Trwa ładowanie...

Objawy szkarlatyny u dzieci - konkretne symptomy, leczenie

Szkarlatyna u dzieci w obecnych czasach występuje już dość rzadko, ale pomimo tego jest to choroba bardzo niebezpieczna. Nie ma szczepionki, która byłaby barierą przed bakteriami szkarlatyny. Szkarlatyna u dzieci może powrócić, dziecko nie może się uodpornić nawet, jeśli już chorowało, ponieważ szkarlatynę wywołuje kilka różnych szczepów paciorkowców.

spis treści

1. Konkretne symptomy szkarlatyny u dzieci

Szkarlatyna u dzieci jest wywołana przez bakterie, które są przenoszone drogą kropelkową. Jednak dziecko może się zarazić szkarlatyną dotykając, np. przedmioty, na których znajdują się bakterie szkarlatyny. Szkarlatyna może być wywołana przez paciorkowce anginy, ale oczywiście pojawiają się inne objawy. Dlatego zanim u dziecka pojawia się wysypka pediatra może niestety postawić mylną diagnozę.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Szkarlatyna u dzieci rozpoczyna się po 4 dniach od momentu, kiedy doszło do kontaktu z zarażonym. Objawy szkarlatyny w początkowej fazie to zaczerwienione migdałki, ból gardła, bardzo wysoka gorączka, język pokryty białym nalotem. W następnej kolejności pojawia się malinowy język, silny ból głowy, brzucha, a także nudności i wymioty.

Objawy szkarlatyny u dzieci początkowo mogą sugerować grypę do momentu, kiedy nie pojawi się wysypka
Objawy szkarlatyny u dzieci początkowo mogą sugerować grypę do momentu, kiedy nie pojawi się wysypka

Po trzecim dniu od momentu, kiedy pojawiła się wysoka gorączka na skórze dziecka zaczynają wyskakiwać małe krostki i tak właśnie zaczyna się szkarlatyna u dzieci. Razem z wysypką pojawia się silny świąd, a skóra zmienia kolor na jasny czerwony. Wysypka początkowo jest zlokalizowana na szyi i piersiach, aby w następnej fazie rozlać się po całym ciele. Najwięcej krost jest w okolicach pachwin, co jeszcze wskazuje na szkarlatynę to, że wysypka nie pojawia się wokół nosa i ust.

To też warto wiedzieć

Po około 10 dniach wysypka zaczyna ustępować, a skóra się łuszczy. Najpierw zmiany charakterystyczne dla szkarlatyny zaczynają się na twarzy, potem obejmują tułów, skóra będzie łuszczyła się także na dłoniach i stopach. Szkarlatyna może trwać nawet do dwóch tygodni. Szkarlatyna u dzieci może mieć ostry przebieg w niektórych przypadkach potrzebna jest hospitalizacja na oddziale zakaźnym.

2. Leczenie szkarlatyny u dzieci

Szkarlatyna u dzieci wymaga leczenia antybiotykiem i jest to najczęściej penicylina albo jej pochodne. Jednak, jeżeli dziecko jest uczulone, na któryś z leków to podaje się makrolity.

Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają
Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają [5 zdjęć]

Niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby zakaźne wracają – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Przyczyn

zobacz galerię

Dziecko powinno być objęte terapią antybiotykową od samego początku szkarlatyny, ponieważ nieleczona właściwie szkarlatyna u dzieci może powodować powikłania dla przykładu gorączkę reumatyczną, ropne wypryski na skórze, ostre zapalenie ucha środkowego, a w ciężkich przypadkach może dojść do zapalenia mięśnia sercowego. Antybiotyk jest podawany przez około 10 dni. Ponieważ szkarlatyna u dzieci daje kilka objawów kuracja powinna być skierowana na konkretne dolegliwości.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza