Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Sympatektomia piersiowa

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 05.09.2013 14:49
Sympatektomia piersiowa
Sympatektomia piersiowa

Sympatektomia piersiowa to nazwa operacji leczącej nadpotliwość pierwotną dłoni i pach, niekiedy także twarzy. To zabieg, który niszczy nerwy we współczulnym układzie nerwowym. Zabieg wykonuje się w celu zwiększenia przepływu krwi i zmniejszenia odczuwania długotrwałego bólu przy niektórych chorobach, które zwężają naczynia krwionośne. Sympatektomię wykonuje się także u osób, u których stwierdzona została nadmierna pierwotna potliwość. Zabieg polega na odcięciu lub zniszczeniu zwojów współczulnych, które są grupami komórek nerwowych leżącymi wzdłuż rdzenia kręgowego w odcinku przy jamie klatki piersiowej lub odcinku lędźwiowym. Nadpotliwość stóp leczy się przez sympatektomię lędźwiową.

1. Sympatektomia piersiowa - przebieg operacji

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj 90 minut. Pacjent leży na brzuchu. Lekarz wprowadza dwie rurki służące do przeprowadzenia operacji do jamy opłucnej. Przez rurki wdmuchiwany jest dwutlenek węgla, dzięki któremu możliwe jest uwidocznienie nerwu współczulnego. Następnie nerw zostaje wyizolowany i zakłada się na niego 4 klipsy tytanowe, które blokują przesyłanie impulsów nerwowych do gruczołów potowych dłoni i pach. Na końcu zabiegu odsysa się dwutlenek węgla. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie sympatektomii piersiowej po drugiej stronie, zgodnie z taką samą procedurą.

2. Kiedy można leczyć chirurgicznie nadpotliwość?

Nadpotliwość to stresująca dolegliwość, w której następuje nadmierne wydzielanie gruczołów potowych - o wiele większe niż potrzeba fizjologicznego obniżania temperatury organizmu. Może być związana z innymi chorobami, dlatego przed zakwalifikowaniem do leczenia operacyjnego niezbędna jest konsultacja endokrynologa. Dopiero po opinii endokrynologa podejmowane są działania kwalifikujące chorego do operacji – ocena nasilania nadpotliwości metodą grawimetryczną. Chorzy, u których wydzielanie przekracza 100 mg/min są kwalifikowani do leczenia operacyjnego.

3. Po zabiegu sympatektomii piersiowej

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Pacjent po zabiegu powinien pozostać w szpitalu do 3 dni. Po upływie 12 godzin od operacji, wykonuje się zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, aby upewnić się, że w płucach nie ma odmy. Szwy zdejmowane są po upływie 7 dni od zabiegu.

4. Sympatektomia piersiowa – możliwe powikłania

Do największych problemów związanych z zabiegiem należą:

  • uszkodzenie żyły głównej dolnej;
  • uszkodzenie żył i tętnic międzyżebrowych;
  • czasowe upośledzenie oddania moczu;
  • zaburzenia seksualne;
  • zespół posympatektomijny (występowanie bólu piekącego lub parzącego w okolicy pośladków, ud i stóp do 2-4 tygodni po operacji).

5. Skuteczność zabiegu sympatektomii piersiowej

Sympatektomia jest skuteczna u 90% osób z nadpotliwością. Większość pacjentów zostaje w szpitalu przez mniej niż 1 dzień i wraca do pracy w ciągu tygodnia. Ponadto dzięki zastosowaniu tylko kilku nacięć efekt kosmetyczny jest bardzo dobry - blizny są praktycznie niewidoczne dzięki ich umiejscowieniu i niewielkim rozmiarom.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze