Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Sympatektomia

Avatar placeholder
18.03.2015 14:17
Sympatektomia
Sympatektomia

Sympatektomia to zabieg, który niszczy nerwy we współczulnym układzie nerwowym. Zabieg wykonuje się w celu zwiększenia przepływu krwi i zmniejszenia odczuwania długotrwałego bólu przy niektórych chorobach, które zwężają naczynia krwionośne. Sympatektomię wykonuje się także u osób, u których stwierdzona została nadmierna pierwotna potliwość. Zabieg polega na odcięciu lub zniszczeniu zwojów współczulnych, które są grupami komórek nerwowych leżącymi wzdłuż rdzenia kręgowego w odcinku przy jamie klatki piersiowej lub odcinku lędźwiowym. Wyróżniamy sympatektomię piersiową, lędźwiową oraz chemiczną.

1. Co dzieje się przed zabiegiem?

Leczenie nadmiernej potliwości za pomocą sympatektomii przeprowadza się tylko wtedy, gdy zawiodą inne, mniej inwazyjne metody walki z nadpotliwością. Przed zabiegiem należy sprawdzić, czy sympatektomia jest konieczna. W tym celu wykonuje się zastrzyk ze sterydami i środkiem znieczulającym. Jeśli tymczasowa blokada ma pożądany wpływ na ból i przepływ krwi w danym miejscu, szanse na skuteczność sympatektomii są duże. Przed sympatektomią pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i przebytych chorobach. Niekiedy pacjenci dostają zalecenie schudnięcia i rzucenia palenia. Tuż przed zabiegiem pacjent powinien być na czczo.

1.1. Sympatektomia piersiowa – przebieg

Zabieg zaczyna się od oczyszczenia skóry w operowanym miejscu. Następnie wykonuje się małe nacięcie pod pachą i wprowadza powietrze do przestrzeni klatki piersiowej. Chirurg umieszcza endoskop, który przekazuje obraz w czasie operacji za pomocą niewielkiej kamery. Zwoje nerwowe zostają odcięte przy użyciu nożyc połączonych z endoskopem; niekiedy używa się promieni laserowych do zniszczenia zwojów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Jeśli tylko jedna ręka lub noga wymaga operacji, czasami stosuje się inną metodę, która polega na zlokalizowaniu zwojów za pomocą promieni rentgenowskich i stymulacji elektrycznej. Zwoje zostają wówczas zniszczone za pomocą fal radiowych przez elektrody na skórze. Po zabiegu wykonuje się badanie dopplerowskie, aby sprawdzić, czy sympatektomia się udała. Miejsce nacięcia musi być utrzymywane w czystości do czasu zagojenia się rany.

1.2. Sympatektomia lędźwiowa

Jeśli ma miejsce nadpotliwość pierwotna stóp, niekiedy przeprowadza się zabieg sympatektomii lędźwiowej. Operacja ta polega na wycięciu pnia współczulnego w części zwoju lędźwiowego L3. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym w położeniu na brzuchu, najczęściej dostęp stanowi kilka małych nacięć.

2. Powikłania sympatektomii

Mogą pojawić się następujące skutki uboczne:

• zmniejszone ciśnienie krwi podczas stania i mdlenie;

• u mężczyzn może pojawić się problem związany z ejakulacją;

• ból w klatce piersiowej podczas głębokiego oddychania po wprowadzeniu endoskopu (mija w ciągu dwóch tygodni);

• pojawienie się powietrza w klatce piersiowej.

3. Skuteczność zabiegu sympatektomii

Sympatektomia jest skuteczna u 90% osób z nadpotliwością. Większość pacjentów zostaje w szpitalu przez mniej niż 1 dzień i wraca do pracy w ciągu tygodnia. Ponadto dzięki zastosowaniu tylko kilku nacięć efekt kosmetyczny jest bardzo dobry - blizny są praktycznie niewidoczne dzięki ich umiejscowieniu i niewielkim rozmiarom.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Badanie dopplera
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.