Trwa ładowanie...

#SzczepSięNiePanikuj. Czy można zaszczepić się na COVID po szczepieniu na grypę?

Avatar placeholder
22.01.2021 17:59
Szczepienia przeciw COVID-19
Szczepienia przeciw COVID-19 (Getty Images)

Czy po szczepieniu na grypę albo pneumokoki możemy przyjąć szczepionkę na COVID-19? Ile czasu musi upłynąć między szczepieniami? Wyjaśniają prof. Krzysztof Simon oraz dr Paweł Grzesiowski.

spis treści

Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #SzczepSięNiePanikuj

1. Nie wystarczy mieć szczepienie tylko na COVID-19

25 stycznia rozpoczyna się w Polsce realizacja "Etapu I" Narodowego Programu Szczepień. Oznacza to, że szczepienia przeciw COVID-19 otrzymają najpierw osoby w wieku 80+, potem 70+, a następnie 60+.

Zobacz film: "Dr Michał Sutkowski: powinniśmy szczepić dwutorowo"
Nie wystarczy zaszczepić się tylko przeciw COVID-19
Nie wystarczy zaszczepić się tylko przeciw COVID-19 (Getty Images)

Od początku epidemii koronawirusa seniorzy byli zachęcani do szczepień profilaktycznych. Najważniejsze wśród nich to szczepienia na grypę, które trzeba powtarzać co roku oraz te przeciw pneumokokom. Zakażenie tymi patogenami może mieć fatalne skutki, więc eksperci alarmują, aby zwłaszcza osoby starsze nie rezygnowały ze szczepień, nawet jeśli otrzymają szczepionkę przeciw COVID-19.

2. Dlaczego musi być zachowany odstęp czasu między szczepieniami?

Jak tłumaczy prof. Krzysztof Simon, ordynator I Oddziału Zakaźnego WSS im. Gromkowskiego we Wrocławiu oraz dolnośląski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, w przypadku każdej szczepionki istnieją określone zasady postępowania.

- Z reguły szczepionki przeciw wirusom można stosować jednocześnie, ale już między szczepionkami na choroby wirusowe i bakteryjne należy zachować odstęp czasowy. Długość przerwy zależy też od rodzaju preparatu. Jeśli podaje się szczepionki żywe, zawierające atenuowane (osłabione) patogeny, trzeba przeczekać co najmniej miesiąc. W pozostałych przypadkach zazwyczaj czeka się tydzień albo dwa - opowiada prof. Simon.

Są jednak wyjątki takie, jak na przykład szczepienia wysoko skojarzone, które w jednej dawce zawierają szczepienie na 4, 5 albo 6 patogenów. Takie szczepienia podawane są niemowlętom.

3. Jak długo trzeba odczekać?

- Zachowanie odstępu czasowego między szczepieniami jest konieczne ze względu na to, żeby nie nałożyły się na siebie działania niepożądane - podkreśla dr Paweł Grzesiowski, wakcynolog, pediatra i ekspert ds. walki z COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej. - Więc jeśli nie są to szczepionki, które mogą być podawane jednego dnia, musi być zachowana przerwa - dodaje lekarz.

Większość szczepionek powoduje łagodne objawy niepożądane, takie jak lekka gorączka oraz osłabienie organizmu, które jednocześnie mogą być przeciwskazaniem do podawania innych szczepień. Jak podkreśla dr Grzesiowski, przerwa między szczepieniami na grypę i pneumokoki powinna wynieść co najmniej tydzień. Z kolej przerwa przed i po podaniu szczepionki na COVID-19 - dwa tygodnie.

- W tym przypadku dłuższy okres obserwacji nie jest związany z konkretnymi aspektami medycznymi tylko z tym, że szczepionki na COVID-19 są nowe. Jest to więc tylko i wyłącznie kwestia ostrożności - podkreśla dr Grzesiowski.

Zobacz także: #SzczepSięNiePanikuj. Do Polski może trafić nawet pięć szczepionek przeciw COVID-19. Czym się będą różnić? Którą wybrać?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze