Trwa ładowanie...

Objawy świnki – zarażanie, symptomy, powikłania

Świnka to choroba zakaźna powodowana przez wirus RNA. Przeważnie na objawy świnki pojawiają się u dzieci i młodzież do 15 roku życia, rzadziej u osób dorosłych. W przypadku tej choroby wcześniejsze zachorowanie, daje lżejsze obajwy. U osób dorosłych świnka przebiega gwałtowniej i grozi niebezpiecznymi powikłaniami, dlatego w momencie pojawienia się pierwszych objawów świnki konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

spis treści

1. Jak się można zarazić świnką?

Zapadalność na świnkę przypada głównie w okresie zimowym i wiosennym. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, oraz przez przedmioty i produkty zanieczyszczone śliną nosiciela wirusa. Co ważne, organizm zostaje zakażony około 2-7 dni przed wystąpieniem objawów świnki, zaś sam jest nosicielem wirusa jeszcze przez 9 dni od ustąpienia dolegliwości i objawów świnki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Z tego powodu zaleca się odizolowanie chorego w celu zapobiegnięciu rozprzestrzenienia choroby. Zazwyczaj świnka jest chorobą, która jednokrotnie atakuje organizm, wyjątkowo rzadko zdarza się, aby osoba po przebyciu świnki, ponownie na nią zachorowała.

Czy wiesz, jak zwalczyć objawy popularnych przypadłości dziecięcych?
Czy wiesz, jak zwalczyć objawy popularnych przypadłości dziecięcych? [10 zdjęć]

Biegunka stanowi jedną z najpowszechniej występujących chorób wieku dziecięcego. Dolegliwości towarzyszące

zobacz galerię

2. Objawy świnki

Okres wylęgania wirusa świnki trwa około od 2 do 3 tygodni. Początkowa faza zakażenia może przejść bez wystąpienia objawów świnki. Pierwszym symptomy choroby mogą towarzyszyć objawy ogólne, takie jak uczucie przemęczenia, złe samopoczucie, brak łaknienia, bóle mięśni, dreszcze, gorączka, bóle brzuch, wymioty, często dochodzi do infekcji górnych dróg oddechowych, objawami tej dolegliwości mogą być zaczerwienienie oraz obrzęk błony śluzowej .

Z rozwojem choroby nasilają się objawów świnki takie jak np. uczucie suchości w jamie ustnej (związane ze zmniejszonym wydzielaniem śliny, trudności w otwieraniu ust. Świnka jest chorobą, która atakuje organizm w sposób nagły i cechuje ją ostry przebieg. W trakcie choroby, oprócz objawów świnki, mogą wystąpić zapalenia ślinianek podżuchwowych oraz podjęzykowych.

Za objawy świnki odpowiedzialny jest wirus
Za objawy świnki odpowiedzialny jest wirus

Wraz z wystąpieniem objawów świnki może dojść do infekcji górnych dróg oddechowych, objawami tej dolegliwości mogą być zaczerwienienie oraz obrzęk błony śluzowej. W centralnej fazie rozwoju choroby pojawia się obrzmienie, powiększenie gruczołów ślinowych (zazwyczaj ślinianek przyusznych).

Charakterystyczny objaw świnki dał początek nazwie choroby. Początkowo obrzęk może pojawić się tylko na jednej śliniance i z czasem rozwinąć się także na drugiej. Obrzęk, który towarzyszy objawom świnki, nie tylko powoduje dyskomfort u chorego ze względów estetycznych, ale także może powodować uciążliwy ból. Intensywność odczuwania bolesnego obrzęku może wzrastać podczas spożywania posiłków. Obrzęk ślinianek nasila się przez 2-3 dni, następnie zmniejsza się i zazwyczaj ustępuje po około 7 dniach.

To musisz wiedzieć

3. Powikłania po śwince

Przebieg choroby stanowi większe zagrożenie dla osób dorosłych niż dla dzieci. Wirus świnki często atakuje takie narządy jak trzustka, tarczyca, jajniki, jądra czy ośrodkowy układ nerwowy. Gdy tak się stanie, może dojść do groźnych powikłań. Atak wirusa może spowodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, objawami tego są wymioty, nudności oraz dokuczliwe bóle głowy.

Zaatakowanie opon mózgowo-rdzeniowych przez wirus grozi głuchotą. Kolejnym powikłaniem świnki może być zapalenie trzustki. Chory może wymiotować, być nadpobudliwy, odczuwać ból w nadbrzuszy zlokalizowany po lewej stronie a także mieć biegunkę. Rozwój takiego stanu może prowadzić do rozwoju cukrzycy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza