Trwa ładowanie...

Stopnie niepełnosprawności – kto orzeka, znaczny, umiarkowany, lekki, symbole

Avatar placeholder
30.03.2021 22:34
Stopnie niepełnosprawności – kto orzeka, znaczny, umiarkowany, lekki, symbole
Stopnie niepełnosprawności – kto orzeka, znaczny, umiarkowany, lekki, symbole

Niepełnosprawność może być spowodowana poprzez chorobę wrodzoną lub być wynikiem zdarzeń losowych. Z tego tytułu osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc ze strony państwa i różnych instytucji. W poniższym artykule przedstawimy stopnie niepełnosprawności, symbole niepełnosprawności oraz wyjaśnimy kto i na jakiej podstawie orzeka o niepełnosprawności.

spis treści

1. Stopnie niepełnosprawności – kto orzeka

Orzekanie o stopniach niepełnosprawności jest szczegółowo regulowane przez przepisy prawne. Są to:

  • Ustawa z dn. 27.08.1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz.U. nr.14 z 2008r. poz.92);
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dn.15.07.2003r. W sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. nr.139 z 2003r. poz.1328).
Zobacz film: "Dlaczego temat niepełnosprawności jest tak krępujący?"

Instytucją uprawnioną z mocy prawa do orzekania o stopniach niepełnosprawności jest powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Działa on w ramach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które z kolei jest jednostką samorządu powiatowego.

2. Stopnie niepełnosprawności – znaczny stopień niepełnosprawności

Znaczny stopień niepełnosprawności uzyskują osoby, które posiadają naruszoną sprawność organizmu. Są one nie zdolne do pracy lub zdolne jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagające opieki ze strony innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Jak pomagać niepełnosprawnym?
Jak pomagać niepełnosprawnym?

Osoby niepełnosprawne nie mogą czasami wykonać najprostszych czynności. Dlatego też wymagają opieki.

zobacz galerię

3. Stopnie niepełnosprawności – umiarkowany stopień niepełnosprawności

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności posiadają naruszaną sprawność organizmu. Są one niezdolne do pracy lub zdolne jedynie w warunkach pracy chronionej. Ponadto osoby te wymagają czasowej lub częściowej pomocy innych osób.

4. Stopnie niepełnosprawności – lekki stopień niepełnosprawności

Osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności posiadają naruszoną sprawność organizmu, która w istotny sposób obniża ich zdolność do wykonywania pracy zarobkowej. Osoba taka ma zmniejszoną zdolność do wykonywania pracy w porównaniu z osobą o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną. Osoba taka może zostać wyposażona w celu podniesienia swojej sprawności w urządzenia ortopedyczne lub inne środki techniczne.

Należy również wspomnieć o osobach niepełnosprawnych do 16go roku życia. Są one zaliczane do osób niepełnosprawnych jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną bądź psychiczną trwającą powyżej 12 miesięcy. Niepełnosprawność w tym przypadku musi być wynikiem wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu. W przypadku ww. osób niezbędne jest zapewnienie opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb.

5. Stopnie niepełnosprawności – symbole niepełnosprawności

Symbole niepełnosprawności są nadawane przez zespół do orzekania o niepełnosprawności w trakcie posiedzenia komisji. Poniżej prezentujemy symbole przyczyn niepełnosprawności oraz co oznaczają:

  • 01-U - upośledzenie umysłowe,
  • 02-P - choroby psychiczne,
  • 03-L - zaburzenia głosu, mowy, choroby słuchu,
  • 04-O - choroby narządu wzroku,
  • 05-R - upośledzenie narządu ruchu,
  • 06-E - epilepsja,
  • 07-S - choroby układu oddechowego i krążenia,
  • 08-T - choroby układu pokarmowego,
  • 09-M - choroby układu moczowo-płciowego,
  • 10-N - choroby neurologiczne,
  • 11-I – inne, w tym: schorzenia endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze