Szokujące wyniki raportu GIS. W suplementach diety wykryto substancje stosowane w zaburzeniach erekcji
Główna Inspekcja Sanitarna opublikowała wyniki przeprowadzonego w 2020 roku badania 55 suplementów diety. W wyniku kontroli okazało się, że w preparatach wykryto substancje stosowane w zaburzeniach erekcji, które nie powinny być składnikiem tego typu suplementów. Jedna z nich jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia.
1. GIS o wynikach badań dotyczących suplementów diety
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował raport pt. "Stan sanitarny kraju w 2020 roku". Jednym z obszarów kontroli był rynek suplementów diety. Pod lupę wzięto zarówno proces produkcji jak i dystrybucji preparatów.
GIS we współpracy z Państwową Inspekcją Farmaceutyczną przeprowadziły kontrole obiektów znajdujących się pod wspólnym nadzorem takich jak: hurtownie farmaceutyczne, apteki ogólnodostępne, punkty apteczne oraz sklepy zielarsko-medyczne. Łącznie kontrolę przeprowadzono w 849 punktach. W 154 przeprowadzono kontrolę interwencyjną.
2. W suplementach diety wykryto substancje zaburzające erekcję
Narodowy Instytut Leków we współpracy z GIS-em dokonał analizy 55 suplementów diety. Celem badań była identyfikacja niedeklarowanych aktywnych farmakologicznie substancji zawartych w suplementach diety (syldenafilu, tadalafilu, wardenfilu, sybutraminy i ich analogów, winpocetyny, hupercyny, johimbiny), delta – 9-tetrahydrokannabinolu oraz substancji zabronionych z listy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).
Na podstawie analizy GIS wydał 32 decyzje zakazujące wprowadzania do obrotu różnych produktów kwalifikowanych do grupy suplementów diety.
W dwóch próbkach wykryto substancje niedozwolone w żywności. W jednej sildenafil, a w drugiej johimbinę. Są to środki wykorzystywane w zaburzeniach erekcji.
Sildenafil wspomaga rozkurcz naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Substancja pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego. Jest to substancja z długą listą przeciwwskazań, zakazana osobom z chorobami serca lub wątroby.
Innymi przeciwwskazaniami są m.in. zaburzenia naczyniowe, uczulenie na sildenafil, przyjmowanie leków zawierających azotany, środków uwalniających tlenek azotu czy leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia płucnego.
3. Ekstrakt z johimby może poważnie zaszkodzić
Korę johimby również stosowano w leczeniu zaburzeń erekcji, jednak nie ma wystarczających dowodów naukowych potwierdzających jej skuteczność. Znane są natomiast skutki uboczne tego preparatu. Jedno z badań opisuje przypadek mężczyzny, który po spożyciu ekstraktu z johimby doznał bolesnego wzwodu wymagającego operacji.
Innymi reakcjami niepożądanymi są: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, niepokój, podwyższone ciśnienie krwi, bóle głowy, pobudzenie, wysypkę, tachykardię i częste oddawanie moczu. Od 2015 roku substancja jest objęta zakazem dodawania jej do żywności.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.