Trwa ładowanie...

Czy po otrzymaniu pierwszej dawki nie można uprawiać sportu? Eksperci nie mają wątpliwości

Czy po zaszczepieniu się przeciw COVID-19 można uprawiać sport? Czy jednak warto zarezerwować sobie kilka dni odpoczynku? Takie pytania pojawiają się coraz częściej. Poprosiliśmy aktywnych lekarzy rodzinnych o rozwianie wątpliwości.

Zobacz film: "Dr Matylda Kłudkowska: "Szczepienia w przeciwieństwie do leków podlegają jeszcze większym restrykcjom""

Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #SzczepSięNiePanikuj

spis treści

Szczepienia przeciw COVID-19 budzą wiele pytań, szczególnie wśród osób aktywnych fizycznie. Na forach dla sportowców, ale również amatorów np. biegania, co jakiś czas pojawia się wątpliwość, czy można trenować po przyjęciu szczepionki. Jak się okazuje, choć nie ma oficjalnych zaleceń, eksperci jednym głosem mówią, co należy zrobić po zaszczepieniu.

1. "Lepiej nie obciążać organizmu"

Dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny oraz autor bloga "dr Michał" zwraca uwagę, że producent szczepionki przeciw COVID-19 nie wymienił wśród przeciwwskazań uprawiania sportu, a już tym bardziej nie ma w badaniach klinicznych mowy o tym, że aktywność fizyczna może w jakikolwiek sposób wpływać na reakcję immunologiczną czy liczbę wytwarzanych przeciwciał we krwi.

- Wszystkie przeciwskazania do szczepionki są bardzo dokładnie i konkretnie wymienione w charakterystyce produktu leczniczego (ulotce preparatu - red). Nie ma tam wzmianki o aktywności fizycznej, więc zalecenie przerwy w treningach nie jest rekomendacją oficjalną - opowiada dr Domaszewski. - Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku przyjęcia jakiejkolwiek szczepionki, lepiej nie biec maratonu już następnego dnia. Po szczepieniu organizm jest zajęty wytwarzaniem przeciwciał, a spokój i wypoczynek będą temu sprzyjać - tłumaczy lekarz.

Dr Domaszewski podkreśla również, że osłabienie może być jednym z działań niepożądanych szczepionki, więc redukcja aktywności fizycznej może okazać się naturalnym procesem.

- Jest nawet takie nieoficjalne zalecenie, aby nie szczepić w jednym dniu całego personelu przychodni czy oddziałów szpitalnych, ponieważ jeśli większość lekarzy i pielęgniarek poczuje się źle, nie będzie komu zająć się pacjentami - opowiada dr Domaszewski.

2. Dr Sutkowski o bieganiu po szczepieniu na COVID-19

W podobny sposób wypowiada się również dr Michał Sutkowski, szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, który jest miłośnikiem biegania i ma na swoim koncie kilkadziesiąt maratonów.

- Nie ma wytycznych bezwzględnie zakazujących uprawiania sportu po szczepieniu. Jednak zalecałbym zrobienie sobie 1-3 dni przerwy, żeby dodatkowo nie obciążać organizm. Po tym czasie można wracać do swoich aktywności - opowiada lekarz.

Dr Sutkowski przyznaje, że sam z tego właśnie powodu co roku przyjmuje szczepionkę na grypę z lekkim opóźnieniem.

- Zawsze planuje swoje szczepienia, dopiero kiedy skończą się wszystkie najważniejsze zawody. Jako ostatni zazwyczaj mam Bieg Niepodległości, który co roku odbywa się 11 listopada. Dopiero wtedy szczepię się przeciw grypie i robię sobie kilka dni odpoczynku - opowiada dr Michał Sutkowski.

Zarówno dr Sukowski, jak i dr Domaszewski podkreślają, że ostateczną decyzję o treningach po szczepieniu przeciw COVID-19 warto podejmować przede wszystkim w zgodzie ze swoim ciałem.

Zobacz także: Koronawirus. Szczepionka przeciwko COVID-19. Analizujemy ulotkę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.