Przejdź na WP

Stosujesz antybiotyk? Kobieta powinna wybrać kobiecą osłonę!

Antybiotyki są konieczne w leczeniu zakażeń bakteryjnych, niszczą bowiem chorobotwórcze bakterie i nie dopuszczają do ich namnażania. Są to leki o silnym działaniu, które mogą wiązać się z wystąpieniem szeregu skutków ubocznych. Typowym następstwem przyjmowania antybiotyków jest zaburzenie mikroflory układu rozrodczego i pokarmowego.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Po zakończeniu leczenia w organizmie zaledwie 33% kobiet obecne są bakterie kwasu mlekowego. Pozostałe kobiety są pozbawione naturalnej ochrony, jaką zapewnia im prawidłowa flora bakteryjna. W rezultacie organizm jest osłabiony, a aż co czwarta kobieta po antybiotykoterapii doświadcza grzybicy pochwy, a 64% pań zmaga się z uciążliwymi dolegliwościami intymnymi (pieczenie i świąd pochwy). Aby uniknąć przykrych infekcji, w trakcie leczenia antybiotykiem należy stosować preparaty osłonowe, wzmacniające i przywracające równowagę mikrobiologiczną organizmu, która jest niezmiernie istotna dla zdrowia, zwłaszcza intymnego, kobiety.

spis treści

1. Flora bakteryjna kobiety a antybiotyki

Probiotyki - doustnie czy dopochwowo?
Probiotyki - doustnie czy dopochwowo?

Probiotyki to bardzo ważny element terapii antybiotykowej, leczenia i profilaktyki biegunek, ale także...

zobacz galerię

Choroby intymne kobiet to coraz częstszy i poważniejszy problem Polek. Zaburzenia mikroflory bakteryjnej pochwy, układu rozrodczego i pokarmowego kobiety pokarmowego kobiety w wyniku antybiotykoterapii mogą prowadzić do namnażania się chorobotwórczych organizmów. W przypadku antybiotykoterapii mamy do czynienia z nadmiernym wzrostem: Escherichia coli, Streptococcus agalactiae, Gardnerella vaginalis, Clostridium difficile oraz Candida albicans. Patogeny te wywołują niepożądane objawy w obrębie układu rozrodczego (nieprawidłowa wydzielina z pochwy, pieczenie, świąd, parcie na mocz) i dolegliwości ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, zaparcia, biegunki).

Problemów związanych z antybiotykoterapią można uniknąć dzięki podwójnej osłonie do antybiotyku, jaką zapewnia dobry probiotyk. Dobrze dobrany preparat probiotyczny pomaga przywrócić równowagę mikroflory układu pokarmowego i rozrodczego, zapobiegając uciążliwym objawom i infekcjom.

2. Probiotyki do stosowania w trakcie antybiotykoterapii a choroby intymne kobiet

Kobieta, żeby w pełni się chronić, musi wybierać osłonę specjalnie dla niej dobraną, czyli taką, która działa na układ pokarmowy i rozrodczy. Precyzyjnie dopasowany skład probiotyku ma ogromne znaczenie dla skuteczności produktu, liczba bakterii i ich proporcje w mikroflorze organizmu są bowiem specyficzne dla kobiet z danej populacji. Biocenoza pochwy Polek różni się od biocenozy kobiet żyjących w Afryce lub Ameryce Północnej, dlatego nie istnieje jeden uniwersalny probiotyk dla kobiet na całym świecie.

Wybierając probiotyk, warto zasięgnąć porady lekarza lub przeczytać ulotkę preparatu i sprawdzać antagonizm do wyżej wymienionych bakterii i grzybów, które wywołują najczęstsze stany zapalne układu rozrodczego i pokarmowego. Jeśli preparat ma potwierdzone hamowanie wzrostu patogenów, dużą liczbę dobroczynnych bakterii probiotycznych, skuteczność udokumentowaną klinicznie, warto go wybrać.

W trakcie antybiotykoterapii natychmiastową dodatkową ochronę okolic intymnych można zapewnić sobie także za pomocą żelu probiotycznego do stosowania miejscowego. Jest to produkt, który zakwasza pochwę, łagodzi podrażnienia, nawilża okolice intymne i wspomaga odbudowę prawidłowej mikroflory pochwy.

Stosujesz antybiotyk? Kobieta powinna wybrać kobiecą osłonę!
Stosujesz antybiotyk? Kobieta powinna wybrać kobiecą osłonę! (iStock)

Podsumowując, antybiotyki budzą niemało kontrowersji, ale nie ma wątpliwości, że są to leki, które przy właściwym zastosowaniu mogą uratować życie. Korzystając z antybiotyku,, warto wybrać dobrą podwójną osłonę probiotyczną, które zmniejszą ryzyko wystąpienia chorób intymnych kobiet.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy