmie zaczynają działać procesy, które mają na celu nas ogrzać. Lepiej sięgnąć po ciepłą herbatę niż colę z kostkami lodu – mówi internista.

Zobacz film: "Herbata najlepsza na upał"

Wybierając napoje, należy zwrócić uwagę, czy nie są one zbyt zimne, ponieważ może dojść do szoku termicznego. Większość osób myśli, że wstrząs termiczny może nastąpić tylko, jeśli ciało zanurzy się w wodzie - to mylne wyobrażenie.

Na te choroby uważaj w czasie upałów
Na te choroby uważaj w czasie upałów [6 zdjęć]

Nadchodzi fala tropikalnych upałów. Przez kilka dni w Polsce ma być naprawdę gorąco. To idealna okazja

zobacz galerię

Po wypiciu szklanki zimnej wody możesz poczuć kłujący ból zatok - to pierwszy sygnał, że napój jest za zimny. Nieprzyjemne będzie też uczucie w żołądku i gęsia skórka. Jeśli zignorujesz te sygnały ostrzegawcze, może dojść do krwotoku z nosa, zwężenia naczyń krwionośnych, a nawet do zaburzeń rytmu serca, co w konsekwencji może prowadzić do zawału i śmierci.

2. Grupa ryzyka

W grupie ryzyka jest każdy, kto będąc rozgrzanym, sięgnie po zmrożony napój, jednak bardziej ryzykują osoby, które były wystawione na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas, np. plażowicze.

Przesadne opalanie, nie dość, że może mieć przykre konsekwencje, takie jak oparzenia słoneczne, to może przysporzyć znacznie więcej problemów. Gdy mamy rozgrzane ciało i wypijemy mrożony napój, wówczas najpierw pojawia się gęsia skórka - pierwszy sygnał ostrzegawczy.

Największą grupę ryzyka stanowią sportowcy, szczególnie osoby biegające. Trenerzy personalni polecają wybierać klimatyzowane siłownie na trening podczas upałów. Bieganie w godzinach, kiedy słońce jest wysoko i wypicie po treningu lodowatej wody, będzie szokiem dla organizmu. Krwawienie z nosa i nierówny rytm serca mogą pojawić się w ciągu kilku sekund. Znany jest przypadek piłkarza, który po wypiciu lodowatej wody, zmarł na zawał serca. Ludwin Florez Nole był po treningu, na dworze panował upał, jego życia nie udało się uratować.

3. Herbata na upały

Co zatem pić, żeby poczuć ochłodę? Ciepłą herbatę. Brzmi nieprawdopodobnie, jednak działa. Ważne jest, aby nie była gorąca.

- Gdy na zewnątrz temperatura sięga 30 stopni Celsjusza, a my podejmujemy jakiś wysiłek, to serce pracuje szybciej, czyli pompuje więcej krwi – dlatego niektórzy robią się różowi na twarzy. Wlany w siebie bez zastanowienia zimny napój zwęża naczynia krwionośne, natomiast ciepły rozszerza. Zaczniemy się pocić i będzie nam chłodniej – mówi internista.

Zadaniem herbaty jest pobudzenie organizmu do pocenia się, co stanowi swoistą termoregulację. Parowanie potu z powierzchni ciała powoduje obniżenie jego temperatury.

Zmrożone napoje wciąż cieszą się sporą popularnością, warto jednak pamiętać o konsekwencjach wynikających z ich szybkiego picia. W czasie wakacji, ta wiedza jest szczególnie przydatna - może uratować ciebie i bliskie ci osoby przed ogromnym niebezpieczeństwem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze