Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Objawy świerzbu - jak rozpoznać chorobę, leczenie

Avatar placeholder
15.06.2023 13:06
Objawy świerzbu - jak rozpoznać chorobę, leczenie
Objawy świerzbu - jak rozpoznać chorobę, leczenie

Świerzb to choroba zakaźna skóry. Uznaje się, że objawy świerzbu pojawiają się przez nieprzestrzeganie higieny. Prawda jest jednak nieco inna. Świerzbem można zarazić się praktycznie w każdych warunkach. Choroba wywoływana jest przez pasożyty świerzbowca ludzkiego. Poznaj objawy świerzbu i podstawowe formy leczenia.

spis treści

1. Objawy świerzbu - jak rozpoznać chorobę

Tak, jak wspomniano we wstępie – świerzb wywoływany jest przez świerzbowca ludzkiego. Czynnik chorobowy jest na tyle mały, iż niemożliwe jest dostrzeżenie pasożyta świerzbowca ludzkiego. Pasożyt świerzbowca ludzkiego bytuje w naskórku skóry – w miejscu zagnieżdżenia powstają kanały i jamy. To właśnie w tym obszarze składane są jaja. Z jaj wylęgają się larwy, które powodują dalszą destrukcję zakażonej ranki. Pasożyt preferuje miejsca ciepłe, dlatego też ognisko chorobowe lokalizowane jest między palcami rąk, w pachwinach, a także w okolicy sfer intymnych. Świerzbowiec może pojawić się pod piersiami lub w pępku. W miejscu bytowania pasożyty wydalają odchody powodujące silną reakcję alergiczną. To właśnie ta reakcja alergiczna odpowiada za objawy świerzbu. Objawy świerzbu pojawiają się po około 4 tygodniach od zakażenia pasożytem.

Świerzb wymaga leczenia farmakologicznego, wspierającym leczeniem może być także ziołolecznictwo
Świerzb wymaga leczenia farmakologicznego, wspierającym leczeniem może być także ziołolecznictwo
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Typowy objaw świerzbu to potrzeba drapania sfer zmienionych chorobowo. Kolejnym objawem świerzbu jest pęcherzykowata wysypka. Konieczność drapania uaktywnia się między innymi w czasie snu, po kąpieli, a także po zmianie temperatury z zimnej na ciepłą. Ciepło działa na pasożyty pobudzająco. Jaka jest konsekwencja częstego drapania skóry? Powtarzanie tej czynności sprawia, że przenosimy świerzb na zdrową tkankę skórną. W konsekwencji objawy świerzbu zaczynają pokrywać większą część ciała ludzkiego.

To też warto wiedzieć

Zakażenie świerzbem występuje po bezpośrednim kontakcie z zainfekowana skórą. Pamiętajmy jednak o tym, że zazwyczaj zwykły uścisk dłoni to za mało. Objawy świerzbu pojawiają się głównie w wyniku: kontaktów seksualnych z osobą zakażoną, spania w pościeli osoby chorej. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się dzieci – do zainfekowania może dojść podczas wspólnych zabaw. U dzieci objawy świerzbu pojawiają się początkowo na dłoniach oraz podeszwach stóp. Dochodzi do sytuacji, w której pęcherzykowata wysypka powoduje utrudnienia w poruszaniu się.

2. Objawy świerzbu - leczenie

Niestety, objawy świerzbu przypominają inne choroby. Dodatkowo na skutek drapania, rany mogą zostać zainfekowane przez inne drobnoustroje. Co powinno nas zaniepokoić? Warto zgłosić się do lekarza, jeśli występuje nasilony, długotrwały świąd skóry. W związku z tym, że choroba jest zakaźna, leczeniu powinni poddać się także inni domownicy. Samo leczenie polega na smarowaniu całego ciała środkami z dodatkiem permetryny, maści siarkowej lub substancji zawierającej lindan. Aby zlikwidować dyskomfortowe swędzenie skóry stosuje się dodatkowo leki przeciwhistaminowe.

Domowe sposoby wspomagające to także przemywanie skóry naparami z ziół (na przykład z tymianku, babki wąskolistnej, kminku zwyczajnego itd.), okłady z octem lub stosowanie dodatków do kąpieli w postaci olejków – olejek lawendowy, herbaciany lub cynamonowy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze