Stenoza kanału kręgowego – przyczyny, objawy, leczenie
Stenoza kanału kręgowego to stan, w którym rdzeń kręgowy lub korzenie są uciskane. Problem nasila się wraz z wiekiem. Najczęściej dotyka osoby po 50-tym roku życia. Czym jest stenoza, jakie są jej objawy i jak ją leczyć?
1. Stenoza kanały kręgowego – czym jest?
Stenoza kanału kręgowego, czyli inaczej zwężenie jest stanem, w którym kanał kręgowy uciska struktury rdzenia kręgowego. Wiąże się to z umiarkowanym lub silnym bólem kręgosłupa. U osoby zdrowej struktury kanału kręgowego nie przylegają do rdzenia. Wolne przestrzenie w obrębie kanału kręgowego chronią tkanki rdzenia kręgowego. Stan, w którym wolne przestrzenie zanikają nazywa się stenozą kanału kręgowego. Stenoza nasila się najczęściej po piątej dekadzie życia. Może wystąpić zarówno w dolnej, jak i górnej części pleców.
2. Przyczyny stenozy kanału kręgowego
Stenozę kanału kręgowego można nabyć wraz z wiekiem lub się z nią urodzić. Zazwyczaj objawy zwężenia nie dotyczą młodych osób. Wszelkie dolegliwości rozwijają się wraz z wiekiem. Do przyczyn sprzyjających powstaniu zwężenia kanału kręgowego zaliczamy:
- Chorobę Pageta;
- Dyskopatię;
- Urazy kręgosłupa;
- Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa;
- Nowotwory, które powstają w obrębie kręgosłupa;
- Przerost wiązadeł kręgosłupa;
- Operacje kręgosłupa (podczas zabiegów operacyjnych kręgosłupa, jednym z powikłań może być stenoza).
3. Objawy stenozy kanału kręgowego
Wszelkie objawy dotyczące stenozy kanału kręgowego rozwijają się powoli. Mogą one zanikać i nawracać. Zazwyczaj nasilają się przy staniu, trzymaniu głowy w pozycji pionowej lub wysiłku fizycznym (jazda na rowerze, chodzenie). Konkretne objawy zależą od tego czy schorzenie występuje w odcinku szyjnym, czy lędźwiowym. Do objawów stenozy występującej w odcinku szyjnym zaliczamy:
- Ból w obrębie karku, szyi, pleców;
- Zaburzenia czucia;
- Niedowład górnych kończyn;
- Bóle i zawroty głowy;
- Rwa barkowa.
Stenozie kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym towarzyszy:
Ból pleców w odcinku lędźwiowym;
Bóle kończyn dolnych (rozwijające się od pośladków, aż po uda i stopy);
Zaburzenia czucia;
Najrzadszą postacią schorzenia jest stenoza w odcinku piersiowym. Objawia się ona głównie bólami pleców promieniującymi do żeber oraz kończyn dolnych.
4. Diagnostyka i leczenie stenozy kanału kręgowego
Do zdiagnozowania choroby niezbędne jest wykonanie RTG kręgosłupa oraz rezonansu magnetycznego. Po zdiagnozowaniu stenozy stosuje się leczenie farmakologiczne (zastrzyki, tabletki) wspierane rehabilitacją.
Przy leczeniu stenozy stosuje się m.in.:
- Masaże i akupunktura (ograniczają ból, zmniejszają napięcie mięśni);
- Fizykoterapia (prądy TENS, pole magnetyczne);
- Kinezyterapia (nauka ćwiczeń zmniejszających obciążenie kręgosłupa);
- Pływanie.
5. Operacja stenozy
Gdy leczenie farmakologiczne i rehabilitacja nie pomaga, a ból uniemożliwia funkcjonowanie, wykonuje się zabieg operacyjny. Można go wykonać na kilka sposobów. Jednym z nich jest laminektomia, która polega na usunięciu fragmentu kręgu. Inną metodą jest resekcja zbędnych tworów kostnych. Struktury kanału kręgowego mogą być także stabilizowane z wykorzystaniem specjalistycznych implantów.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.