Trwa ładowanie...

Suszenie prania w domu może być szkodliwe dla zdrowia

Jesienią i zimą nie wywieszamy świeżo upranych ubrań na balkonie czy tarasie. Jesteśmy zmuszeni rozstawiać suszarki w łazience lub pokoju. Okazuje się jednak, że taka praktyka jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Suszenie prania w domu może powodować rozwój pleśni, alergii i kataru siennego.

Zobacz film: "Oświetlenie domu. Jakie lampy wybrać?"

spis treści

1. Naukowe suszenie

Zaniepokojeni poziomem wilgoci w angielskich domach naukowcy z Mackintosh School of Architecture zbadali, jak suszą pranie mieszkańcy Glasgow. Na 100 badanych domów, aż w 87 domownicy suszyli pranie wewnątrz mieszkania, w łazience lub w pokoju. Okazało się, że podczas suszenia jednego prania do powietrza ulatniają się ok. 2 litry wody. Oznacza to, że może podnieść się wilgotność powietrza aż o 1/3. Wysoka temperatura i podniesiony poziom wilgotności to z kolei idealne warunki do rozwoju astmy i alergii, a to za sprawą rozwijających się w takich warunkach roztoczy i pleśni.

Dodatkowo, w 25 proc. badanych domów znaleziono pewien rodzaj pleśni, który odpowiada za rozwój zapalenia płuc. Autorzy badań zwrócili uwagę Europy na to, jak dużym problemem w mieszkaniu jest brak miejsca, w którym suszenie prania byłoby bezpieczne. Zaapelowali też, aby w nowo budowanych blokach było wentylowane i ogrzewane pomieszczenie, które mogłoby służyć za pralnię.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Jak to się robi u nas?

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, tak i u nas najbardziej popularnym sposobem suszenia ubrań jest rozstawienie dwuskrzydłowej suszarki, która z powodu braku miejsca stoi zazwyczaj w pokoju. Polacy też często w łazience mają powieszoną suszarkę na suficie. Powoduje to jednak dodatkowe zagrożenie: kiedy w łazience znajduje się piecyk gazowy i wisi mokre pranie, a łazienka nie jest wentylowana, może dojść do groźnego w skutkach zaczadzenia, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, w którym wszystkie okna są pozamykane.

Ci, którzy mają małe mieszkanie, często korzystają też z patentu pionowej suszarki, tzw. wieży, którą można postawić w ciągu dnia pod prysznicem i zaoszczędzić w ten sposób miejsce. Wszystkie te sposoby nie chronią nas jednak przed tworzeniem się pleśni i wdychaniem szkodliwych drobnoustrojów.

Zobacz także

3. Jak uniknąć skutków suszenia?

Jeżeli korzystamy z któregoś z wymienionych wyżej sposobów, to warto zastanowić się nad jego zmianą i zastąpieniem inną metodą, zwłaszcza gdy mieszka z nami dziecko. Najlepiej, gdy w domu lub bloku jest oddzielne pomieszczenie przeznaczone na suszarnię. Tam bez obaw będziemy mogli rozwiesić nasze mokre ubrania. Jeśli jednak takiego pomieszczenia nie ma, warto kupić suszarkę elektryczną, która znacznie skróci czas suszenia.

Niebezpieczne chemikalia w odzieży
Niebezpieczne chemikalia w odzieży [6 zdjęć]

Bez wątpienia na przestrzeni minionej dekady znacznie wzrosła nasza świadomość na temat chemii zawartej...

zobacz galerię

Dostępne są suszarki do powieszenia na ścianę, ale też suszarki dwuskrzydłowe, które podłącza się pod prąd. Jeśli domowy budżet, a przede wszystkim metraż łazienki nam pozwala, to warto wyposażyć się w suszarkę bębnową, przypominającą pralkę.

Oprócz tego, warto pamiętać o kilku zasadach. Bez względu na porę roku, konieczne jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Sprawdzajmy też działanie naszych kanałów wentylacyjnych i pamiętajmy o odpowiednim poziomie wilgoci. Temperatura w domu powinna mieć ok. 18–20 stopni, a wilgotność nie powinna przekraczać 60 proc. Jak poznać, że jest za wysoka? Okna są cały czas zaparowane, a w mieszkaniu utrzymuje się zapach stęchlizny. Aby pozbyć się wilgoci, wystarczy wyposażyć swój dom w nawilżacz powietrza, który będzie kontrolował i niwelował zbyt wysoką wilgotność.

Suszenie prania wydaje się być błahym tematem, jednak nieprawidłowo wykonywane może mieć niekorzystne skutki dla naszego zdrowia. Warto ich uniknąć i zacząć oddychać czystym, zdrowym powietrzem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.