Sześć pytań, które lekarz chciałby od ciebie usłyszeć

Czekając w kolejce na wizytę lekarską, często układasz sobie w głowie plan pytań, które zadasz lekarzowi. Następnie wchodzisz do gabinetu i zapominasz, o co miałeś zapytać. A szkoda, bo zadawanie pytań dotyczących własnego zdrowia to coś, na co czekają wszyscy lekarze.

1. Czy moja waga jest prawidłowa?

Nie możemy zakładać, że z naszą wagą jest wszystko w porządku, skoro lekarz nic o niej nie mówi. Według raportu „STOP Obesity Alliance”, temat BMI podczas wizyt lekarskich ignorowany jest w prawie 50 proc. przypadków. Dalsze statystyki są jeszcze gorsze – u 70 proc. pacjentów otyłość nie została prawidłowo zdiagnozowana. Problemem jest także nagła utrata wagi niezwiązana ze zmianą diety czy wzmożoną aktywnością fizyczną.

- Regularne kontrolowanie wagi, czyli np. raz w miesiącu, powinno być dla nas nawykiem i to nie tylko dla osób odchudzających się. Wzrost lub spadek wagi o około 5 proc. masy ciała w ciągu miesiąca, przy zachowaniu takiego samego trybu życia i odżywiania, jest znakiem ostrzegawczym, że coś "złego" dzieje się w organizmie. W takiej sytuacji powinniśmy udać się na rutynową kontrolę do naszego lekarza – mówi dietetyk i autorka bloga "Trenerka Zdrowej Diety".

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Czy umył Pan ręce?

To szokujące pytanie, które nie może być jednak tematem tabu. Według statystyk, zasad higieny przestrzega tylko 30-40 proc. lekarzy. Badania _„Association for Professionals in Infection Control and Epidemiology”_ dowiodły, że pracownicy służby zdrowia, którzy zdawali sobie sprawę z tego, że są obserwowani, myli ręce częściej.

Owszem, to bardzo niewygodny temat. Grzeczne pytanie zadane lekarzowi może jednak uchronić przed infekcją.

- Umycie rąk przed i po badaniu lekarskim jest jedną z elementarnych zasad higieny, których powinni przestrzegać wszyscy lekarze. Nie powinno być tu żadnych wyjątków. Korzyść z tej czynności jest obopólna. Pacjent ma gwarancję, że badanie odbywa się z zachowaniem obowiązujących standardów i nie musi mieć obaw, że może zostać czymś zarażony. To samo dotyczy badających lekarzy - nieumycie i niezdezynfekowanie rąk przed badaniem może w pewnych przypadkach stanowić zagrożenie dla lekarza, a potem dla jego kolejnych pacjentów. I tak błędne koło się zamyka – mówi portalowi abcZdrowie.pl dr n. med. Marek Derkacz.

123rf
123rf

3. Jakie kremy ochronne do skóry Pan poleca?

Nawet jesienią ochrona skóry jest bardzo ważna. Stosowanie kremów z filtrem SPF jest najlepszym narzędziem chroniącym przed rakiem skóry. Okazuje się, że regularne korzystanie z balsamów zmniejsza ryzyko wystąpienia czerniaka nawet o 73 proc.

Mniej niż 1 proc. - tyle czasu lekarze poświęcają tematyce ochrony skóry podczas wizyty lekarskiej. Tak wynika z badań opublikowanych na łamach magazynu „JAMA Dermatology”.

Odpowiedzi na najbardziej zawstydzające pytania dotyczące urody
Odpowiedzi na najbardziej zawstydzające pytania dotyczące urody [10 zdjęć]

Wydzielanie potu stanowi jeden z mechanizmów umożliwiających naszemu organizmowi regulowanie temperatury...

zobacz galerię

4. Czy to normalne, że czuję się w ten sposób?

Problemy finansowe, choroby w rodzinie lub kryzysy w małżeństwie mogą spowodować u nas spadek formy – nie tylko tej fizycznej, ale i psychicznej. I chociaż płaczliwość i zaburzenia nastroju nie zawsze są objawami depresji, warto o nich rozmawiać.

Według badań opublikowanych w „JAMA Internal Medicine”, zbyt mało pacjentów cierpiących na depresję poddaje się leczeniu.

- W rozmowie z lekarzem warto jasno i szczerze powiedzieć o wszystkich objawach (nawet jeśli wydają się dziwaczne, błahe czy wręcz "głupie"). Często istotne są nie tylko obecnie przeżywane trudności, ale także wcześniejsze kryzysy i metody radzenia sobie z nimi, albo objawy, które pojawiały się w ciągu życia. Trzeba pamiętać, że lekarz psychiatra nie ocenia pacjenta, ale stara się jak najlepiej wesprzeć go i pomóc. Im więcej będzie wiedział, tym bardziej adekwatną pomoc będzie mógł zaoferować – mówi psycholog, mgr Magdalena Golicz.

5. Czy to może być zawał serca?

Uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, zawroty głowy, nudności oraz duszności mogą być symptomami pojawienia się ataku serca. Złe diagnozy pojawiają się niestety bardzo często.

O swoich bólach mów jasno, konkretnie. Warto użyć sformułowania „nigdy nie czułem tego wcześniej” – pomoże to lekarzowi w prawidłowej ocenie, czy może to być choroba serca. Możesz też poprosić o EKG i kontrolne badania krwi.

6. Czy ja umrę?

Boimy się także pytań dotyczących leczenia i dalszych rokowań – nawet w przypadku chorób przewlekłych.

 Zdarza się, że ci bardziej zlęknieni chorzy, boją się zapytać o dalsze postępowanie terapeutyczne, co może zniweczyć cały trud prowadzonego leczenia. Niektórzy wiedząc, że chorują na chorobę nieuleczalną, boją się pytać o jej rokowanie – dodaje dr n. med. Marek Derkacz.

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy