Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Stymulacja nerwu błędnego

Avatar placeholder
05.09.2013 14:49
Stymulacja nerwu błędnego
Stymulacja nerwu błędnego

Stymulacja nerwu błędnego to technika używana w leczeniu padaczki. Polega ona na wszczepieniu urządzenia działającego jak rozrusznik serca, które wytwarza impulsy energii elektrycznej stymulując nerw błędny. Jest to metoda stosowana po wyczerpaniu skuteczności innych sposobów leczenia padaczki.

1. Nerw błędny i jego stymulator

Nerw błędny jest jednym z 12 nerwów czaszkowych przekazujących informacje do i z mózgu. Czaszkowe włókna nerwowe przewodzą impulsy pomiędzy mózgiem i różnymi elementami organizmu, głównie w obrębie głowy oraz szyi. Nerw błędny – najdłuższy nerw czaszkowy – rozciąga się również na narządy w klatce piersiowej i jamie brzusznej. („Błędny” – słowo to pochodzi od łacińskiego słowa „wędrówka”).

Niektóre nerwy czaszkowe przenoszą informacje od zmysłów (np. wzroku lub dotyku) do mózgu (zmysłowej), a niektóre sterują mięśniami. Inne nerwy czaszkowe, jak np. nerw błędny, odpowiadają za funkcje ruchowe i czuciowe. Nerw błędny służy wielu organom i strukturom, w tym krtani, uszom, językowi, zatokom, przełykowi, płucom, sercu i przewodowi pokarmowemu.

Stymulator nerwu błędnego umieszczany jest pod skórą w górnej części klatki piersiowej. Przewód łączący biegnie pod skórą od stymulatora do elektrody połączonej z nerwem błędnym, co umożliwia nacięcie na szyi. Po implantacji stymulator jest programowany, by generował impulsy elektryczne w regularnych odstępach czasu. Impulsy dostosowuje się do pacjenta, a gdy rośnie jego tolerancja, są wzmacniane. Pacjent otrzymuje również urządzenie, które po zbliżeniu do stymulatora wywołuje natychmiastowy impuls, by zapobiec napadowi.

2. Na czym polega stymulacja nerwu błędnego?

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Stymulacja nerwu błędnego jest dodatkową formą leczenia padaczki. Pacjent po zabiegu przyjmuje leki, choć czasem nie są one mu już potrzebne. Komórki mózgu komunikują się, wysyłając sygnały elektryczne w uporządkowany sposób. U osób z padaczką wzorzec ten jest czasem zakłócony z powodu urazu lub genetycznej predyspozycji. Komórki mózgu wysyłają sygnały w niekontrolowany sposób i powodują napady. Napady padaczkowe mogą być wytwarzane przez impulsy elektryczne z całego mózgu, zwane uogólnionymi lub z niewielkiego obszaru, zwane częściowymi napadami. Większość osób z padaczką może skutecznie kontrolować napady za pomocą leków antypadaczkowych. Około 20% osób z padaczką nie reaguje jednak na leki. W niektórych przypadkach chirurgiczne usunięcie części mózgu hamuje napady. Stymulacja nerwu błędnego może być wyjściem dla osób, u których leki się nie sprawdzają i którzy nie są zbyt dobrymi kandydatami do leczenia chirurgicznego.

Nie wiadomo dokładnie, jak działa stymulacja nerwu błędnego. Wiadomo jednakże, że nerw błędny jest ważną ścieżką do mózgu. Impuls elektryczny za pomocą stymulatora dociera do szerokiej części mózgu i zakłóca nieprawidłową aktywność mózgu odpowiedzialną za napady. Inna teoria sugeruje, że pobudzenie nerwu błędnego powoduje uwalnianie specjalnych substancji chemicznych mózgu, które przyczyniają się do spadku aktywności napadów.

Ryzyko związane ze wszczepieniem stymulatora obejmuje uszkodzenie nerwu błędnego lub naczyń krwionośnych wokół niego, krwawienie, infekcje, reakcję alergiczną na narkozę. Najczęstsze efekty uboczne to chrypka, kaszel, mrowienie szyi, problemy z połykaniem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze