Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Strach przed dentystą

Strach przed dentystą
Strach przed dentystą (Zdjęcie autorstwa: jarmoluk / CC0 1.0)

Strach przed dentystą określany jest jako dentofobia. Jest to fobia społeczna, która pojawia się, gdy mamy odbyć wizytę u dentysty, nawet gdy dokucza nam silny ból zębów. Lęk przed dentystą wynika najczęściej z negatywnych wspomnień z dzieciństwa, niemiłego zgrzytu podczas borowania czy zapachu w gabinecie dentystycznym. Na szczęście gabinety stomatologiczne poszukują rozwiązań, jak pokonać strach przed dentystą. Oferują nie tylko lepsze znieczulenia dentystyczne, ale także miłą i przyjazną atmosferę.

spis treści

1. Co to jest dentofobia?

Co drugi Polak boi się dentysty, w tym 46% przyznaje się, że powodem niechodzenia do dentysty jest strach. Dlaczego nawet ból zęba nie jest w stanie skłonić wielu osób do wizyty w gabinecie stomatologicznym? Czego się boimy? Przede wszystkim bólu, ale i zapachu gabinetu stomatologicznego, a nawet dotyku samego lekarza. Dentofobia w szczególności dotyka dzieci, które to strach przed dentystą przejmują od swoich rodziców, dlatego tylko 13% sześciolatków ma zdrowe zęby. Dentofobia jest bardzo poważnym lękiem, tak samo jako klaustrofobia, lęk przed pająkami czy lęk wysokości. Nie można go ignorować, dlatego gabinety stomatologiczne coraz częściej oferują np. gaz rozweselający dla dzieci, komputerowe znieczulenie, wstawienie zębów w 1 dzień – dzięki tym ofertom stomatolodzy chcą przekonać pacjentów, że wizyta u dentysty nie musi być taka straszna. Ponadto leczenie zębów bywa bolesne, natomiast stomatologia estetyczna nie sprawia bólu, więc bez obaw można, np. wybielać zęby.

Dla wielu Polaków dentysta kojarzy się z bólem i wielką strzykawką ze znieczuleniem. To sprawia, że osoby, które ostatni raz na wizycie u dentysty były 15 lat temu – a takie się zdarzają – ani myślą się u niego pojawić. Jednak faktem jest, że stomatologia się zmieniła. Dentysta nie musi kojarzyć się już z bólem, a wręcz przeciwnie, nasze zęby mogą być piękne i zdrowe bez bólu. Lęk przed dentystą nie wynika z samej niewiedzy. Dentofobia jest klasyfikowana – jak każda fobia – jako poważne zaburzenie psychiczne. Dlatego ważne jest, aby ten strach został przełamany – i tutaj możemy liczyć na pomoc psychologów, których coraz częściej można spotkać w gabinetach stomatologicznych.

2. Wizyta u dentysty – czego się boimy?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Źle podane znieczulenie, źle założona plomba czy bolesne leczenie kanałowe – te traumatyczne przeżycia często stają się przyczyną dentofobii. U osób starszych strach może wywodzić się jeszcze z lat szkolnych, kiedy to w gabinetach szkolnych zabiegi dentystyczne były przeprowadzane nieprofesjonalnie. Dzieci, słuchając opowieści rodziców o bolesnych zabiegach, często przejmują od nich strach i później unikają stomatologów. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że 4- czy 5-latek potrzebuje odpowiedniego przygotowania przed wizytą w gabinecie stomatologicznym i na pewno nie pomogą mu tu opowieści o traumatycznych przeżyciach. Wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego również jest ważny, trzeba zadbać, aby taki gabinet był przyjazny dla dziecka. Przed wizytą dziecko należy odpowiednio przygotować, mówienie mu, że nie będzie bolało lub że nie ma czego się bać, nakręca strach jeszcze bardziej.

W przypadku dentofobii objawy są podobne, jak w przypadku innych fobii. Możemy zaobserwować następujące symptomy:

  • pocące się ręce,
  • szybsze bicie serca,
  • wydzielanie adrenaliny,
  • zwiększone wydzielanie soków żołądkowych.

Może to doprowadzić do zagrożenia zdrowia czy nawet życia, szczególnie u osób z chorobami serca i dzieci – u których strach może się pogłębiać wraz z wiekiem.

3. Jak pokonać strach przed dentystą?

Gabinety stomatologiczne coraz częściej walczą z dentofobią. W walce tej pomagać mają:

  • melisa w poczekalni,
  • aromamarketing,
  • muzyka relaksacyjna,
  • przytłumione światło,
  • kąciki dla dzieci z kredkami i zabawkami.

Do innych metod walki z dentofobią należą:

  • leczenie, które nie powoduje bólu,
  • piasek zamiast wiertła,
  • leczenie za pomocą żelu,
  • znieczulenie ogólne,
  • podawanie gazu rozweselającego,
  • komputerowe znieczulenie.

Te wszystkie metody mają pomóc przezwyciężyć lęk przed dentystą. Jednak nie tylko technologia pozwala pozbyć się strachu. Z pomocą przychodzą nam techniki relaksacyjne, hipnoza, NLP i akupunktura. Jednak najważniejsza jest komunikacja z pacjentem, lekarz musi umieć wyjaśnić, na czym zabieg będzie polegał, jak długo będzie trwało leczenie i poinformować, czy zabieg będzie bolesny i w jakich momentach – jest to podstawa do zwalczenia dentofobii. Dobrze poinformowany pacjent, to szczęśliwy pacjent – a to wiąże się z mniejszym strachem i zdrowymi zębami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze