Trwa ładowanie...

Sześć przyczyn niebieskiej skóry. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

 Katarzyna Kurek
27.02.2023 12:14
Kiedy skóra zmienia kolor na niebieski?
Kiedy skóra zmienia kolor na niebieski? (Getty Images)

Niebieski odcień skóry może mieć wiele różnorodnych przyczyn. Najczęściej za takie zabarwienie odpowiadają po prostu siniaki. Jednak to nie jedyna możliwość. Ten nietypowy objaw, może także wskazywać na inne, często poważne schorzenia. Kiedy niebieska skóra jest powodem do niepokoju?

spis treści

1. Niebieska skóra

Zmiana koloru skóry na niebieski określana jest jako sinica. W sinicy oprócz niebieskawej skóry mogą pojawiać się też zmiany koloru błon śluzowych, ust, dziąseł, czy paznokci. Choć niebieska skóra może mieć całkiem błahe powody, to czasem jest też informacją o tym, że wewnątrz organizmu dzieje się coś niepokojącego.

TheSun.co.uk, powołując się na wypowiedzi lekarki Charlotte Cremers oraz dyrektora klinicznego i głównego farmaceuty Medicine Direct – Hussaina Abdeha, wymienia aż sześć możliwych przyczyn sinicy. Wyjaśnia też, kiedy należy iść do lekarza.

1.1. Siniaki

Zobacz film: "Makijaż, dzięki któremu zatuszujesz siniaki po pobiciu przez męża. Kobiety są oburzone"

Najczęstszą przyczyną niebieskawego odcienia skóry są siniaki, czyli krwiaki spowodowane podskórnym wylewem krwi. Są one konsekwencją przypadkowych urazów i stłuczeń, które prowadzą do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych.

Większość tego typu zmian nie wymaga interwencji lekarskiej. Jeśli jednak sińce na skórze pojawiają się samoistnie, ich rozmiar jest nieadekwatny do urazu, nie chcą się goić lub puchną, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

1.2. Zespół Raynauda

Sinicę, zwłaszcza kończyn, może powodować także zespół Raynauda. Hussain Abdeh zaznacza, że ''stan ten występuje, gdy palce u rąk i nóg mają ograniczony przepływ krwi. Brak przepływu krwi powoduje, że te kończyny stają się niebieskie''.

Mężczyzna podkreśla, że w przypadku powtarzającego się drętwienia lub utraty czucia w palcach rąk i nóg, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Konsultacji wymaga także zasinienie palców, które powraca lub nie znika.

1.3. Niewydolność serca

Niebieską skórą mogą manifestować się także choroby kardiologiczne, jak przewlekła niewydolność serca. W jej przebiegu serce nie jest w stanie pompować krwi w ilości wystarczającej do zapotrzebowania metabolicznego tkanek. Charlotte Cremers zaznacza, że na skutek choroby ''nogi i płuca mogą nie otrzymać wystarczającej ilości tlenu lub krwi'', co prowadzi do zasinienia.

Kontakt z lekarzem konieczny jest w przypadku, gdy objawy niewydolności serca są łagodne i postępują stopniowo. W przypadku gwałtownych objawów lub nagłego pogorszenia samopoczucia należy wezwać pogotowie ratunkowe.

1.4. Choroba tętnic obwodowych

Niebieska skóra może być objawem choroby tętnic obwodowych (PAD), w której na skutek nagromadzenia złogów tłuszczu w tętnicach zostaje ograniczony dopływ krwi do mięśni nóg. Charlotte wyjaśnia, że ''w skrajnych sytuacjach PAD prowadzi do zablokowania tętnic, co zatrzymuje dopływ krwi do stóp, nadając skórze niebieski kolor''.

Objawy PAD należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Zwykle choroba rozwija się powoli, jeśli jednak objawy PAD postępują szybko, konieczne jest natychmiastowe leczenie.

1.5. Srebrzyca (argyria)

Srebrzyca jest konsekwencją gromadzenia się związków srebra w organizmie. Do tego stanu prowadzi najczęściej długotrwała ekspozycja zawodowa, ale i celowe przyjmowanie związków srebra.

Schorzenie objawia się niebieskim zabarwieniem skóry oraz dziąseł. Przebarwienia mogą obejmować zarówno tylko pewne obszary skóry, jak i całą jej powierzchnię. W przypadku pojawienia się objawów srebrzycy konieczny jest kontakt z lekarzem.

1.6. Zapalenie płuc

Do sinicy mogą prowadzić także niektóre poważne choroby płuc, jak zapalenie płuc, które może być spowodowane przez COVID-19. W ich przebiegu może dojść do niewydolności oddechowej, zaburzeń czynności układu oddechowego oraz niedotlenienia organizmu. Co w konsekwencji objawia się zasinieniem. W przypadku zapalenia płuc zawsze należy skontaktować się z lekarzem.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze