Trwa ładowanie...

Sygnał, że jelita wysiadają. Gdy się pojawi, biegiem do gastrologa

Avatar placeholder
08.09.2023 20:40
Pojawia się, gdy jelita zaczynają wysiadać. To pierwszy sygnał, by udać się do lekarza
Pojawia się, gdy jelita zaczynają wysiadać. To pierwszy sygnał, by udać się do lekarza (Getty Images)

Zespół rozrostu bakteryjnego jelit, znany również jako SIBO, jest stanem, który często kojarzy się z dolegliwościami takimi jak wzdęcia, ból brzucha czy biegunka. Istnieje jeszcze jeden objaw, który nie jest kojarzony z tą chorobą. Mowa o zespole autobrowaru, który przypomina upojenie alkoholowe.

spis treści

1. SIBO - zespół rozrostu bakteryjnego jelit

W ostatnim czasie coraz częściej zdarza się, że Polacy borykający się z problemami układu pokarmowego są mylnie diagnozowani z SIBO. Nie każde dolegliwości związane z wzdęciami muszą jednak oznaczać tę przypadłość. Czym zatem jest SIBO i jakie są jego typowe objawy?

SIBO to termin pochodzący z języka angielskiego, który opisuje patologiczny stan organizmu, w którym dochodzi do nadmiernego rozrostu bakterii w jelicie cienkim lub pojawienia się nietypowych gatunków bakterii. W skrócie, jest to sytuacja, kiedy w jelicie cienkim znajduje się więcej bakterii, niż to jest normalne. Czasami za rozwój SIBO odpowiedzialne są również grzyby.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Najbardziej typowymi objawami SIBO są wzdęcia i zaburzenia wypróżniania. Zazwyczaj objawia się to luźnym stolcem, ale zdarza się, że w jelicie cienkim pojawiają się bakterie, które sprzyjają zaparciom. W takim przypadku wydzielany jest metan, który hamuje perystaltykę jelit.

Jeśli za zaburzenia mikrobioty jelitowej (czyli zespołu mikroorganizmów w jelicie) odpowiedzialne są grzyby, mogą pojawić się objawy takie jak duże zmęczenie, osłabienie, a nawet stany depresyjne.

2. Zespół fermentacji jelitowej w SIBO

Specjaliści medyczni zwracają uwagę na jeden z najbardziej niecodziennych symptomów SIBO, znany jako zespół autobrowaru lub zespół fermentacji jelitowej. Ten rzadki stan charakteryzuje się tym, że bakterie i grzyby obecne w jelitach przekształcają węglowodany w etanol. W rezultacie objawy chorobowe, które pojawiają się u pacjenta, są podobne do objawów związanych z upojeniem alkoholowym.

U pacjenta cierpiącego na zespół autobrowaru może dojść do objawów jak:

  • niewyraźna mowa,
  • problemy z poruszaniem się,
  • stan odurzenia bez spożycia alkoholu,
  • dezorientacja,
  • w skrajnych przypadkach może wystąpić depresja.

3. Najczęstsze przyczyny rozrostu bakteryjnego jelit

SIBO jest chorobą, której rozwój jest najczęściej spowodowany przez nadmierne spożywanie węglowodanów. W dzisiejszych czasach spożywamy znacznie więcej cukrów, niż było to na przykład przed II wojną światową, co przyczynia się do zwiększenia liczby przypadków SIBO. Inne czynniki sprzyjające zaburzeniom flory bakteryjnej to stres i zaburzenia psychiczne.

Kluczowym elementem leczenia SIBO jest dieta o niskiej zawartości fermentujących węglowodanów, ale sama w sobie nie jest wystarczająca. W terapii wykorzystuje się również leki przeciwbakteryjne, które nie są typowymi antybiotykami. Ich zadaniem jest redukcja ilości bakterii w jelicie cienkim.

Leczenie jest bezpieczne, ale problemem jest fakt, że u niektórych pacjentów choroba powraca. Pacjenci nadal są narażeni na stres, często wracają do niewłaściwej diety, co sprawia, że SIBO ponownie daje o sobie znać. Leczenie nie jest łatwe, ponieważ nie każdy pacjent równie dobrze reaguje na podane leki.

Osoby, które są najbardziej narażone na rozwój SIBO, to pacjenci po operacjach, w tym po różnego rodzaju resekcjach, operacjach bariatrycznych oraz operacjach chirurgicznych na jelicie grubym. Są to również osoby z chorobami zapalnymi jelit, takimi jak choroba Crohna. SIBO może dotknąć także osoby po długotrwałej antybiotykoterapii, na przykład pacjentów leczonych z infekcji górnych dróg oddechowych różnymi antybiotykami przez okres kilku miesięcy.

SIBO może towarzyszyć również takim chorobom jak cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, celiakia, nieceliakalna nietolerancja glutenu, a nawet choroba Parkinsona. Największe ryzyko wystąpienia zespołu rozrostu bakteryjnego jelit dotyczy pacjentów z marskością wątroby, przewlekłymi chorobami nerek, z uchyłkami jelit, a także pacjentów w podeszłym wieku lub z niedoborami odporności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze