Sygnały, że potrzebne Ci są okulary
Sygnały, że potrzebne Ci są okulary, mogą być bardzo różne. Ich rozpoznanie jest ważne, ponieważ nie tylko umożliwia określenie wady wzroku, ale i zapobiega jej pogłębianiu się. Działania poprawiają także komfort widzenia oraz funkcjonowania. Kiedy warto udać się do specjalisty? Jakie są możliwe rozwiązania?
1. Jakie są sygnały, że potrzebne Ci są okulary?
Sygnały, że potrzebne Ci są okulary, wskazują na konieczność odwiedzenia specjalisty, często także doboru i noszenia odpowiednich okularów korekcyjnych. Co na to wskazuje?
Objawy zaburzeń w obrębie narządu wzroku mogą być zarówno subtelne i niejednoznaczne, jak i bardzo typowe. Specjaliści szacują, że zmaga się z nimi nawet 70 proc. ludzi.
Charakterystyczne oznaki pogorszenia wzroku to zwykle:
- nieostre widzenie informacji na ekranie, w gazecie czy w książce, trudność z czytaniem małej czcionki, przysuwanie twarzy do czytanego tekstu czy wręcz przeciwnie – oddalanie go,
- zniekształcenie widzianych obiektów, widzenie prostych linii jako falujących,
- wrażenie słabszego widzenia podczas prowadzenia samochodu,
- pojawienie się rozmytych lub podwójnych obrazów,
- problemy z widzeniem o zmroku.
Inne typowe objawy wskazujące na pogorszenie wzroku i potrzebę doboru okularów to:
- suchość oczu,
- ból, zaczerwienienie czy pieczenie oczu,
- uczucie zmęczenia oczu przy pracy przy komputerze,
- częste mruganie oczami i zaciskanie powiek.
Sygnały, że potrzebne Ci są okulary, mogą być także niecharakterystyczne. To na przykład bóle głowy. Te pojawiają się zwłaszcza po długiej pracy przed komputerem, po czytaniu, oglądaniu telewizji lub jeździe samochodem.
2. Po co potrzebne Ci są okulary?
Zadaniem dobrze dopasowanych okularów korekcyjnych jest poprawa jakości i ostrości widzenia u pacjentów cierpiących na krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm lub problemy akomodacyjne oczu.
Najbardziej powszechne wady wzroku to:
- Krótkowzroczność (myopia). To choroba wzroku, w której promienie światła spotykają się przed siatkówką. Osoby, które się z nią zmagają, widzą nieostro oddalone od nich obiekty (odległy przedmiot wydaje się rozmazany). I odwrotnie – ostro widzą pobliskie obiekty.
- Dalekowzroczność (hyperopia, nadwzroczność). To choroba wzroku, w której promienie świetlne wpadają za siatkówkę. Osoby, które się z nią zmagają, widzą nieostro bliskie obiekty i odwrotnie, odległe obiekty wydają się ostre.
- Astygmatyzm, który cechuje niewyraźne lub zniekształcone widzenie. Wada ta może powodować nieostre i niewyraźne widzenie na każdą odległość.
Rozpoznaniem wad wzroku i doborem okularów zajmuje się okulista, pomóc może również optometrysta. To specjaliści, którzy dysponują wiedzą, doświadczeniem oraz narzędziami do badania wzroku.
3. Jakie okulary są Ci potrzebne?
To, jakie okulary są Ci potrzebne, zależy od rozpoznanej wady wzroku: jej rodzaju i zaawansowania. Soczewki korekcyjne dzieli się według różnych kryteriów. Najważniejsze to ich geometria i budowa.
Ze względu na geometrię wyróżnia się:
- soczewki dodatnie (skupiające, tzw. plusy) do korekcji nadwzroczności,
- soczewki ujemne (rozpraszające, tzw. minusy) do korekcji krótkowzroczności,
- soczewki toryczne (cylindryczne), o korekcji astygmatyzmu.
Z uwagi na budowę wyróżnia się:
- soczewki jednoogniskowe, przeznaczone do korekcji danej wady wzroku,
- soczewki dwuogniskowe, przeznaczone do korekcji dali w górnej części i bliży w dolnej części,
- soczewki progresywne, które dzięki płynnej zmianie mocy korygują jednocześnie bliż i dal oraz wartości pośrednie. Oznacza to, że umożliwiają ostre widzenie na każdą odległość.
4. Kiedy potrzebne Ci są okulary?
Jaki jest odpowiedni moment na pierwsze okulary? To zależy. Dla niektórych osób wada 1,5 dioptrii może nie być dużym problemem, dla innych stanowi go już wada na poziomie 0,5 dioptrii.
Wady wzroku w granicach 0,5 dioptrii lub mniejsze traktowane są jako mała wada wzroku, która nie ma negatywnego wpływu na jakość życia i widzenia. Okulary nie są wtedy konieczne. Można jednak zdecydować się na okulary do noszenia czasowego. Te poprawiają sprawność widzenia przy prowadzeniu samochodu, czytaniu książki, oglądaniu telewizji czy pracy przy komputerze. Gdy wada jest większa, zalecane są okulary do noszenia na stałe.
Bezsprzecznie konieczność stałego noszenia okularów pojawia się w przypadku większych wad wzroku, kiedy poważne problemy z widzeniem z bliska bądź z daleka utrudniają codzienne funkcjonowanie bez okularów.
Jak widać można więc kupić tak zwane okulary do czytania czy okulary minusy, ale również okulary progresywne. Można zdecydować się na okulary do komputera czy do prowadzenia samochodu, a i okulary polaryzacyjne.
Ponieważ odpowiednio i w porę dobrane okulary korekcyjne poprawiają komfort widzenia i funkcjonowania, korygują przy tym wady i zapobiegają ich pogłębianiu, warto o nich porozmawiać ze specjalistą.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.