Trwa ładowanie...

Szczepienia przed operacją

Avatar placeholder
Anna Szozda 23.09.2021 06:32
Szczepienia przed operacją
Szczepienia przed operacją (Adobe Stock)

Przed każdym zabiegiem chirurgicznym należy zabezpieczyć pacjenta przed możliwymi zakażeniami operacyjnymi. Takie szczepienia są zalecane, ale nie obowiązkowe, dlatego warto samemu zwrócić na to uwagę i zapytać, czy w danym ośrodku zdrowia oferowane są także odpowiednie szczepionki. Oczywiście, należy skonsultować się także z lekarzem prowadzącym i, być może, przeprowadzić odpowiednie badania, czy szczepienie na żółtaczkę czy inną poważną chorobę jest konieczne.

spis treści

1. Szczepienie na żółtaczkę

Żółtaczka WZW B to inaczej żółtaczka wszczepienna - nazywa się tak ze względu na to, że częstą drogą zakażenia są operacje, niewysterylizowane narzędzia chirurgiczne i strzykawki. Jednorazowe szczepienie na wirusowe zapalenie wątroby typu B nie wystarczy, aby osiągnąć pełną skuteczność szczepionki. Szczepi się trzy razy: pierwsze dwa razy w odstępie co najmniej miesiąca, a trzeci raz co najmniej po 5 miesiącach od drugiej dawki szczepionki. Przed operacjami stosuje się także skrócone szczepienie dwuetapowe. Takie trzyetapowe szczepienia przed operacją nie zawsze są konieczne. Jeśli osoba była już szczepiona na żółtaczkę, bada się poziom przeciwciał anty-HBs. Jeśli wynik badania jest dodatni, ale niezbyt wysoki, przeprowadza się szczepienie przypominające, składające się najczęściej z jednej dawki szczepionki. W przypadku wyniku ujemnego, szczepienie musi być powtórzone w całości. Szczepienie przeciw WZW B jest zalecane także, kiedy nie planujemy żadnych operacji. Do zakażenia żółtaczką typu B może dojść przez współżycie, podczas każdego zabiegu, także stomatologicznego, a nawet u fryzjera.
Szczepienie jest obowiązkowe u:

  • osób szczególnie narażonych na zakażenie, na przykład u osób, które wykonują zawód medyczny,
  • uczniów szkół medycznych (średnich i policealnych) oraz studentów Akademii Medycznych – szczepienia przeprowadza się w ciągu pierwszego roku akademickiego lub szkolnego,
  • osób, które mają bliski kontakt z chorymi na WZW typu B,
  • nosicieli HBV,
  • osób, które są zakażone wirusem HIV,
  • osób przygotowywanych do zabiegów w krążeniu pozaustrojowym,
  • osób z chronicznymi stanami uszkodzenia nerek, w szczególności u osób dializowanych i tych z przewlekłym uszkodzeniem wątroby spowodowanym infekcją wirusową, chorobami autoimmunologicznymi, nadmiernym spożyciem alkoholu lub zaburzeniami metabolicznymi,
  • dzieci z nabytym lub wrodzonym defektem odporności.

2. Szczepienie przeciwtężcowe

Zobacz film: "Szczepienia zapobiegające WZW B"

Szczepienie przeciw tężcowi wykonuje się u osób, które zraniły się, a od ich ostatniego szczepienia przeciwtężcowego minęło do 5 lat. W przypadku, jeśli od ostatniego szczepienia przeciwtężcowego minęło 10 lat, wykonuje się jedno szczepienie przypominające. Szczepienie przed zabiegiem zszywania lub oczyszczania rany jest skuteczną profilaktyką tężca.

Szczepienie na żółtaczkę przed zabiegiem czy poważniejszą operacją nie jest wymagane. Szczepienie przeciwtężcowe jest natomiast obowiązkowe. Obie te szczepionki chronią przed bardzo poważnymi schorzeniami, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Może więc nie warto ryzykować.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Szczepienie przeciwko WZW typu B
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze