Trwa ładowanie...

Structum – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
25.03.2021 17:32
Lek Structum, przyjmuje się doustnie
Lek Structum, przyjmuje się doustnie (123rf.com)

Structum to lek, który stosowany jest przede wszystkim w ortopedii. Stosowany jest w celu wzmocnienia kości, stawów i przy regeneracji chrząstek stawowych. Structum to lek, który ma postać kapsułek. Dostępny jest na receptę. Jakie sa jednak przeciwwskazania do przyjmowania tego leku i czy Structum powoduje jakieś skutki uboczne?

spis treści

1. Structum – skład i działanie

Substancją czynną leku Structum jest chondroitynosiarczan sodu. Substancja ta tworzy w parze z białkami proteoglikany, czyli element, który znajduje się w tkance łącznej. Na czym polega działanie leku Structum? Przede wszystkim na zwiększeniu syntezy proteoglikanów, a także hamowaniu funkcjonowania enzymów, które umiejscowione są w okolicy chrząstki. Lek, jakim jest Structum, przyjmuje się doustnie. Już około pół godziny po jego przyjęciu, osiąga maksymalne zagęszczenie we krwi.

2. Structum – wskazania

Choroba zwyrodnieniowa stawów to główne wskazanie do przyjmowania leku Structum. Preparat łagodzi jej objawy, zatrzymując proces niszczenia chrząstki stawowej. Structum jest przepisywany więc w leczeniu bóli kości i stawów.

3. Structum – przeciwwskazania

Zobacz film: "Co oznacza ból stawów? [Specjalista radzi]"

Nie każdy cierpiący na chorobę zwyrodnieniową stawów może przyjmować lek, jakim jest Structum. Przede wszystkim osoby nadwrażliwe na jego substancję czynną nie mogą stosować leczenia tym preparatem. Przeciwwskazanie do przyjmowania leku Structum to też zbyt młody wiek pacjenta – leku nie podaje się osobom, które mają mniej niż 16 lat.

Również kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią powinny być ostrożne w przyjmowaniu leku Structum. Decyzję o takim leczeniu powinny najpierw skonsultować z lekarzem.

Każdy pacjent, który cierpi na jakieś inne choroby, powinien przed wdrożeniem leczenia poinformować o tym lekarza. Jeśli chodzi o to, jak lek Structum wpływa na interakcje z innymi lekami, to na tę chwilę nie ma informacji na ten temat. Jeśli jednak pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki, nawet te wydawane bez recepty, powinien powiedzieć o tym lekarzowi ustalającemu leczenie.

4. Structum – dawkowanie

Lek Structum przyjmują tylko osoby dorosłe i młodzi po 16. roku życia. Zazwyczaj dawkowanie leku Structum to jedna kapsułka (500 mg) przyjmowana dwa razy na dobę. Należy pamiętać, by nie przekraczać zalecanej przez lekarza dawki, gdyż takie działanie może być niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i życia.

Zobacz także:

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie przyjmowania leku Structum, skonsultuj je z lekarzem. Jeśli natomiast nastąpiło przedawkowanie leku Structum, niezwłocznie udaj się do spzitala, gdzie zostanie podjęte właściwe leczenie. Jak przyjmować lek? Kapsułki połykaj w całości i popij dużą ilością wody.

5. Structum – skutki uboczne

Działania niepożądane mogą, ale nie muszą się pojawić. Główne skutki uboczne po przyjęciu leku Structum to: wymioty i nudności, zawroty głowy, biegunka, wysypka na ciele, świąd skóry, rumień na skórze, pokrzywka. Może pojawić się też zapalenie skóry.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze