Stosujesz antybiotyk? Kobieta powinna wybrać kobiecą osłonę!
Antybiotyki są konieczne w leczeniu zakażeń bakteryjnych, niszczą bowiem chorobotwórcze bakterie i nie dopuszczają do ich namnażania. Są to leki o silnym działaniu, które mogą wiązać się z wystąpieniem szeregu skutków ubocznych. Typowym następstwem przyjmowania antybiotyków jest zaburzenie mikroflory układu rozrodczego i pokarmowego.
Po zakończeniu leczenia w organizmie zaledwie 33% kobiet obecne są bakterie kwasu mlekowego. Pozostałe kobiety są pozbawione naturalnej ochrony, jaką zapewnia im prawidłowa flora bakteryjna. W rezultacie organizm jest osłabiony, a aż co czwarta kobieta po antybiotykoterapii doświadcza grzybicy pochwy, a 64% pań zmaga się z uciążliwymi dolegliwościami intymnymi (pieczenie i świąd pochwy). Aby uniknąć przykrych infekcji, w trakcie leczenia antybiotykiem należy stosować preparaty osłonowe, wzmacniające i przywracające równowagę mikrobiologiczną organizmu, która jest niezmiernie istotna dla zdrowia, zwłaszcza intymnego, kobiety.
1. Flora bakteryjna kobiety a antybiotyki
Choroby intymne kobiet to coraz częstszy i poważniejszy problem Polek. Zaburzenia mikroflory bakteryjnej pochwy, układu rozrodczego i pokarmowego kobiety pokarmowego kobiety w wyniku antybiotykoterapii mogą prowadzić do namnażania się chorobotwórczych organizmów. W przypadku antybiotykoterapii mamy do czynienia z nadmiernym wzrostem: Escherichia coli, Streptococcus agalactiae, Gardnerella vaginalis, Clostridium difficile oraz Candida albicans. Patogeny te wywołują niepożądane objawy w obrębie układu rozrodczego (nieprawidłowa wydzielina z pochwy, pieczenie, świąd, parcie na mocz) i dolegliwości ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, zaparcia, biegunki).
Problemów związanych z antybiotykoterapią można uniknąć dzięki podwójnej osłonie do antybiotyku, jaką zapewnia dobry probiotyk. Dobrze dobrany preparat probiotyczny pomaga przywrócić równowagę mikroflory układu pokarmowego i rozrodczego, zapobiegając uciążliwym objawom i infekcjom.
2. Probiotyki do stosowania w trakcie antybiotykoterapii a choroby intymne kobiet
Kobieta, żeby w pełni się chronić, musi wybierać osłonę specjalnie dla niej dobraną, czyli taką, która działa na układ pokarmowy i rozrodczy. Precyzyjnie dopasowany skład probiotyku ma ogromne znaczenie dla skuteczności produktu, liczba bakterii i ich proporcje w mikroflorze organizmu są bowiem specyficzne dla kobiet z danej populacji. Biocenoza pochwy Polek różni się od biocenozy kobiet żyjących w Afryce lub Ameryce Północnej, dlatego nie istnieje jeden uniwersalny probiotyk dla kobiet na całym świecie.
Wybierając probiotyk, warto zasięgnąć porady lekarza lub przeczytać ulotkę preparatu i sprawdzać antagonizm do wyżej wymienionych bakterii i grzybów, które wywołują najczęstsze stany zapalne układu rozrodczego i pokarmowego. Jeśli preparat ma potwierdzone hamowanie wzrostu patogenów, dużą liczbę dobroczynnych bakterii probiotycznych, skuteczność udokumentowaną klinicznie, warto go wybrać.
W trakcie antybiotykoterapii natychmiastową dodatkową ochronę okolic intymnych można zapewnić sobie także za pomocą żelu probiotycznego do stosowania miejscowego. Jest to produkt, który zakwasza pochwę, łagodzi podrażnienia, nawilża okolice intymne i wspomaga odbudowę prawidłowej mikroflory pochwy.
Podsumowując, antybiotyki budzą niemało kontrowersji, ale nie ma wątpliwości, że są to leki, które przy właściwym zastosowaniu mogą uratować życie. Korzystając z antybiotyku,, warto wybrać dobrą podwójną osłonę probiotyczną, które zmniejszą ryzyko wystąpienia chorób intymnych kobiet.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.