Szklanka wody na czczo? Lekarka mówi, co o tym myśli
Co zwykle pijesz tuż po wstaniu z łóżka - sięgasz po wodę, kawę, a może od razu jesz śniadanie? Dr n. med Magdalena Cubała przekonuje, że szklanka wody na czczo to najlepszy prezent, jaki możesz dać swojemu ciału na dobry początek dnia.
W tym artykule
Szklanka wody na czczo - co daje?
Co się stanie, jeśli zaczniesz pić codziennie rano ciepłą wodę na pusty żołądek?
"Twoje narządy zostaną poddane detoksykacji - stymuluje ona układ limfatyczny, pomagając usuwać toksyny z organizmu. Może tymczasowo zwiększyć metabolizm i wspomóc spalanie tłuszczu" - przekonuje dr Cubała.
W swojej rolce na Instagramie podkreśla, że ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne poprawiając krążenie krwi, co pomaga dostarczać składniki odżywcze i usuwać produkty przemiany materii.
Łykają suplementy i pożyczają sobie leki. Lekarze o słabościach pacjentów
"Łagodzi bóle głowy spowodowane odwodnieniem lub napięciem mięśniowym, a także stymuluje aktywność enzymów wspierając trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Pomaga usuwać toksyny i wspiera promienny wygląd, poprawia również elastyczność skóry" - dodaje ekspertka.
Szlanka wody z cytryną lub miodem
Są jednak osoby, które niezbyt przepadają za czystą wodą - dla nich najlepszymi opcjami będą:
szklanka wody z cytryną na czczo (dodatkowo pobudzi i przyspieszy trawienie),
woda z miodem (będzie łatwiejsza do wypicia).
Możesz do niej też dodać także szczyptę soli (szczególnie, jeśli masz niskie ciśnienie bądź stosujesz dietę niskowęglowodanową) lub łyżeczkę octu jabłkowego, który zadziała podobnie jak cytryna - wspomoże trawienie i ureguluje poziom cukru. Z zakwaszaniem nie należy jednak przesadzać, bo może skończyć się to uszkodzeniami zębów i bólem żołądka.
Tego nie jedz na pusty żołądek
A co po szklance wody? Wtedy można już spokojnie sięgnąć po swoje ulubione śniadanie - preferencje są tutaj różne. Są jednak cztery rzeczy, których niezależnie od nawyków unikać powiniem każdy z nas.
- Papryczki chilli, ostre sosy, curry, jalapeno - one wszystkie mogą podrażniać błonę śluzową żołądka i powodować niestrawności, zwłaszcza jedzone na pusty żołądek i u osób wrażliwych - przestrzega dr Adrian Sznajder na swoim koncie na Instagramie.
Zawierają one związki, takie jak kapsaicyna (obecna w papryczkach chili), piperyna (w czarnym pieprzu) czy allyloizotiocyjanian (w musztardzie i wasabi), które bardzo mocno wpływają na układ trawienny.
Niekoniecznie dobrym pomysłem są także tak uwielbiane przez wielu słodkie śniadania.
- One powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi, a następnie jego gwałtowny spadek, co prowadzi do zmęczenia i senności - mówi lekarz.
Jeśli nie możesz wyobrazić sobie bez nich poranka, możesz sprawić, że będą zdrowsze dodając białko i zdrowe tłuszcze - połączenie węglowodanów z białkiem i tłuszczami spowalnia wchłanianie cukru i zapobiega gwałtownym skokom glukozy.
Źle skończy się także przesadzanie z kawą - jej nadmiar zwiększa kwasowość, co nieuchronnie prowadzi do zgagi. Podobnie zadziałają także cytrusy, choć tutaj problem rozbija się o spożytą ilość - co innego dwie krople cytryny w herbacie, a co innego sałatka owocowa z ananasa, pomarańczy i grejfruta polana sokiem z limetki.
Co ważne - należy koniecznie pamiętać o unikaniu grejpfruta przy przyjmowaniu niektórych leków. Wchodzi on z nimi w interakcję hamując działanie niektórych enzymów wątrobowych, co wpływa na metabolizm, np. środków obniżających ciśnienie krwi czy statyn.
Anna Chlebus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.