Stymulacja nerwu błędnego

Stymulacja nerwu błędnego to technika używana w leczeniu padaczki. Polega ona na wszczepieniu urządzenia działającego jak rozrusznik serca, które wytwarza impulsy energii elektrycznej stymulując nerw błędny. Jest to metoda stosowana po wyczerpaniu skuteczności innych sposobów leczenia padaczki.

Nerw błędny i jego stymulator

Nerw błędny jest jednym z 12 nerwów czaszkowych przekazujących informacje do i z mózgu. Czaszkowe włókna nerwowe przewodzą impulsy pomiędzy mózgiem i różnymi elementami organizmu, głównie w obrębie głowy oraz szyi. Nerw błędny – najdłuższy nerw czaszkowy – rozciąga się również na narządy w klatce piersiowej i jamie brzusznej. („Błędny” – słowo to pochodzi od łacińskiego słowa „wędrówka”).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Niektóre nerwy czaszkowe przenoszą informacje od zmysłów (np. wzroku lub dotyku) do mózgu (zmysłowej), a niektóre sterują mięśniami. Inne nerwy czaszkowe, jak np. nerw błędny, odpowiadają za funkcje ruchowe i czuciowe. Nerw błędny służy wielu organom i strukturom, w tym krtani, uszom, językowi, zatokom, przełykowi, płucom, sercu i przewodowi pokarmowemu.

Stymulator nerwu błędnego umieszczany jest pod skórą w górnej części klatki piersiowej. Przewód łączący biegnie pod skórą od stymulatora do elektrody połączonej z nerwem błędnym, co umożliwia nacięcie na szyi. Po implantacji stymulator jest programowany, by generował impulsy elektryczne w regularnych odstępach czasu. Impulsy dostosowuje się do pacjenta, a gdy rośnie jego tolerancja, są wzmacniane. Pacjent otrzymuje również urządzenie, które po zbliżeniu do stymulatora wywołuje natychmiastowy impuls, by zapobiec napadowi.

Na czym polega stymulacja nerwu błędnego?

Stymulacja nerwu błędnego jest dodatkową formą leczenia padaczki. Pacjent po zabiegu przyjmuje leki, choć czasem nie są one mu już potrzebne. Komórki mózgu komunikują się, wysyłając sygnały elektryczne w uporządkowany sposób. U osób z padaczką wzorzec ten jest czasem zakłócony z powodu urazu lub genetycznej predyspozycji. Komórki mózgu wysyłają sygnały w niekontrolowany sposób i powodują napady. Napady padaczkowe mogą być wytwarzane przez impulsy elektryczne z całego mózgu, zwane uogólnionymi lub z niewielkiego obszaru, zwane częściowymi napadami. Większość osób z padaczką może skutecznie kontrolować napady za pomocą leków antypadaczkowych. Około 20% osób z padaczką nie reaguje jednak na leki. W niektórych przypadkach chirurgiczne usunięcie części mózgu hamuje napady. Stymulacja nerwu błędnego może być wyjściem dla osób, u których leki się nie sprawdzają i którzy nie są zbyt dobrymi kandydatami do leczenia chirurgicznego.

Nie wiadomo dokładnie, jak działa stymulacja nerwu błędnego. Wiadomo jednakże, że nerw błędny jest ważną ścieżką do mózgu. Impuls elektryczny za pomocą stymulatora dociera do szerokiej części mózgu i zakłóca nieprawidłową aktywność mózgu odpowiedzialną za napady. Inna teoria sugeruje, że pobudzenie nerwu błędnego powoduje uwalnianie specjalnych substancji chemicznych mózgu, które przyczyniają się do spadku aktywności napadów.

Ryzyko związane ze wszczepieniem stymulatora obejmuje uszkodzenie nerwu błędnego lub naczyń krwionośnych wokół niego, krwawienie, infekcje, reakcję alergiczną na narkozę. Najczęstsze efekty uboczne to chrypka, kaszel, mrowienie szyi, problemy z połykaniem.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-50-7
  • Milanowski A. (red.), Pediatria, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-098-6
  • Prusiński A. (red.), Neurologia w praktyce klinicznej - zasady diagnostyki i postępowania, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-71-8

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Stymulacja nerwu błędnego
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Stymulacja nerwu błędnego
Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy nerwobólu, diagnostyka i leczenie

Nerw trójdzielny - objawy, przyczyny, leczenie

odpowiedniego sposobu leczenia.  * Stymulacja nerwu błędnego * Badanie nerwów czaszkowych * USG nerwów obwodowych * Porażenie nerwu twarzowego...

Niskie ciśnienie tętnicze - objawy, przyczyny, leczenie

Niskie ciśnienie (prezentacja edukacyjna)

Niskie ciśnienie (prezentacja edukacyjna)

. Musi istnieć równowaga pomiędzy poziomem adrenaliny a aktywnością nerwu błędnego. Jeśli stymulacja nerwu błędnego jest zbyt duża, wówczas żyły

Stymulacja piersi

Oralna stymulacja sutków

Oralna stymulacja sutków

Piersi są dla wielu kobiet jedną z najbardziej erogennych stref. Stymulowanie ich przy pomocy pocałunków jest jeszcze skuteczniejsze niż pobudzanie dotykowe. Jednak u niektórych kobiet piersi nie są podatne na pieszczoty.

Stymulacja penisa

Ręczna stymulacja członka

Ręczna stymulacja członka

Stymulacja penisa może być samodzielną formę stosunku, jak i jednym z elementów pobudzania.

Padaczka - klasyfikacja, przyczyny, leczenie, rokowanie

Stymulacja nerwu trójdzielnego w leczeniu padaczki

może cierpieć na ten typ epilepsji. Z myślą o nich naukowcy opracowali nową metodę stymulacji nerwu trójdzielnego, która ma za zadanie zmniejszyć (...) . To właśnie ten sygnał odgrywa ważną rolę w blokowaniu napadów...

Choroby i dolegliwości

6 powodów, przez które może męczyć cię czkawka

6 powodów, przez które może męczyć cię czkawka

. Jeżeli więc przy czkaniu odczuwasz także piekący ból żołądka, klatki piersiowej lub gardła, rozważ wizytę u lekarza. Uszkodzenie nerwu błędnego (...) Każde podrażnienie przepony lub nerwu błędnego,...

Orgazm łechtaczkowy - jak powstaje, jak osiągnąć, techniki stymulacji

Intymne potrzeby kobiety

Intymne potrzeby kobiety

Stymulacja łechtaczki to najprostszy i najszybszy sposób na orgazm u kobiety.

Wszczepienie stymulatora mózgu

Stymulacja mózgu

Stymulacja mózgu

Operacja wszczepienia stymulatora mózgu pacjentowi choremu na Parkinsona.

Seks analny - historia, rodzaje, ryzyko

Seks analny pary heteroseksualnej

Seks analny pary heteroseksualnej

Okolice odbytu są gęsto unerwione. U mężczyzn stymulacja dodatkowo jest pobudzana przez masaż prostaty, u kobiet natomiast doznania są potęgowane przez podrażnianie ścian pochwy.

Punkty erogenne

Jak wywołać orgazm? (WIDEO)

Jak wywołać orgazm? (WIDEO) Odtwórz wideo

, która znajduje się pod napletkiem. Stymulacja tej części członka jest bardzo skuteczna w wywoływaniu orgazmu u mężczyzny. U kobiet natomiast (...) sytuacja jest bardziej złożona. Jest kilka miejsc, których umiejętna stymulacja...