Trwa ładowanie...

Stan podgorączkowy – przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
03.11.2021 12:18
Stan podgorączkowy nie potrzebuje leczenia, ale bardzo ważne jest to, aby stale kontrolować temperaturę
Stan podgorączkowy nie potrzebuje leczenia, ale bardzo ważne jest to, aby stale kontrolować temperaturę (adobestock)

Stan podgorączkowy może być różny w zależności od tego, w którym miejscu jest mierzona temperatura. U nas w kraju najczęściej temperatura jest mierzona pod pachą i tu, jako prawidłowy wynik uznaje się 36, 6°C. Jeżeli ten próg zostanie przekroczony wtedy uznaje się, że pojawił się stan podgorączkowy. Jeżeli temperatura jest mierzona w inny sposób, dla przykładu w odbycie czy w ustach, to temperatura będzie wyższa. Temperatura będzie się wahała w ciągu dnia, najniższa temperatura jest w nocy, a największe wartości są wieczorem. Na wysokość temperatury ma wpływ także pogoda, gorący czy zimny prysznic.

spis treści

1. Przyczyny stanu podgorączkowego

Stan podgorączkowy nie jest choroba stan podgorączkowy to objaw choroby. Stan podgorączkowy może być zwiastunem wielu infekcji wirusowych, zaburzeń hormonalnych, a nawet nowotworów. Stan podgorączkowy może się pojawić przy nieżycie nosa, w niektórych przypadkach może przejść w gorączkę. Zapalenie krtani również zwiastuje stan podgorączkowy, który może utrzymać się nawet przez 10 dni i bardzo rzadko przechodzi w gorączkę.

Stan podgorączkowy to temperatura w przedziale od 37,1°C do 37,9°C, wyższa oznacza gorączkę
Stan podgorączkowy to temperatura w przedziale od 37,1°C do 37,9°C, wyższa oznacza gorączkę
Zobacz film: "Stan podgorączkowy"

Zapalenie krtani najczęściej jest diagnozowane u dzieci. W anginie zarówno wywołanej wirusem i bakterią może się pojawić stan podgorączkowy, który bardzo często zmienia się w wysoką gorączkę. Stan podgorączkowy zmienia się w gorączkę zwłaszcza przy anginie wywołanej bakterią.

Sposoby na obniżenie gorączki bez leków
Sposoby na obniżenie gorączki bez leków [9 zdjęć]

Kiedy dopada nas choroba, robimy wszystko, by jak najszybciej poczuć się lepiej. Zwykle od razu sięgamy

zobacz galerię

Stan podgorączkowy, który utrzymuje się przez cały czas jest charakterystyczne dla nadczynności tarczycy. Chory stale odczuwa podwyższoną temperaturę. Ból gardła, ból stawów, kaszel i duży katar, a także stan podgorączkowy, który bardzo szybko zmienia się w gorączkę to objawy zapalenia oskrzeli. Niestety stale utrzymujący się stan podgorączkowy to objaw guza mózgu, podobnie objawiają się chłoniaki. Stan podgorączkowy utrzymujący się przez długi czas to cecha boreliozy. Inną chorobą, której towarzyszy stan podgorączkowy jest przegrzanie organizmu, które powstaje w wyniku zbyt długiego przebywania na słońcu. W tym przypadku stan podgorączkowy znika dla przykładu po chłodniejszym prysznicu czy spożyciu letniego napoju.

To też warto wiedzieć

2. Jak leczyć stan podgorączkowy?

Stan podgorączkowy nie potrzebuje leczenia, ale bardzo ważne jest to, aby stale kontrolować temperaturę. Jednak warto skorzystać z domowych sposobów i obniżyć stan podgorączkowy dla przykładu robiąc okłady na czoło, innym sposobem może być chłodna kąpiel, która powinna obniżyć temperaturę. Jeśli stan podgorączkowy utrzymuje się przez dłuższy czas, albo przeradza się w wysoką gorączkę należy zażyć leki przeciwgorączkowe. Jednak bardzo ważne jest, aby stosowanie leków konsultować z lekarzem lub dokładnie czytać ulotkę leku, gdzie znajduje się dawkowanie. W momencie, kiedy występuje nie tylko stan podgorączkowy, ale też inne objawy zaleca jest wizyta u lekarza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze