Swędząca skóra głowy. 5 nieoczywistych przyczyn problemu
Gdy skóra głowy swędzi, najczęściej zrzucamy to na karb nieodpowiedniej pielęgnacji i traktujemy jak defekt kosmetyczny. Tymczasem świąd głowy może wskazywać na zaniedbania i problemy ze zdrowiem.
1. Łupież spowodowany drożdżakami
Świąd głowy może wskazywać na nieodpowiedni szampon do włosów czy niewłaściwie dobraną pielęgnację.
Czasami jednak wraz ze świądem na skórze głowy pojawia się łupież. Z tym problemem częściej borykają się osoby z przetłuszczającymi się włosami. Eksperci przyznają, że nadprodukcja sebum stwarza doskonałe warunki do rozwoju mikroorganizmom odpowiedzialnym za powstawanie łupieżu.
Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, łupież to nie defekt kosmetyczny, ale problem zdrowotny. Skórę głowy kolonizuje grzyb – najczęściej Malassezia Furfur. Należy do drożdżaków naturalnie bytujących na skórze człowieka, lecz jego nadmierne namnażanie się może powodować rozmaite problemy skórne.
Rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa i dobranie określonego leczenia. Często wystarczy szampon, ale czujne oko specjalisty może ocenić skalę problemu.
2. Niedobory witamin
Brak kluczowych witamin i składników mineralnych, które powinny być dostarczane z dietą, może się odbijać na kondycji włosów i skóry głowy. O ile problem z nadmiernym wypadaniem włosów może wskazywać również na niedobory żelaza, o tyle świąd skóry głowy jest ściśle powiązany z witaminami z grupy B.
Witamina B2 wraz z witaminą B5, B6 i B7 dbają m.in. o skórę i jej regenerację – dotyczy to także skóry głowy. Niedobór witaminy B2 może powodować wypadanie włosów, ale przede wszystkim łojotok czy łuszczenie się skóry głowy lub twarzy.
Choć witaminy te zazwyczaj dostarczamy z dietą, to często okazuje się to niewystarczające i konieczna jest suplementacja.
3. Stres
Stres jest odpowiedzialny za nadmierną utratę włosów na głowie. Ostatnie badania wskazały, że nawet 1 na 4 osoby, które przeszły COVID-19, może mieć ten problem. To tzw. łysienie telogenowe, będące zdaniem lekarzy, skutkiem dużego stresu.
Ale również swędzenie może mieć swoje źródło w stresie. Dotyczy to nie tylko skóry głowy – silne emocje mogą manifestować swoją obecność pod postacią rozmaitych problemów dermatologicznych, poczynając od wysypki, przez trądzik i na swędzącej skórze głowy kończąc.
Tym problemem zajmuje się nawet specjalna gałąź medycyny – psychodermatologia.
4. Wahania hormonalne
Świąd skóry głowy na tle hormonalnym może mieć związek ze stresem. Kortyzol, adrenalina i noradrenalina są odpowiedzialne za silne emocje, ale mogą się manifestować poprzez suchość w ustach, kołatanie serca, splątanie czy nawet... przez niepohamowaną potrzebę drapania głowy.
Nie tylko hormony stresu mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości. Problemy ze skórą – w tym także i głowy – często towarzyszą pacjentom borykającym się z chorobami tarczycy.
Niedoczynność tego gruczołu, a także choroba Hashimoto objawiają się nadmierną suchością skóry, powodującą łuszczenie się naskórka, któremu towarzyszy dokuczliwy świąd.
5. Niewłaściwa dieta
Witaminy i składniki odżywcze przyswajane przez nas wraz z każdym kolejnym posiłkiem odżywiają kolejne struktury organizmu ludzkiego.
Eksperci podkreślają, że włosy jako ostatnie zaopatrywane są w witaminy i minerały. Dlatego to najpierw one odczują skutki złej diety.
Wypadanie i problemy ze skórą głowy mogą być spowodowane dietą złożoną z produktów wysokoprzetworzonych, dużą ilością węglowodanów prostych – te sprzyjają również rozwojowi drożdżaków, a także jadłospisem ubogim w świeże warzywa i owoce.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.