Trwa ładowanie...

Syrop na suchy kaszel - działanie, leki ośrodkowe, zalecenia

Avatar placeholder
27.02.2023 16:18
Syrop na suchy kaszel - działanie, leki ośrodkowe, zalecenia
Syrop na suchy kaszel - działanie, leki ośrodkowe, zalecenia

W przypadku kaszlu ważne jest, aby umiejętnie określić jaki on jest. Od tego zależy też rodzaj lekarstw podanych pacjentowi. Syrop na suchy kaszel należy aplikować choremu, który kaszle tak jakby szczekał. Pacjent z takimi objawami najczęściej ma zapalenie krtani. Umiejscowienie stanu zapalnego może też w takim przypadku występować w drogach oddechowych.

spis treści

1. Jakie jest działanie syropu na suchy kaszel?

Syrop na suchy kaszel ma za zadanie zastopować objawy tej przypadłości i przywrócić pacjentowi komfort. Ważne jest, aby w sposób właściwy nawilżyć zainfekowane błony śluzowe Syrop na suchy kaszel musi być podawany wraz z przyjmowaniem sporej ilości płynów. Warto jest też zadbać, o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa pacjent. Syrop na suchy kaszel powinien zawierać wyciąg z tymianku. Bardzo zdrowy jest też domowy syrop z cebuli. Ataki kaszlu często bywają w nocy, więc na taką okoliczność najlepszy jest syrop na suchy kaszel z kodeiną, a także dekstrometorfanem.

Skuteczne domowe metody na kaszel
Skuteczne domowe metody na kaszel [10 zdjęć]

Kaszel stanowi fizjologiczny odruch obronny, który wspiera oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej

zobacz galerię

2. Przeciwbólowe działanie kodeiny zawartej w syropie

Zobacz film: "Co mogą oznaczać poszczególne rodzaje kaszlu?"

Syrop na kaszel suchy może zwalczać nie tylko kaszel, ale również ma działanie przeciwbólowe. Dzieje się tak, gdy w jego składzie znajduje się kodeina. Występuje ona w opium i dlatego ze względu na jej działanie uzależniające należy uważać z dawkowaniem. Syrop na kaszel suchy sosnowy, także zawiera kodeinę w postaci fosforanu. Gdy pacjent dodatkowo uskarża się na rozwolnienie, to przyjmowanie syropu z kodeiną może mu pomóc, gdyż działa przeciwbiegunkowo. Warto też zwrócić uwagę na przeciwwskazania w stosowaniu tego związku. Syrop na kaszel suchy z kodeiną, nie wskazany jest dla osób z astmą oraz jeśli przyjmują dodatkowo farmaceutyki uspokajające z grupy benzodiazepin, a także z lekami nasennymi z grupy pochodnych kwasu barbiturowego.

Syrop na kaszel ma działanie wielorakie
Syrop na kaszel ma działanie wielorakie

3. Właściwości leków ośrodkowych.

Kodeina należy do leków działających na ośrodek kaszlu w mózgu. Zaczynają działać dość szybko, bo już nawet po 20 minutach. Syrop na kaszel suchy z grupy leków ośrodkowych oprócz kodeiny może też zawierać preparaty, które mają w składzie dihydrokodeinę. Innym związkiem występującym w syropach na kaszel suchy jest dekstrometorfan. On podobnie jak kodeina może wywołać uzależnienie, jednak należałoby spożywać bardzo duże jego dawki, by to się stało. Do farmaceutyków z grupy leków ośrodkowych w postaci syropów należy także folkodyna oraz okseladyna.

To musisz wiedzieć

4. Działanie obwodowe syropu.

Syrop na kaszel suchy może mieć też formę leków, które działają obwodowo. Polega to na tym, że substancje w tych farmaceutykach działają znieczulająco na zakończenia tzw. nerwów czuciowych. Umiejscowione one są w oskrzelach Dzięki temu syrop na kaszel suchy powoduje hamowanie odruchu kaszlu. Do tego typu preparatów zalicza się syropy roślinne. W swoim składzie posiadają one substancje śluzowe.

5. Jak skutecznie przyjmować i dawkować syrop na kaszel?

Jeśli ktoś przyjmuje syrop na kaszel suchy, to powinien wiedzieć, by w tym momencie nie popijać go żadnymi płynami. Najlepiej też zaraz po ich spożyciu przepłukać lub umyć zęby, ze względu na cukier, który jest w jego składzie. Warto też sprawdzić, czy składniki zawarte w syropie nie szkodzą pacjentowi. Dorośli powinni dozować podawanie dzieciom i młodzieży preparatów, takich jak syrop na kaszel suchy zawierający deskstrometorfan, ze względu na jego działanie uzależniające i narkotyczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze