Świerzb u kota – drżążący, uszny, objawy, leczenie
Świerzb u kota to choroba przenoszona przez roztocza. Uporczywy świąd, strupy, łuszczenie się skóry i wydzielina z uszu to pierwsze objawy choroby.
1. Rodzaje świerzbu u kota
Świerzb u kota to choroba skórna wywołana pałeczkami bakterii bytujących na ciele nosiciela. Samice pasożytów składają w sierści jaja, drążąc w skórze tunele.
To właśnie od sposobu zakażenia bierze się nazwa pierwszego rodzaju świerzbu u kota – świerzb drążący. Innym rodzajem jest świerzb uszny, zwany otodektozą. W tej chorobie pasożyty nie wpijają się w skórę, a jedynie rozwijają się na jej powierzchni w kanale słuchowym.
Świerzb u kota jest chorobą typowo zwierzęcą, jednak osoby o niskiej odporności mogą zarazić się od pupili.
2. Świerzb drążący u kota
Świerzb drążący wywołują pasożyty o nazwie Notoedres cati. Do zakażenia roztoczami dochodzi w sposób bezpośredni, czyli poprzez kontakt zwierzęcia z innym kotem u którego zdiagnozowano świerzb.
Świerzb szybko rozprzestrzenia się w skupiskach zwierząt żyjących na ulicy czy w schroniskach. Choroba rzadko jest przenoszona przez pielęgnację, w tym szczotkowanie.
3. Objawy i leczenie świerzbu
Pierwszymi objawami świerzbu u kota jest miejscowe łysienie i zaczerwienienia skóry. Zmiany wkrótce przeradzają w żółte, łuszczące się strupy.
Świerzb u kota rozwija się głównie w okolicach uszu, głowy i szyi. Zmianom towarzyszy uporczywy świąd.
Leczenie świerzbu u kota opiera się na wygoleniu miejsc zmienionych chorobowo i stosowaniu specjalnych szamponów (w tym antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych) przy wsparciu antybiotykoterapii.
4. Świerzb uszny u kota
Świerzb uszny rozwija się na powierzchni skóry i jest stosunkowo łatwy do zdiagnozowania i leczenia, ponieważ pasożyty nie wdrążają się w głąb ciała. Wywołany przez Otodectes cynotis, roztocza żywiące się obumarłym naskórkiem.
Do zarażenia świerzbem usznym u kota dochodzi wyłącznie poprzez kontakt z innym chorym zwierzęciem. Choroba atakuje głównie młode koty w okresie wzrostu.
5. Jak leczyć koci świerzb?
Chory kot potrząsa głową i drapie się w okolicy uszu. Świerzb u kota charakteryzuje się też bezwonną, brunatną wydzieliną w postaci strupków.
Koty chore na świerzb zaczynają tracić słuch, a także miewają objawy neurologiczne. Drapanie i powstawanie strupów na małżowinie i szyi dobitnie świadczy o świerzbie u kota.
Leczenie świerzbu usznego u kota opiera się na starannej pielęgnacji i higienie kanału usznego. Stosuje się też domiejscowe preparaty przeciwko roztoczom w postaci kropli i maści.
Zobacz też
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.