Świerzb u psa - charakterystyka, sarkoptoza, leczenie
Świerzb jest chorobą dotykającą nie tylko ludzi. Bardzo często zapadają na niego także zwierzęta. Świerzb u psa lub kota wcale nie musi oznaczać, że zwierze jest zaniedbane. Ta choroba nie dotyczy tylko bezdomnych zwierząt i może pojawić się nawet u zadbanego psa. Jak diagnozować świerzb u psa? Jak można leczyć świerzb u psa?
1. Co to jest świerzb?
Świerzb u psa najczęściej można zdiagnozować u zwierząt zamieszkujących duże skupiska jak schroniska czy hodowle. Czasami wystarczy krótkotrwały kontakt z chorym zwierzęciem, aby pojawił się świerzb u psa w naszym domu. Ale co to jest świerzb?
Świerzb jest chorobą powodowaną przez małego pajęczaka zwanego świerzbowcem. Za świerzb u psa odpowiedzialny jest świerzbowiec drążący psów. Dorosły osobnik świerzbowca osiąga 0,4 mm średnicy. Jest on zatem bardzo niewielki i nie sposób zauważyć go gołym okiem. Pasożyt żyje na powierzchni naskórka drąży w niej korytarze i kieszonki.
Do kopulacji dochodzi na powierzchni skóry. Samice żywią się tkanką i płynami z osocza. W takich tunelach samica składa jaja i po 3-5 dniach wykluwają się z nich larwy, które na powierzchni [skóry kontynuują swój rozwój. Cały sykl rozwojowy świerzbowca trwa 2-3 tygodnie.
"]
2. Sposób zarażenia i objawy sarkoptozy
Sarkoptoza jest rodzajem dermatozy, która jest powodowana przez świerzb u psa. Choroba ta w szczególności dotyczy psów, lisów i innych psowatych. Jednak może być przenoszona także na inne gatunki, w tym na człowieka.
Jak rozpoznać świerzb u psa? Pierwsze zmiany jakie możemy zaobserwować to grudki na głowie. Świerzb u psa może pojawiać się wokół oczu) , małżowin usznych, ale także na brzuchu, klatce piersiowej czy kończynach. Są to zmiany gwałtowne, które mogą obejmować całe ciało.
Najbardziej zauważalne objawy świerzbu u psa to:
- rumień
- grudki
- strupy
- uporczywy świąd
Poprzez drapanie swędzących miejsc może dojść do uszkodzeń skóry, a nawet wypadania sierści. Świerzbowi u psa często towarzyszą ropne ogniska na skórze.
Jeżeli sarkoptoza nie będzie leczona może dojść do zliszajowacenia, wyniszczenia psa, hiperpigmentacji oraz zgrubień na skórze.
Świerzb u psa jest chorobą odzwierzęcą (zoonozą) i jest niebezpieczna także dla ludzi. Wykwity mogą pojawić się na głowie, skórze wokól oczu, mostku, podbrzuszu, łokciach i stawach oraz na grzbiecie.
Zobacz także:
3. Jak skutecznie leczyć świerzb u psa?
Jeżeli już będziemy mieli zdiagnozowany świerzb u psa trzeba natychmiast rozpocząć leczenie. Pierwszym krokiem będzie odpowiednie przygotowanie skóry psa na działanie leków. Wiąże się to ze skróceniem włosa. Ma to szczególne znaczenie u psów, o długiej sierści. Golenie może podrażnić skórę dlatego też lepiej przycinać sierść innymi metodami. Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite ostrzyżenie psa, ale nie zawsze na taki krok decydują się właściciele.
W kolejnym etapie leczenia świerzbu u psa stosuje się różnego rodzaju szampony i płukanki, które mają na celu umycie skóry, usunięcie strupów oraz zrogowaciałej skóry. Takie szampony działają także odtłuszczająco co uniemożliwia penetrację świerzbowca w głąb skóry.
Świerzb u psa można leczyć za pomocą takich preparatów jak:
- szampon keratolityczny (kwas salicylowy, siarka koloidalna, nadtlenek benzoilu, kwas mlekowy, mocznik )
- preparaty przeciwświerzbowe (maści)
- tabletki przeciw świerzbowi
- aerozole w spreju do stosowania miejscowego
- leki przeciwświądowe
- antybiotyki
Świerzb u psa leczy się ok. 4-6 tygodni. Jeżeli świerzb jest intensywny to leczenie może przedłużyć się nawet fo 8 tygodni. Całkowite wyleczenie uznaje się wówczas gdy objawy świerzbu u psa nie występują po 3 tygodniach od zakończenia terapii.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.