Trwa ładowanie...

Główny sprawca raka żołądka. "Aż 80 procent przypadków "

 Katarzyna Prus
05.04.2023 15:28
Infekcja Helicobacter pylori to główna przyczyna raka żołądka
Infekcja Helicobacter pylori to główna przyczyna raka żołądka (Getty Images)

Im dłuższa infekcja Helicobacter pylori, tym większe ryzyko raka żołądka. W przypadku zakażenia konieczne jest leczenie antybiotykami, które eliminują groźną bakterię z przewodu pokarmowego. To chroni przed rozwojem podstępnego nowotworu, który bardzo trudno wykryć.

spis treści

1. Im dłuższa infekcja, tym większe ryzyko

- Główną przyczyną raka żołądka jest zakażenie bakterią H. pylori. Im dłuższa infekcja, tym większe ryzyko rozwoju nowotworu - mówi prof. Grażyna Rydzewska.

Ból brzucha może wskazywać na raka żołądka
Ból brzucha może wskazywać na raka żołądka (Getty Images)
Zobacz film: "Profilaktyka raka żołądka"

Jak dodaje, rak żołądka nie daje wczesnych, typowych objawów, nie ma też specjalnych badań profilaktycznych. Warto zwracać uwagę m.in. na dyskomfort, ból brzucha, zgagę czy wymioty.

Specjalistka jest kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. Zaznacza, że w razie stwierdzenia zakażenia bakterią Helicobacter pylori, konieczne jest leczenie antybiotykami. To najlepszy sposób uniknięcia raka żołądka, wykrywanego na ogół w późnym stadium i prowadzącego do zgonu.

- Zakażenie bakterią H. pylori to podstawowa przyczyna raka żołądka, jest ono odpowiedzialne za ten nowotwór w aż 80 proc. przypadków - zaznacza prof. Grażyna Rydzewska.

Wynika to z tego, że bakteria ta jest patogenem, a nie tylko saprofitem, czyli organizmem cudzożywnym czerpiącym pokarm z rozkładu martwych szczątków organicznych.

Helicobacter pylori rozwija się w warstwie śluzu wyścielającego wnętrze żołądka człowieka. Wydziela ureazę, aby przekształcić mocznik w amoniak, co powoduje neutralizację kwasowości żołądka.

Szczególnie niebezpieczna jest utrzymująca się, długotrwała infekcja, gdyż powstaje wtedy stan zapalny i zmiany przednowotworowe w błonie śluzowej żołądka, które mogą prowadzić do rozwoju raka.

2. Antybiotyki są koniecznością

Nowotworom żołądka sprzyjają także inne czynniki, takie jak otyłość i palenie tytoniu oraz predyspozycje genetyczne, szczególnie takie geny jak BRCA1/2 oraz CDH1.

- Jednak czynniki genetyczne odpowiadają jedynie za 3 proc. zachorowań na raka żołądka - zwraca uwagę specjalistka.

Niepokojąca jest choroba refleksowa przełyku, która polega na tym, że kwas z żołądka powraca do przełyku i czasami powoduje uszkodzenia błony śluzowej przełyku.

Groźny jest też tzw. przełyk Barretta - zmiany w przełyku, które mogą doprowadzić do zamian nowotworowych. Jednak obydwa schorzenia powodują nowotwory połączenia przełykowo-żołądkowego.

Prof. Grażyna Rydzewska zapewnia, że przed rakiem żołądka chroni leczenie antybiotykami, eliminujące bakterię H. pylori z przewodu pokarmowego. W razie zakażenia tą bakterią warto je przeprowadzić w każdym wieku.

- Eradykacja H. pylori jest pożądana nawet po 80. roku życia - przekonuje.

Zaznacza, że leczenie takie jest tym bardziej wskazane, gdyż chorobę trudno jest wykryć we wczesnym stadium rozwoju - udaje się to jedynie w 5-8 proc. zachorowań.

3. Rak trudny do wykrycia

Aż ponad 90 proc. przypadków raka żołądka diagnozuje się w stadium zaawansowanym, stąd tak duża śmiertelność z powodu tego nowotworu. Pięcioletnie przeżycia uzyskuje się u zaledwie 30 proc. pacjentów.

- Nie ma wczesnych objawów raka żołądka - tłumaczy specjalistka.

Najczęściej występujące dolegliwości tej choroby są łagodne i dość powszechnie występujące, które mogą wskazywać na wiele innych schorzeń. Są to zwykle dyskomfort i ból brzucha, uczucie pełności w żołądku nawet po niewielkim posiłku, a także zgaga, odbija się i kwaśny smak w ustach.

Zdarzają się także mdłości i wymioty (najbardziej niepokojące są te zawierają krew) oraz utrata apetytu i chudnięcie.

Nie ma badań profilaktycznych pozwalających wykryć raka żołądka. Na rozwijanie się nowotworu może wskazywać niedokrwistość wykrywana w morfologii krwi, a także badanie kału na krew utajoną, która może jednak wskazywać też na raka jelita grubego.

Pomocne są badania obrazowe, szczególnie badanie endoskopowe przewodu pokarmowego z użyciem USG, a także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

4. Guz trzeba usunąć jak najwcześniej

Prof. Grażyna Rydzewska podkreśla, że nowe techniki endoskopowe, w tym - endoskopia wysokiej rozdzielczości, ułatwiają wczesne wykrycie raka żołądka. Metody endoskopowe umożliwiają także wykonanie zabiegu, gdy guzy ograniczone są do wewnętrznej ściany żołądka, najczęściej o rozmiarach nie większych niż 2 cm.

W innych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne - guz usuwany jest z częścią żołądka lub całym żołądkiem.

Jak tłumaczy specjalistka, wczesne usunięcia guza jest najbardziej skuteczną metodą, gdyż rak żołądka może się rozprzestrzeniać bezpośrednio do pobliskich tkanek i narządów, głównie do trzustki, przepony, nerek i nadnerczy, a także okrężnicy, jelita cienkiego, śledziony, wątroby oraz naczyń krwionośnych, jamy otrzewnowej i powłok brzusznych.

Komórki rakowe wydostają się poza guza poprzez naczynia limfatyczne (odprowadzające chłonkę z żołądka) oraz układ żył wrotnych do wątroby i płuc.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze