Statyny nie dla każdego

Brytyjskie media prezentują wyniki 14 badań klinicznych, których przedmiotem jest skuteczność i skutki leczenia statynami. Wynika z nich, iż wielu chorych stosujących ten lek kontrolujący poziom cholesterolu nie odnosi z tego korzyści, a zdarza się, że odczuwają jego efekty uboczne...

1. Czym są statyny?

Statyny to grupa leków stosowanych do obniżenia poziomu cholesterolu. Przyjmuje je aż 7 milionów Brytyjczyków, co każdego roku kosztuje służbę zdrowia nawet 450 milionów funtów. Są to koszty jedynie farmaceutyków wydawanych z przepisu lekarza, a niektóre statyny są również dostępne bez recepty, więc w rezultacie osób przyjmujących te leki jest jeszcze więcej. Statyny poprzez kontrolowanie poziomu cholesterolu we krwi zmniejszają ryzyko zawału serca i wylewu oraz innych chorób układu krążenia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Prawda o statynach

Prof. Shah Ebrahim ze Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej w Londynie dowodzi, iż chociaż statyny pomagają, to nie każdy na nich skorzysta. Z jego badań wynika, iż spośród wszystkich osób przyjmujących te leki tylko jeden pacjent na tysiąc naprawdę powinien je stosować. W rzeczywistości leki te powinny być przepisywane wyłącznie chorym, u których ryzyko choroby wieńcowej jest podwyższone o 20%. Pozostali pacjenci nie skorzystają na przyjmowaniu statyn, więc niepotrzebnie narażają się na wystąpienie skutków ubocznych tych farmaceutyków. Niektóre badania wskazują bowiem, iż statyny mogą powodować pogorszenie się pamięci i depresję.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!