Trwa ładowanie...

Świetny seks po menopauzie? Nadzieja w testosteronie

Avatar placeholder
19.08.2021 12:43
Testosteron może poprawić jakość życia seksualnego kobiet po menopauzie
Testosteron może poprawić jakość życia seksualnego kobiet po menopauzie (123rf)

Uciążliwe uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją – to nie wszystkie niespodzianki, jakich doświadczają kobiety w okresie menopauzy. Znacznie spada także poziom libido. Naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na pytanie: jak pomóc kobietom podczas menopauzy i nadal cieszyć się seksem. Chyba są już blisko odpowiedzi…

spis treści

1. Menopauza - uciążliwe zmiany

Podczas menopauzy w organizmie kobiety dochodzi do szeregu hormonalnych zmian, odpowiedzialnych za wiele kłopotliwych objawów. Obniża się poziom estrogenu, co może powodować zmniejszenie przepływu krwi do pochwy. To z kolei sprawia, że tkanki pochwy i warg sromowych stają się cieńsze, a tym samym mniej wrażliwe na stymulację seksualną.

Spadek estrogenu powoduje także suchość pochwy, co z kolei może sprawiać ból podczas stosunku. Jeśli dodamy do tego rozdrażnienie, stany depresyjne i ogólne pogorszenie samopoczucia psychicznego – przestaje dziwić, że łóżko przestaje się w tym okresie kojarzyć kobietom z czymkolwiek innym niż sen…

Czy jest sposób na to, by nadal cieszyć się seksem podczas menopauzy? Nowe badania pokazują, że tak! Rewolucyjnym odkryciem okazuje się… testosteron.

2. Testosteron – męski hormon na pomoc kobietom

Zobacz film: "Objawy menopauzy"

W czasopiśmie Lancet Diabetes & Endocrinology został właśnie opublikowany wielki raport z badań naukowych potwierdzających, że testosteron może mieć bardzo pozytywny wpływ na funkcje seksualne i samopoczucie kobiet po menopauzie. W sumie zespół badawczy przeanalizował 46 raportów z 36 badań, w których łącznie wzięło udział 8480 uczestników. Przeprowadzono także randomizowane kontrolowane próby leczenia testosteronem, które trwały przez co najmniej 12 tygodni.

Do tej pory został dokładnie przebadany wpływ testosteronu na organizm mężczyzn. To pierwsze tak duże badanie dowodzące roli tego męskiego hormonu w organizmach kobiet. To ważny krok, tym bardziej, że wyniki są bardzo obiecujące.

Fakty i mity na temat menopauzy
Fakty i mity na temat menopauzy [8 zdjęć]

MIT Średni wiek, w którym pojawia się menopauza, to ok. 50 lat. Prawidłowo powinna wystąpić między 40.

zobacz galerię

3. Testosteron a menopauza – jak to działa?

Badania, o których mowa w raporcie, odbywały się w latach 1990-2018, a każda próba obejmowała porównanie leczenia testosteronem z placebo lub alternatywnym leczeniem hormonalnym, takim jak estrogen, progestagen lub oba.

Wyniki? Uczestniczki badania przyjmujące testosteron miały znacznie większe libido, a także przeżywały częstsze i silniejsze orgazmy. Seks był dla nich bardziej satysfakcjonujący, więc, jak zaznacza profesor Susan Davis z Uniwersytetu Monash w Melbourne w Australii, korzystne efekty wykraczają daleko ponad zwiększenie średniej ilości stosunków seksualnych w miesiącu. Testosteron wpływa bowiem nie tylko na ilość intymnych zbliżeń, ale także, a może przede wszystkim, na ich jakość.

Co ciekawe, w badaniach nie udało się udowodnić wpływu testosteronu na objawy menopauzy w innych obszarach niż funkcje seksualne, takich jak zdolności poznawcze, gęstość kości, siła mięśniowa czy skład ciała. Jeśli chodzi o skutki uboczne terapii testosteronowej, naukowcy odnotowali, że uczestniczki przyjmujące preparaty doustne miały pogorszone profile lipidowe i wahania w poziomie cholesterolu, a także wzrost poziomu trójglicerydów.

Jeszcze stanowczo za wcześnie na "hurraoptymizm" i okrzyknięcie testosteronu remedium na kłopoty seksualne kobiet w okresie menopauzy, bo potrzeba jeszcze wielu badań, by potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo takiej terapii. Trop jednak jest i badania z pewnością będą kontynuowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze