Trwa ładowanie...

Student medycyny dostał udaru. Doskonale wiedział, co robić

Avatar placeholder
11.09.2023 15:00
Student medycyny upadł i nie był w stanie się ruszyć. 28-latek wiedział, że właśnie przechodzi udar
Student medycyny upadł i nie był w stanie się ruszyć. 28-latek wiedział, że właśnie przechodzi udar (Getty Images)

Stephen Vidman rozmawiał przez telefon ze swoją mamą, kiedy nagle zabrakło mu słów. 28-latek upadł i nie był w stanie podnieść się o własnych siłach. Jako student neurologii wiedział, że właśnie przechodzi udar mózgu.

spis treści

1. Wyścig z czasem

Wiosną 2023 roku Stephen szedł do swojego laboratorium na terenie uniwersyteckiego kampusu. Podczas rozmowy przez telefon trudno było mu znaleźć słowa, zaczął bełkotać i poczuł nagle osłabienie.

Zawroty głowy nasilały się, więc 28-latek zakończył połączenie i próbował jak najszybciej dostać się do pracy. Po drodze upadł, a jego prawa strona była sparaliżowana, nie mógł mówić, ani wstać o własnych siłach.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Stephen od razy zorientował się, że to udar. Student stał się pacjentem, którzy go fascynowali - został uwięziony we własnym ciele. Na szczęście koledzy z kampusu również zorientowali się, co się dzieje.

28-latka natychmiast zabrano do szpitala. Podczas udaru każda minuta braku przepływu krwi powoduje utratę milionów neuronów, więc liczy się każda chwila, nie było czasu, by czekać na karetkę.

Stephen nie był w stanie mówić, ale doskonale pamięta wszystko, co działo się w szpitalu. Podczas tomografii powtarzał sobie, że pod żadnym pozorem nie może zasnąć, nie był pewien, czy kiedykolwiek się obudzi.

Szybka reakcja kolegów uratowała 28-latkowi życie
Szybka reakcja kolegów uratowała 28-latkowi życie (Stephen Vidman)

2. Udar u coraz młodszych osób

Prawa strona 28-latka była zupełnie bezwładna. Czekając na lekarzy, szturchnął się kilka razy w ramię, ale nie poczuł nic. Wiedza zdobyta podczas studiów medycznych pomogła mu zachować spokój.

Wiedział, że gdy pacjent zostaje sparaliżowany, funkcje zwykle powracają z czasem. Stephenowi podano środki, by rozpuścić skrzepy i przywrócić przepływ krwi. Mimo to konieczna okazała się operacja.

Po zabiegu 28-latek znowu mógł poruszać ręką i nogą, a także mówić, choć nie bez trudności. Stephen jest szczęśliwy, że żyje. Kiedy lekarze pokazali mu usunięty skrzep, był przerażony, miał rozmiar czubka palca.

Stephen żartuje, że miał sporo szczęścia w nieszczęściu - przechodząc udar warto być otoczonym neurochirurgami. To doświadczenie odnowiło jego zaangażowanie i pasję w neuronaukę.

28-latek przeszedł udar we wtorek, a już w piątek został wypisany ze szpitala. Wciąż zmaga się z objawami resztkowymi, ale z czasem i one ustąpią. Stephen zwraca także uwagę, że udar może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Warto więć znać objawy, by zareagować na czas.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze