Strach przed dentystą

Strach przed dentystą określany jest jako dentofobia. Jest to fobia społeczna, która pojawia się, gdy mamy odbyć wizytę u dentysty, nawet gdy dokucza nam silny ból zębów. Lęk przed dentystą wynika najczęściej z negatywnych wspomnień z dzieciństwa, niemiłego zgrzytu podczas borowania czy zapachu w gabinecie dentystycznym. Na szczęście gabinety stomatologiczne poszukują rozwiązań, jak pokonać strach przed dentystą. Oferują nie tylko lepsze znieczulenia dentystyczne, ale także miłą i przyjazną atmosferę.

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się trądziku"

Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty

Wielu ludzi boi się wizyty u stomatologa, pomimo że stanowi ona ważny element dbałości o wygląd oraz zdrowie naszych zębów. Jednak lęk ten można przezwyciężyć...

Co to jest dentofobia?

Co drugi Polak boi się dentysty, w tym 46% przyznaje się, że powodem niechodzenia do dentysty jest strach. Dlaczego nawet ból zęba nie jest w stanie skłonić wielu osób do wizyty w gabinecie stomatologicznym? Czego się boimy? Przede wszystkim bólu, ale i zapachu gabinetu stomatologicznego, a nawet dotyku samego lekarza. Dentofobia w szczególności dotyka dzieci, które to strach przed dentystą przejmują od swoich rodziców, dlatego tylko 13% sześciolatków ma zdrowe zęby. Dentofobia jest bardzo poważnym lękiem, tak samo jako klaustrofobia, lęk przed pająkami czy lęk wysokości. Nie można go ignorować, dlatego gabinety stomatologiczne coraz częściej oferują np. gaz rozweselający dla dzieci, komputerowe znieczulenie, wstawienie zębów w 1 dzień – dzięki tym ofertom stomatolodzy chcą przekonać pacjentów, że wizyta u dentysty nie musi być taka straszna. Ponadto leczenie zębów bywa bolesne, natomiast stomatologia estetyczna nie sprawia bólu, więc bez obaw można, np. wybielać zęby.

Dla wielu Polaków dentysta kojarzy się z bólem i wielką strzykawką ze znieczuleniem. To sprawia, że osoby, które ostatni raz na wizycie u dentysty były 15 lat temu – a takie się zdarzają – ani myślą się u niego pojawić. Jednak faktem jest, że stomatologia się zmieniła. Dentysta nie musi kojarzyć się już z bólem, a wręcz przeciwnie, nasze zęby mogą być piękne i zdrowe bez bólu. Lęk przed dentystą nie wynika z samej niewiedzy. Dentofobia jest klasyfikowana – jak każda fobia – jako poważne zaburzenie psychiczne. Dlatego ważne jest, aby ten strach został przełamany – i tutaj możemy liczyć na pomoc psychologów, których coraz częściej można spotkać w gabinetach stomatologicznych.

Wizyta u dentysty – czego się boimy?

Źle podane znieczulenie, źle założona plomba czy bolesne leczenie kanałowe – te traumatyczne przeżycia często stają się przyczyną dentofobii. U osób starszych strach może wywodzić się jeszcze z lat szkolnych, kiedy to w gabinetach szkolnych zabiegi dentystyczne były przeprowadzane nieprofesjonalnie. Dzieci, słuchając opowieści rodziców o bolesnych zabiegach, często przejmują od nich strach i później unikają stomatologów. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że 4- czy 5-latek potrzebuje odpowiedniego przygotowania przed wizytą w gabinecie stomatologicznym i na pewno nie pomogą mu tu opowieści o traumatycznych przeżyciach. Wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego również jest ważny, trzeba zadbać, aby taki gabinet był przyjazny dla dziecka. Przed wizytą dziecko należy odpowiednio przygotować, mówienie mu, że nie będzie bolało lub że nie ma czego się bać, nakręca strach jeszcze bardziej.

W przypadku dentofobii objawy są podobne, jak w przypadku innych fobii. Możemy zaobserwować następujące symptomy:

 • pocące się ręce,
 • szybsze bicie serca,
 • wydzielanie adrenaliny,
 • zwiększone wydzielanie soków żołądkowych.

Może to doprowadzić do zagrożenia zdrowia czy nawet życia, szczególnie u osób z chorobami serca i dzieci – u których strach może się pogłębiać wraz z wiekiem.

Jak pokonać strach przed dentystą?

Gabinety stomatologiczne coraz częściej walczą z dentofobią. W walce tej pomagać mają:

 • melisa w poczekalni,
 • aromamarketing,
 • muzyka relaksacyjna,
 • przytłumione światło,
 • kąciki dla dzieci z kredkami i zabawkami.

Do innych metod walki z dentofobią należą:

 • leczenie, które nie powoduje bólu,
 • piasek zamiast wiertła,
 • leczenie za pomocą żelu,
 • znieczulenie ogólne,
 • podawanie gazu rozweselającego,
 • komputerowe znieczulenie.

Te wszystkie metody mają pomóc przezwyciężyć lęk przed dentystą. Jednak nie tylko technologia pozwala pozbyć się strachu. Z pomocą przychodzą nam techniki relaksacyjne, hipnoza, NLP i akupunktura. Jednak najważniejsza jest komunikacja z pacjentem, lekarz musi umieć wyjaśnić, na czym zabieg będzie polegał, jak długo będzie trwało leczenie i poinformować, czy zabieg będzie bolesny i w jakich momentach – jest to podstawa do zwalczenia dentofobii. Dobrze poinformowany pacjent, to szczęśliwy pacjent – a to wiąże się z mniejszym strachem i zdrowymi zębami.

Komentarze (39)
~Ewelina M.
~Ewelina M. 2 miesiące temu

@~GaleriaUśmiechu: To fakt. Ja pamiętam dentystkę w podstawówce (dawne czasy) i paniczny strach, kiedy wchodziła do klasy z listą i prosiła poszczególne dzieci. Strach, bo znieczulenia nie było a borowanie tymi wolnoobrotowymi wiertłami -masakra. Teraz to zupełnie inna bajka:) Nowoczesne gabinety, super sprzęt . Ja mam fajną dentystkę, którą moja 7 letnia córka uwielbia, choć przed pierwszą wizytą miała stracha. Wszystkim którzy się boją dentysty dorosłym i dzieciom polecam panią Romanik.

Odpowiedz
~GaleriaUśmiechu
~GaleriaUśmiechu 3 miesiące temu

Niestety trudno jest się pozbyć takiego lęku do dentysty, który powstał jeszcze kiedy byliśmy dziećmi. Dlatego aby nie dopuścić do tego samego w przypadku naszych dzieci, powinniśmy wiedzieć jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Nasze obawy jak i złe wspomnienia wypowiadane na głos nie pomogą z pewnością nabrać mu zaufania do specjalisty jak i tego miejsca.

Odpowiedz
~izaP
~izaP 4 miesiące temu

Ano znam to doskonale, jestem małe strachajło jeśli chodzi o wizytę u dentysty :) Ale wiem, że róznie można trafić i dużo zależy od tego na jakiego dentystę trafimy. Mam i takie przypadki do których za nic w świecie więcej nie wrócę (dentysta upuścił mi igłę na język) jak i fachowców godnych polecenia. Aktualnie leczę się w centrum stomatologicznym Margo we Wrocławiu i ich już trzymam się od parku lat bo po prostu wykonują dobrze to co do nich należy, jakość usług jest dobra ale równie ważne jest to podejście do pacjenta, a tam byłam u dwóch różnych dentystów i oboje wywarli na mnie dobre wrażenie, potrafili podejść do mnie z humorem i cierpliwością.

Odpowiedz
~Jarek
~Jarek 5 miesięcy temu

Tylu ludzi w dzisiejszych czasach zmaga się z dentofobią, że to chyba już jakaś plaga. Myślę, że to wszystko to również podłoże psychologiczne. Jak byliśmy raz u niedelikatnego dentysty i mamy złe wspomniania, to nastepnym razem będziemy się bać powtórki z rozrywki. Grunt to znaleźć dobry gabinet, ja przez tle czasu bardzo się bałem każdego najmniejszego zabiegu, w końcu trafiłem do eco -medu w Chełmie i strach minął, bo skorzystałem z opcji leczenia laserem fotona i nie czując żadnego bólu zmieniłem moje podejście do wizyt u dentysty. Jak sie człowiek boi, to najlepiej wybierać opcje, które uśmierzają ten ból albo całkiem się go pozbywaja.

Odpowiedz
~adamjanoww
~adamjanoww 6 miesięcy temu

Dentofobia to już tak populrna fobia, że chyba co druga osoba na świecie się z nią zmaga. Ja też na nią cierpiałem. Ale mam dobrą wiadomość, da się jej pozbyć ;) Myślę, że kluczową sprawą, jest wybranie odpowiedniego gabinetu. Takiego w którym poczujemy się pewnie i spokojnie i będziemy mieć świadomość, że jesteśmy w rękach specjalistów. Ja długo poszukiwałem odpowiedniego miejsca (długo i boleśnie wręcz). Przeraża mnie sama świadomość, ze mi ktoś dłubie w buzi, więc zdecydowałem się na zabieg pod narkozą. Nie czulem nic, nie musiałem się strsować bo zwyczajnie spałem, dla takich wrażliwców jak ja to idealne rozwiązanie.

Odpowiedz
~Alicja
~Alicja ponad rok temu

@~kobieta: ja miałam tak samo. Ale spotkałam mężczyznę, przyszłego meza, któremu obiecałam, ze zrobię cos z zębami. Słowo sie rzekło. Dzisiaj 4 implanty i 10 koronek, piękny i zdrowy uśmiech. A to dzięki temu ze przełamałam strach. Bałam sie bólu, ale obecne znieczulenia sa tak mocne ze nie czułam nic! Odważ sie, bonibecna stomatologia to juz zupełnie inny świat, niż 15 lat temu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Higiena jamy ustnej
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Higiena jamy ustnej
Higiena jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej Na rynku są dostępne różne płyny do płukania jamy ustnej, więc powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie jednego z nich.

Higiena jamy ustnej

Dbanie o jamę ustną

Dbanie o jamę ustną

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną.

Higiena jamy ustnej

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Mycie zębów dwa razy dziennie jest podstawą pielęgnacji jamy ustnej i gwarancją pięknego uśmiechu. Jakich czynności związanych z higieną zębów (...) używać pasty o mniejszej ścieralności, odwrotnie w przypadku palącej...

Higiena jamy ustnej

Zdrowe zęby

Zdrowe zęby

Wszelkie zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą prowadzić do próchnicy zębów i chorób dziąseł.

Higiena jamy ustnej

Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty

Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty

prawidłowej higieny jamy ustnej. Nie należy obawiać się tego, że stomatolog nas skarci za ubytki. (...) się złych wieści na temat stanu ich uzębienia. Niemniej jednak, regularne wizyty u stomatologa zapobiegają powstawaniu...

Higiena jamy ustnej

Dbanie o zęby

Dbanie o zęby

Kobiety w okresie postmenopauzalnym są narażone na wypadanie zębów. Higiena jamy ustnej pozwala zachować na dłużej zdrowy i piękny uśmiech.

Higiena jamy ustnej

Zasady higieny jamy ustnej

Zasady higieny jamy ustnej

Jak pielęgnować jamę ustną? Jama ustna wymaga szczególnego rodzaju pielęgnacji, odpowiednich narzędzi i preparatów.

Higiena jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną.