Trwa ładowanie...

Sześć pytań, które lekarz chciałby od ciebie usłyszeć

Czekając w kolejce na wizytę lekarską, często układasz sobie w głowie plan pytań, które zadasz lekarzowi. Następnie wchodzisz do gabinetu i zapominasz, o co miałeś zapytać. A szkoda, bo zadawanie pytań dotyczących własnego zdrowia to coś, na co czekają wszyscy lekarze.

1. Czy moja waga jest prawidłowa?

Nie możemy zakładać, że z naszą wagą jest wszystko w porządku, skoro lekarz nic o niej nie mówi. Według raportu „STOP Obesity Alliance”, temat BMI podczas wizyt lekarskich ignorowany jest w prawie 50 proc. przypadków. Dalsze statystyki są jeszcze gorsze – u 70 proc. pacjentów otyłość nie została prawidłowo zdiagnozowana. Problemem jest także nagła utrata wagi niezwiązana ze zmianą diety czy wzmożoną aktywnością fizyczną.

- Regularne kontrolowanie wagi, czyli np. raz w miesiącu, powinno być dla nas nawykiem i to nie tylko dla osób odchudzających się. Wzrost lub spadek wagi o około 5 proc. masy ciała w ciągu miesiąca, przy zachowaniu takiego samego trybu życia i odżywiania, jest znakiem ostrzegawczym, że coś "złego" dzieje się w organizmie. W takiej sytuacji powinniśmy udać się na rutynową kontrolę do naszego lekarza – mówi dietetyk i autorka bloga "Trenerka Zdrowej Diety".

Zobacz film: "Syndrom białego fartucha"

2. Czy umył Pan ręce?

To szokujące pytanie, które nie może być jednak tematem tabu. Według statystyk, zasad higieny przestrzega tylko 30-40 proc. lekarzy. Badania _„Association for Professionals in Infection Control and Epidemiology”_ dowiodły, że pracownicy służby zdrowia, którzy zdawali sobie sprawę z tego, że są obserwowani, myli ręce częściej.

Owszem, to bardzo niewygodny temat. Grzeczne pytanie zadane lekarzowi może jednak uchronić przed infekcją.

- Umycie rąk przed i po badaniu lekarskim jest jedną z elementarnych zasad higieny, których powinni przestrzegać wszyscy lekarze. Nie powinno być tu żadnych wyjątków. Korzyść z tej czynności jest obopólna. Pacjent ma gwarancję, że badanie odbywa się z zachowaniem obowiązujących standardów i nie musi mieć obaw, że może zostać czymś zarażony. To samo dotyczy badających lekarzy - nieumycie i niezdezynfekowanie rąk przed badaniem może w pewnych przypadkach stanowić zagrożenie dla lekarza, a potem dla jego kolejnych pacjentów. I tak błędne koło się zamyka – mówi portalowi abcZdrowie.pl dr n. med. Marek Derkacz.

Istnieją pytania, które każdy lekarz chętnie usłyszy
Istnieją pytania, które każdy lekarz chętnie usłyszy (123rf)

3. Jakie kremy ochronne do skóry Pan poleca?

Nawet jesienią ochrona skóry jest bardzo ważna. Stosowanie kremów z filtrem SPF jest najlepszym narzędziem chroniącym przed rakiem skóry. Okazuje się, że regularne korzystanie z balsamów zmniejsza ryzyko wystąpienia czerniaka nawet o 73 proc.

Mniej niż 1 proc. - tyle czasu lekarze poświęcają tematyce ochrony skóry podczas wizyty lekarskiej. Tak wynika z badań opublikowanych na łamach magazynu „JAMA Dermatology”.

4. Czy to normalne, że czuję się w ten sposób?

Problemy finansowe, choroby w rodzinie lub kryzysy w małżeństwie mogą spowodować u nas spadek formy – nie tylko tej fizycznej, ale i psychicznej. I chociaż płaczliwość i zaburzenia nastroju nie zawsze są objawami depresji, warto o nich rozmawiać.

Według badań opublikowanych w „JAMA Internal Medicine”, zbyt mało pacjentów cierpiących na depresję poddaje się leczeniu.

- W rozmowie z lekarzem warto jasno i szczerze powiedzieć o wszystkich objawach (nawet jeśli wydają się dziwaczne, błahe czy wręcz "głupie"). Często istotne są nie tylko obecnie przeżywane trudności, ale także wcześniejsze kryzysy i metody radzenia sobie z nimi, albo objawy, które pojawiały się w ciągu życia. Trzeba pamiętać, że lekarz psychiatra nie ocenia pacjenta, ale stara się jak najlepiej wesprzeć go i pomóc. Im więcej będzie wiedział, tym bardziej adekwatną pomoc będzie mógł zaoferować – mówi psycholog, mgr Magdalena Golicz.

5. Czy to może być zawał serca?

Uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, zawroty głowy, nudności oraz duszności mogą być symptomami pojawienia się ataku serca. Złe diagnozy pojawiają się niestety bardzo często.

O swoich bólach mów jasno, konkretnie. Warto użyć sformułowania „nigdy nie czułem tego wcześniej” – pomoże to lekarzowi w prawidłowej ocenie, czy może to być choroba serca. Możesz też poprosić o EKG i kontrolne badania krwi.

6. Czy ja umrę?

Boimy się także pytań dotyczących leczenia i dalszych rokowań – nawet w przypadku chorób przewlekłych.

 Zdarza się, że ci bardziej zlęknieni chorzy, boją się zapytać o dalsze postępowanie terapeutyczne, co może zniweczyć cały trud prowadzonego leczenia. Niektórzy wiedząc, że chorują na chorobę nieuleczalną, boją się pytać o jej rokowanie – dodaje dr n. med. Marek Derkacz.

To musisz wiedzieć

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza