Trwa ładowanie...

Spuchnięte kolano – wygląd, przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
24.05.2023 12:08
Spuchnięte kolano to najczęściej objaw urazu stawu kolanowego
Spuchnięte kolano to najczęściej objaw urazu stawu kolanowego (123rf)

Spuchnięte kolano to najczęściej objaw urazu stawu kolanowego. Wówczas zwykle pojawia się także ból o różnym nasileniu oraz inne typowe dolegliwości. Zdarza się jednak, że przyczyna przypadłości jest mniej oczywista. Często odpowiada za nią nie tylko patologia w obrębie struktur kolana, ale i choroba ogólnoustrojowa. Jak sobie radzić? Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Jak wygląda spuchnięte kolano?

Spuchnięte kolano może pojawić się zarówno nad samym kolanem (nad rzepką), z boku, jak i z tyłu kolana. Bardzo często obrzękowi towarzyszy ból, a także zaczerwienienie stawu i ocieplenie skóry w okolicy kolana. Bywa, że obserwuje się nadmiar płynu w stawie kolanowym, tak zwaną wodę w kolanie.

Bardzo często pacjenci skarżą się na ograniczenie ruchów czy nieruchomość kolana (tzw. zespół sztywnego kolana), dyskomfort i ból stawu kolanowego manifestujący się podczas próby wykonywania ruchów, a także problemy z chodzeniem.

Zobacz film: "5 nawyków, które niszczą kolana"

Dolegliwość może dotyczyć zarówno jednej kończyny, jak i obydwóch, co ma bezpośredni związek z przyczyną pojawienie się opuchlizny.

2. Przyczyny obrzęku kolana

Opuchlizna kolana może się pojawić się w wielu bardzo różnych przyczyn. Odpowiadać za nią mogą zaburzenia i choroby miejscowe, dotyczące struktur kolana, jak i schorzenia ogólnoustrojowe.

Wśród najczęstszych przyczyn opuchlizny kolana wymienia się:

  • przeciążenia. Zwykle związane są z długotrwałą i intensywną aktywnością fizyczną, przetrenowaniem lub treningiem fizycznym niedostosowanym do możliwości i kondycji,
  • urazy: skręcenia, zwichnięcie czy stłuczenie kolana. To często konsekwencja niefortunnego skoku, upadku czy uderzenia. To urazy struktur wewnętrznych kolana (chrząstki stawowej, łąkotki, stawu kolanowego) i zewnętrznych (przyczepów mięśniowych),
  • choroby kolana: przepuklina torebki kolana, cysta Bakera. To nienowotworowy guzek z płynem stawowym (opuchlizna pojawia się z tyłu pod kolanem), zapalenie stawu kolanowego, zapalenie kaletek maziowych, choroby zwyrodnieniowe,
  • choroby o podłożu reumatologicznym i autoimmunologicznym. To na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy, dna moczanowa, idiopatyczne zapalenie stawów. Wówczas opuchlizna może pojawić się zarówno po aktywności i wysiłku fizycznym, jak i samoistnie,
  • boreliozę, czyli chorobę odkleszczowa. Jeżeli krętki Borrelia dostały się do organizmu wraz z zakażonym kleszczem, może pojawić się nie tylko obrzęk, ale i ból stawów w obrębie kolana. Stan zapalny i postępująca choroba może doprowadzić do ich zniszczenia,
  • infekcja bakteryjna, która objawia się silnym bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem skóry w okolicach kolana, a także wysoką gorączka. Do zakażenia dochodzi w związku z urazem i skaleczeniem lub podaniem do kolana środków regenerujących chrząstkę stawową w niehigienicznych warunkach.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Leczenie spuchniętego kolana

W ramach pierwszej pomocy, na spuchnięte kolano warto zastosować domowe sposoby.

Można wykonywać okłady z lodu, octu winnego, surowego ziemniaka, schłodzonych liści kapusty oraz śmietany lub kefiru. Bardzo ważne jest także ułożenie chorej nogi w odpowiedniej pozycji.

Pomaga także smarowanie kolana maściami i żelami o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym, (obkurczających naczynia krwionośne). Można również wdrożyć leczenie farmakologiczne, które obejmuje zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz leków przeciwbólowych.

Ponieważ obrzęk kolana oraz dolegliwości, jakie się wówczas pojawiają, znacznie utrudniają życie, a i sprawiają ból, wymagają wsparcia specjalisty. Nie wolno ich bagatelizować także dlatego, że brak leczenia może prowadzić do powikłań, na przykład uszkodzenia stawu kolanowego.

Do lekarza należy się zgłosić się, gdy obserwuje się:

  • duży obrzęk (także ból) kolana bez wyraźnej przyczyny,
  • nagły i nasilony obrzęk, a także ból kolana po urazie,
  • objaw balotowania rzepki (ze względu na gromadzący się płyn rzepka „faluje”,
  • poranną sztywność stawów, zwłaszcza gdy towarzyszą jej trudności z poruszaniem kończyną.

Terapia kolana, w zależności od tego, co stanowi patogenezę problemu, może mieć charakter przyczynowy i objawowy. Lekarze często wykonują i zlecają różne badania (np. RTG czy USG). Zdarza się, że konieczne są także:

  • atybiotyki (np. w przypadku borelizoy),
  • leczenie specjalistyczne,
  • fizjoterapia,
  • rehabilitacja.

Do leczenia fizykoterapeutycznego opuchlizny kolana zalicza się:

Wykonuje się także różne zabiegi (np. punkcję stawu, gdy obrzęk kolana jest skutkiem gromadzenia się wody. Interwencja polega na odessaniu wody) bądź poważne operacje.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze