Szanse na skuteczniejsze leczenie stwardnienia rozsianego
Wszystkie leki stosowane w terapii stwardnienia rozsianego mają na celu spowalnianie progresji choroby. Nie istnieje leczenie przyczynowe. Naukowcy pracują jednak nad lekiem, który mógłby naprawić uszkodzenia, jakie poczyniła choroba w układzie nerwowym pacjenta.
1. Leczenie stwardnienia rozsianego
Standardową metodą leczenia stwardnienia rozsianego jest podawanie choremu interferonu, chociaż istnieją również inne terapie. Jedna z nich wykorzystuje lek stosowany doustnie, który hamuje postępy choroby. Jest on nie tylko bardzo skuteczny, ale wykazuje również potencjał, jakiego brakuje innym lekom: może okazać się pomocny w naprawianiu uszkodzeń centralnego układu nerwowego. Z przeprowadzonych badań wynika, iż wpływa on nie tylko na proces zapalny w mózgu, ale także na ośrodkowy układ nerwowy. Farmaceutyk dostępny jest w Polsce, jednak ze względu na wysoką cenę nie znalazł się na liście refundacyjnej. Chorzy mogą z niego korzystać tylko w ramach programu terapeutycznego.
2. Działanie nowego leku
Badany lek na stwardnienie rozsiane to antagonista receptora sfingozyny. Jego działanie polega na zatrzymywaniu limfocytów w węzłach chłonnych i ograniczaniu ilości operatywnych limfocytów, które docierają do mózgu z węzłów. Lek obecnie jest na etapie badań klinicznych na pacjentach ze stwardnieniem rozsianym. Celem naukowców jest potwierdzenie jego właściwości naprawczych. Na podstawie badań na zwierzętach wiadomo jednak, że farmaceutyk ma wpływ na komórki układu nerwowego. Z kolei z badań na pacjentach ze stwardnieniem rozsianym wynika, że lek hamuje atrofię (zanik) mózgu.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.