Trwa ładowanie...

Ile osób zaszczepiono na COVID-19 w Polsce? [16.05.2021]

W ciągu ostatniej doby wykonano 254 615 szczepień przeciwko COVID-19. Do 16 maja 2021 roku w Polsce podano łącznie 15 776 030 szczepień, a liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 4 535 597. Zapoznaj się ze szczegółowym raportem szczepień na COVID-19 w Polsce i kolejnością ich wykonywania.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Raport szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce


Liczba wykonanych szczepień

15 776 030

Liczba szczepień
1 dawką

11 490 114

Liczba osób w pełni zaszczepionych

4 535 597

Szczepienia wykonane w ciągu ostatniej doby

254 615

Niepożądane odczyny poszczepienne

8 395


2. Kolejność szczepień przeciwko COVID-19

Szczepienia przeciwko COVID-19 to ogromna szansa na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i skuteczną walkę z pandemią. W Polsce akcja szczepień ruszyła 27 grudnia 2020 roku w 72 szpitalach. Pierwszą zaszczepioną osobą była naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska.

Każda osoba bez względu na to czy posiada ubezpieczenie może liczyć na pomoc medyczną w przypadku zakażenia koronawirusem oraz uzyskać bezpłatne szczepienie.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ zaszczepienie 40-70 procent Polaków daje szansę na wykształcenie się odporności populacyjnej i powrót do normalności.

Narodowy Program Szczepień przewiduje w jakiej kolejności będą podawane szczepionki na koronawirusa. Etap zero polegał na szczepieniu osób najbardziej narażonych na zakażenie.

Wśród nich znaleźli się pracownicy ochrony zdrowia, domów pomocy społecznej, personel placówek medycznych oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

Etap pierwszy obejmował osoby, mieszkające w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz pielęgnacyjno-opiekuńczych. Następnie na szczepienie mogły zapisywać się osoby powyżej 60. roku życia, kadra pedagogiczna oraz służby mundurowe.

Etap drugi to czas szczepienia dla osób poniżej 60. roku życia ze zdiagnozowanymi chorobami przewlekłymi, które mogą mieć negatywny wpływ na przebieg koronawirusa. Dawki preparatu otrzymywali również pacjenci, którzy mają regularny kontakt z placówkami medycznymi, a także osoby zapewniające działalność państwa.

Etap trzeci przewidywał natomiast szczepienia dla przedsiębiorców oraz pracowników sektorów, które zostały objęte obostrzeniami w czasie epidemii, a także powszechne szczepienia dla pozostałych osób.

20 kwietnia 2021 roku Ministerstwo Zdrowia przedstawiło szczegółowy harmonogram szczepień przeciwko COVID-19 na kwiecień i maj. Zgodnie z nim do 10 maja bieżącego roku każdy obywatel otrzyma e-skierowanie oraz termin podania pierwszej dawki.

Zobacz także:

3. Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19?

Zapisy na szczepienia odbywają się na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wysłanie wiadomości SMS o treści SzczepimySie na numer + 48 664 908 556. Wówczas otrzymujemy prośbę o przesłanie numeru PESEL oraz kodu pocztowego. Następnie poprzez rozmowę telefoniczną konsultant proponuje datę podania pierwszej dawki.

Można skorzystać również z całodobowej i bezpłatnej infolinii pod numerem 989. W trakcie połączenia możliwe jest zapisanie siebie lub członka rodziny na podstawie numeru PESEL.

Równie skuteczną metodą jest umówienie wizyty poprzez stronę internetową pacjent.gov.pl. Aby skorzystać z tej opcji musimy posiadać profil zaufany lub e-dowód. Ostatnim sposobem jest skontaktowanie się z wybranym punktem szczepień i wybranie jednego z dostępnych terminów.

4. Jak wygląda szczepienie przeciwko COVID-19?

Przed szczepieniem każdy musi wypełnić kwestionariusz, zawierający pytania dotyczące szczególnych reakcji po szczepionkach w przeszłości, a także zdiagnozowanych chorób. Następnie pacjent otrzymuje 0,3 ml dawki szczepionki w ramię, a po upływie 21 dni czynność ta jest powtarzana.

Druga dawka nie może być zastąpiona szczepionką innego producenta niż ta podana za pierwszym razem. Wyjątek stanowi szczepionka o nazwie COVID-19 Vaccine Janssen koncernu Johnson&Johnson, która wymaga wykonania jednej iniekcji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.