Trwa ładowanie...

Statyny - czym są, zalety i wady

Avatar placeholder
06.04.2021 18:44
Statyny - czym są, zalety i wady
Statyny - czym są, zalety i wady

Brytyjskie media prezentują wyniki 14 badań klinicznych, których przedmiotem jest skuteczność i skutki leczenia statynami. Wynika z nich, iż wielu chorych stosujących ten lek kontrolujący poziom cholesterolu nie odnosi z tego korzyści, a zdarza się, że odczuwają jego efekty uboczne...

spis treści

1. Statyny - czym są

Statyny to grupa leków stosowanych do obniżenia poziomu cholesterolu. Przyjmuje je aż 7 milionów Brytyjczyków, co każdego roku kosztuje służbę zdrowia nawet 450 milionów funtów.

Są to koszty jedynie farmaceutyków wydawanych z przepisu lekarza, a niektóre statyny są również dostępne bez recepty, więc w rezultacie osób przyjmujących te leki jest jeszcze więcej.

Zobacz film: "Nie taki straszny, jak go malują - cholesterol"

Statyny poprzez kontrolowanie poziomu cholesterolu we krwi zmniejszają ryzyko zawału serca i wylewu oraz innych chorób układu krążenia.

Badania krwi - cholesterol (WIDEO)
Badania krwi - cholesterol (WIDEO)

Cholesterol jest steroidowym alkoholem syntetyzowanym w tkankach. Prawie 2/3 cholesterolu powstaje w

zobacz galerię

2. Statyny - zalety i wady

Prof. Shah Ebrahim ze Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej w Londynie dowodzi, iż chociaż statyny pomagają, to nie każdy na nich skorzysta. Z jego badań wynika, iż spośród wszystkich osób przyjmujących te leki tylko jeden pacjent na tysiąc naprawdę powinien je stosować.

W rzeczywistości leki te powinny być przepisywane wyłącznie chorym, u których ryzyko choroby wieńcowej jest podwyższone o 20%. Pozostali pacjenci nie skorzystają na przyjmowaniu statyn, więc niepotrzebnie narażają się na wystąpienie skutków ubocznych tych farmaceutyków. Niektóre badania wskazują bowiem, iż statyny mogą powodować pogorszenie się pamięci i depresję.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze