Objawy szkarlatyny u dzieci - konkretne symptomy, leczenie
Szkarlatyna u dzieci w obecnych czasach występuje już dość rzadko, ale pomimo tego jest to choroba bardzo niebezpieczna. Nie ma szczepionki, która byłaby barierą przed bakteriami szkarlatyny. Szkarlatyna u dzieci może powrócić, dziecko nie może się uodpornić nawet, jeśli już chorowało, ponieważ szkarlatynę wywołuje kilka różnych szczepów paciorkowców.
1. Konkretne symptomy szkarlatyny u dzieci
Szkarlatyna u dzieci jest wywołana przez bakterie, które są przenoszone drogą kropelkową. Jednak dziecko może się zarazić szkarlatyną dotykając, np. przedmioty, na których znajdują się bakterie szkarlatyny. Szkarlatyna może być wywołana przez paciorkowce anginy, ale oczywiście pojawiają się inne objawy. Dlatego zanim u dziecka pojawia się wysypka pediatra może niestety postawić mylną diagnozę.
Szkarlatyna u dzieci rozpoczyna się po 4 dniach od momentu, kiedy doszło do kontaktu z zarażonym. Objawy szkarlatyny w początkowej fazie to zaczerwienione migdałki, ból gardła, bardzo wysoka gorączka, język pokryty białym nalotem. W następnej kolejności pojawia się malinowy język, silny ból głowy, brzucha, a także nudności i wymioty.
Po trzecim dniu od momentu, kiedy pojawiła się wysoka gorączka na skórze dziecka zaczynają wyskakiwać małe krostki i tak właśnie zaczyna się szkarlatyna u dzieci. Razem z wysypką pojawia się silny świąd, a skóra zmienia kolor na jasny czerwony. Wysypka początkowo jest zlokalizowana na szyi i piersiach, aby w następnej fazie rozlać się po całym ciele. Najwięcej krost jest w okolicach pachwin, co jeszcze wskazuje na szkarlatynę to, że wysypka nie pojawia się wokół nosa i ust.
To też warto wiedzieć
Po około 10 dniach wysypka zaczyna ustępować, a skóra się łuszczy. Najpierw zmiany charakterystyczne dla szkarlatyny zaczynają się na twarzy, potem obejmują tułów, skóra będzie łuszczyła się także na dłoniach i stopach. Szkarlatyna może trwać nawet do dwóch tygodni. Szkarlatyna u dzieci może mieć ostry przebieg w niektórych przypadkach potrzebna jest hospitalizacja na oddziale zakaźnym.
2. Leczenie szkarlatyny u dzieci
Szkarlatyna u dzieci wymaga leczenia antybiotykiem i jest to najczęściej penicylina albo jej pochodne. Jednak, jeżeli dziecko jest uczulone, na któryś z leków to podaje się makrolity.
Dziecko powinno być objęte terapią antybiotykową od samego początku szkarlatyny, ponieważ nieleczona właściwie szkarlatyna u dzieci może powodować powikłania dla przykładu gorączkę reumatyczną, ropne wypryski na skórze, ostre zapalenie ucha środkowego, a w ciężkich przypadkach może dojść do zapalenia mięśnia sercowego. Antybiotyk jest podawany przez około 10 dni. Ponieważ szkarlatyna u dzieci daje kilka objawów kuracja powinna być skierowana na konkretne dolegliwości.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.