Szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia jest jednym z najważniejszych etapów przygotowania do porodu. Doświadczenia w niej zdobyte na pewno przełożą się na bezpieczny poród. Dzięki szkole rodzenia wiemy dokładnie, czego się spodziewać i jak reagować na skurcze porodowe, aby ból był jak najmniejszy, a poród przebiegał sprawnie. Ćwiczenia oddychania prowadzone na zajęciach pomagają ciężarnej kontrolować sytuację. Warto również wiedzieć, że instruktorzy szkoły rodzenia udzielają parom wielu cennych informacji na temat przebiegu ciąży, karmienia piersią oraz pielęgnacji noworodka po porodzie.

Przekarmianie dzieci

Czym jest szkoła rodzenia?

Szkoła rodzenia funkcjonuje nierzadko jako odrębna placówka, jednak bardzo często działa w ramach szpitala państwowego bądź prywatnego. Jest miejscem, w którym organizowane są cykle wykładów i warsztatów dotyczących tematyki ciąży, porodu i połogu, opieki nad noworodkiem i niemowlęciem. Prowadzą je wykwalifikowani pracownicy szpitali (położne, lekarze, fizjoterapeuci), a także specjaliści w różnych dziedzinach (pedagodzy, psychologowie).

Na kursach w szkole rodzenia uczestnicy mogą dowiedzieć się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu, jak zmienia się ciało kobiety, czego i kiedy można się w tym okresie spodziewać oraz co robić, gdy dzieje się coś złego (np. dochodzi do krwawienia lub silnego bólu w podbrzuszu). Prowadzący szczegółowo wprowadzają ciężarne w tematykę porodu – objaśniają, jak on wygląda, jakie są jego rodzaje i jakie są wskazania do wyboru konkretnej formy rozwiązania, doradzają, jak zachowywać się na porodówce, by poród przebiegł sprawnie i tłumaczą, co dzieje się z noworodkiem, gdy mama odpoczywa. Oprócz tego przyszła mama dowiaduje się jakie dolegliwości mogą ją spotkać w trakcie połogu, jak karmić piersią i opiekować się noworodkiem.

W planie zajęć dla ciężarnych znajduje się też często wycieczka na salę porodową, co daje możliwość zaznajomienia się z miejscem, które już za kilka tygodni/miesięcy będzie sceną, na której rozegrają się najważniejsze chwile w życiu rodziny. Poznają one także dostępne formy znieczulenia oraz możliwe komplikacje, jakie mogą wystąpić w trakcie porodu.

Oprócz wiedzy merytorycznej przyszli rodzice nabywają też umiejętności radzenia sobie ze strachem i niepokojem związanym z porodem poprzez nauczenie się czynnego udziału w nim i zbudowanie zaufania między położną/lekarzem a małżonkami. Dzięki temu będą lepiej przygotowani psychicznie, co zmniejszy napięcie i ból (kobiety po kursie w szkole rodzenia rzadziej potrzebują leków przeciwbólowych w czasie porodu).

Bardzo ważnym punktem programu są ćwiczenia oddychania, które bywają niezwykle pomocne w trakcie porodu. W praktyce przyszłe mamy mają też okazję zaznajomić się z opieką nad dzieckiem. Przewijanie, karmienie piersią, trzymanie i noszenie oraz kąpanie noworodka to czynności, które wypełnią pierwsze miesiące życia rodziców, dlatego bardzo ważne jest, by nauczyć się wykonywać je prawidłowo. Świeżo upieczona mama z pewnością chętnie sięgnie też do instrukcji gimnastyki poporodowej lub bezpiecznej dla karmionego piersią dziecka diety, pozwalającej kobiecie wrócić do formy sprzed ciąży. Zapewniają one sprawność ciężarnej, nie będąc przy tym męczące. Mają na celu wzmocnienie mięśni brzucha, zachowanie prawidłowej postawy, a także profilaktykę pęknięcia krocza w czasie porodu oraz wysiłkowego nietrzymania moczu w przyszłości.

Spotkanie na żywo z instruktorem daje też możliwość zadania pytań dotyczących wszelkich nurtujących przyszłych rodziców kwestii. W czasie zajęć można również zawrzeć znajomości z innymi oczekującymi parami, co daje możliwość wymiany doświadczeń i porad. W szkołach rodzenia podejmuje się również temat depresji poporodowej i jej profilaktyki. Dostępne są także kursy tylko dla pań, bez mężów, jeśli komuś bardziej odpowiada taka forma. Mężczyźni w czasie zajęć dowiadują się nie tylko, jak opiekować się noworodkiem, ale także kobietą w trakcie i po porodzie. Często także poruszany jest wpływ pojawienia się dziecka na relację między rodzicami. Kursy w szkole rodzenia organizowane są zwykle w szpitalach, w których znajduje się oddział położniczy.

Jaką szkołę rodzenia wybrać?

W wyborze szkoły rodzenia przyszła mama powinna kierować się przede wszystkim własną wygodą. Warto sprawdzić szczegółowy plan zajęć, warunki, cenę oraz profile prowadzących szkołę. Szczególnie istotne jest miejsce, w którym odbywają się wykłady i ćwiczenia. Dobrym pomysłem jest zapisanie się do szkoły rodzenia działającej w ramach szpitala, w którym zamierzamy rodzić. To pozwoli nie tylko oswoić się z miejscem rozwiązania, ale też poznać panujące tam zwyczaje i pracowników, szczególnie położne, które podczas porodu są pierwszą pomocą dla kobiety. Najlepszym czasem na szkołę rodzenia jest drugi i trzeci trymestr. Nie ma wprawdzie przeciwwskazań, by rodzenia uczyły się „młodsze” ciężarne, jednak spory już brzuch jest dużym ułatwieniem w ćwiczeniach oddychania, rozpoznawaniu skurczów porodowych oraz nauce parcia.

Razem czy osobno do szkoły rodzenia?

Kobiety mogą uczestniczyć w szkole rodzenia same, jednak dużo bardziej komfortową sytuacją jest udział w zajęciach wraz z partnerem. To on ma być wsparciem dla ciężarnej w trudnych chwilach, szczególnie podczas porodu, który dla każdej kobiety jest nie lada wyzwaniem. Przydatne będą też informacje dotyczące pielęgnacji noworodka. Argumentem przeważającym za wspólnym uczestnictwem w zajęciach szkoły rodzenia jest z pewnością możliwość spędzenia razem tego czasu, moment zbliżenia w oczekiwaniu na narodzenie potomka.

Redakcja abcZdrowie, ponad rok temu

Bibliografia

  • Osińska A. Szkoła rodzenia, Polskie Centrum Edukacji, Warszawa 2007, ISBN 978-83-924528-2-9
  • Spencer P. MACIERZYŃSTWO - ciąża i poród, BOSZ, Olszanica 2003, ISBN 83-87730-96-3
  • Eisenberg A., Hathaway S., Murkoff H., W oczekiwaniu na dziecko - poradnik dla przyszłych matek i ojców, REBIS, Poznań 2004, ISBN 83-7301-429-2
  • Bień A. Opieka nad kobietą ciężarną, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3649-7

Ciąża

Komentarze (2)
~edytkaforum
~edytkaforum ponad rok temu

Jeśli chodzi o Lublin i województwo lubelskie to przyszłym mamom mogę zarekomendować Twoją Położną - dobrze wyposażona, kompetentna kadra, no i nic się nie płaci. Korzystałam, dostrzegam same plusy.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Szkoła rodzenia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Szkoła rodzenia
Szkoła rodzenia

Od kiedy szkoła rodzenia?

nie będzie dla nich niespodzianką. Od którego tygodnia ciąży warto zacząć chodzić do szkoły rodzenia? Czego naucza szkoła rodzenia? Szkoły rodzenia są tylko dla pań (...) o nim...

Ciąża i dziecko

Poród

się nad wyborem odpowiedniego szpitala. Pomocna okaże się oczywiście szkoła rodzenia, której zajęcia przygotują kobietę na to, co ją czeka podczas porodu (...) sposoby łagodzenia bólu porodowego, o których opowiadają...

Stres

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

. Możesz skorzystać także z zajęć zorganizowanych specjalnie dla was. Szkoła rodzenia Zajęcia w szkołach rodzenia to spotkania, które są stworzone specjalnie, by zaspokoić twoje potrzeby. Zdobędziesz...

Poród naturalny

Poród naturalny - zdjęcie

Poród naturalny - zdjęcie

Naturalny sposób rodzenia pozwala matce świadomie i aktywnie uczestniczyć w jednym z najważniejszych w jej życiu wydarzeń.

Poród

Gdzie urodzić?

po porodzie; czy możliwy jest poród rodzinny i rodzinna sala poporodowa; czy przy szpitalu istnieje szkoła rodzenia; czy szpital nosi nazwę „kliniczny (...) świadomość, jakie są zalety i wady rodzenia...

Gdzie urodzić?

Ciąża przenoszona

Ciąża przenoszona

i nowy rozdział w życiu. Poród nie musi być straszny, czasem warto przygotować się do niego, np. można zapisać się wraz z mężem do szkoły rodzenia.

Ciąża

Przygotowanie do porodu

jest psychiczne przygotowanie do porodu. Wsparcie daje nam przede wszystkim szkoła rodzenia, ale także cała wiedza na temat porodu, jaką uzyskujemy od naszych mam, znajomych oraz z książek i czasopism. Trening mięśni...

Poród

Poród domowy

. Etapy przygotowania do porodu w domu: szkoła rodzenia - kobieta rodząca w domu powinna dobrze poznać fizjologię rodzenia, umieć rozpoznać skurcze (...) atmosfery na rodzącą, poprzez jej rozluźnienie...