Trwa ładowanie...

Streptococcus Pyogenes - objawy i leczenie zakażenia. Jak go uniknąć?

Streptococcus Pyogenes to typ paciorkowca, który wywołuje choroby skóry lub górnych dróg oddechowych. Do zarażenia dochodzi łatwo, a leczenie wymaga antybiotyku. Jakie choroby wywołuje paciorkowiec ropny i jak go wyleczyć?

spis treści

1. Czym jest Streptococcus Pyogenes?

Streptococcus Pyogenes to paciorkowiec zaliczany do ziarniaków. Jest odpowiedzialny m.in. za rozwój anginy. Streptococcus Pyogenes, czyli paciorkowiec ropny nazwę zawdzięcza objawom, które towarzyszą jego infekcji. Szacuje się, że około 5-15 proc. ludzi zdrowych jest nosicielami tej bakterii.

Zobacz film: "Czy od zimnych lodów można dostać anginy?"

Streptococcus Pyogenes jest zdolny do wytwarzania hialuronidazy, przez co cechuje się wysoką inwazyjnością. Hialuronidaza to enzym ułatwiający przenikanie drobnoustrojów w głąb skóry.

Paciorkowce dzieli się na 7 grup. Większość z nich to niegroźne elementy flory bakteryjnej organizmu. Jednak część z nich, czyli m.in. paciorkowce z grupy A, B, D mogą wywoływać różnego rodzaju choroby.

2. Jak można się nim zarazić?

Paciorkowcem można zarazić się na kilka sposobów. Największe prawdopodobieństwo zarażenia Streptococcus Pyogenes następuje wtedy, gdy mamy kontakt z osobą chorą lub przedmiotami, których używała.

Paciorkowce przenoszą się drogą kropelkową, zatem bez problemu mogą trafić do naszego organizmu, Infekcji sprzyja nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny np. niemycie rąk przed posiłkiem.

Zakażeniu paciorkowcem może sprzyjać spożywanie nieświeżych produktów mlecznych. Innym sposobem na zarażenie się paciorkowcem może być kontakt z zanieczyszczeniami przy uszkodzonej skórze.

Angina, która wymaga hospitalizacji. Poznaj jej symptomy
Angina, która wymaga hospitalizacji. Poznaj jej symptomy [5 zdjęć]

Ropowica dna jamy ustnej, inaczej nazywana anginą Ludwiga, to poważna choroba wymagająca leczenia w

zobacz galerię

3. Choroby wywołane przez Streptococcus Pyogenes

Streptococcus Pyogenes może wywoływać choroby takie jak:

 • Angina;
 • Zapalenie migdałków podniebiennych;
 • Zapalenie zatok;
 • Zapalenie pochwy](https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pochwy);
 • Liszajec;
 • Zapalenie ucha środkowego;
 • Płonica;
 • Róża;
 • Zapalenie mięśni;
 • Zapalenie płuc;
 • Posocznica.

4. Jak rozpoznać zakażenie?

Objawami zakażenia paciorkowcem są często:

 • gorączka;
 • silny ból gardła;
 • bóle mięśniowe;
 • zaczerwienienie gardła;
 • powiększone węzły chłonne.

W celu postawienia poprawnej diagnozy wymagane jest badanie. Polega ono na pobraniu wymazu z miejsca, gdzie znajdują się bakterie. Najczęściej z jamy ustnej lub nosowej.

Istotna jest szybka diagnoza, gdyż nieleczona infekcja Streptococcus Pyogenes może doprowadzić do powikłań takich jak zapalenie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsa.

5. Leczenie Streptococcus Pyogenes

W leczeniu zakażenia Streptococcus Pyogenes najskuteczniejszy będzie antybiotyk doustny. Najczęściej stosuje się amoksycylinę. Stosowanie antybiotyku jest niezwykle istotne, gdyż chroni organizm przed groźnymi powikłaniami i skraca czas choroby. Antybiotyk stosowany jest około 5 dni.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

6. Jak uniknąć zarażenia?

Ryzyko zakażenia Streptococcus Pyogenes możemy obniżyć poprzez mycie rąk przed jedzeniem, spożywanie dokładnie oczyszczonych owoców i warzyw oraz zdrowe odżywianie.

Paciorkowce atakują w stanach obniżonej odporności. Jeśli przebywamy z osobą chorą, pamiętajmy o regularnym dezynfekowaniu przedmiotów, które z nią dzielimy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza