Trwa ładowanie...

Szpik kostny – co to jest, wpływ na organizm, choroby szpiku, badania

Avatar placeholder
30.03.2021 22:34
Szpik kostny – co to jest, wpływ na organizm, choroby szpiku, badania
Szpik kostny – co to jest, wpływ na organizm, choroby szpiku, badania

Szpik kostny jest silnie ukrwioną tkanką, znajdującą się w niektórych kościach człowieka. Szpik kostny pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jaką rolę pełni szpik kostny w organizmie człowieka oraz jakie są najczęstsze choroby szpiku kostnego.

spis treści

1. Szpik kostny – co to jest

Szpik kostny jest tkanką, która wypełnia kości człowieka. U dorosłego człowieka można wyróżnić dwa rodzaje szpiku kostnego – szpik kostny czerwony i żółty. Drugi z nich – szpik żółty nie występuje w organizmie człowieka do 4 roku życia, z wiekiem jest go w organizmie człowieka coraz więcej.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Przeszczep szpiku kostnego"

Szpik kostny żółty składa się głownie z tkanki tłuszczowej - oprócz jej magazynowania nie pełni żadnej większej funkcji w organizmie człowieka. Zupełnie inaczej jest gdy chodzi o szpik kostny czerwony.

Szpik kostny czerwony pełni funkcję krwiotwórczą – produkuje takie składniki krwi jak erytrocyty, leukocyty oraz płytki krwi. Każdy z tych elementów jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Czerwony szpik kostny odpowiedzialny jest więc za prawidłowy skład naszej krwi.

2. Szpik kostny – wpływ na organizm

Szpik kostny jako twórca krwi człowieka ma ogromny wpływ na organizm człowieka. Jak już zostało powiedziane wcześniej czerwony szpik kostny odpowiedzialny jest za prawidłowy skład krwi w organizmie. Szpik kostny zawiera komórki macierzyste produkujące czerwone krwinki - erytrocyty, białe krwinki – leukocyty oraz płytki krwi.

Erytrocyty transportuję tlen w krwi, dzięki czemu nasz mięśnie, mózg, serce i inne organy w organizmie człowieka są w stanie pracować. Rolą białych krwinek w krwi człowieka jest natomiast walka z bakteriami, wirusami, toksynami i innymi atakującymi nasz organizm czynnikami. Białe krwinki mają za zadanie więc bronić nasz organizm przed chorobami. Natomiast płytki krwi odpowiadają za krzepliwość krwi.

3. Szpik kostny – choroby szpiku kostnego

Choroby szpiku kostnego są miedzy innymi anemia (niedokrwistość) – która objawia jest bardzo niskim poziomem hemoglobiny we krwi. Po za tym białaczka, która przybiera różne formy - do tych o ostrym przebiegu zalicza się białaczkę limfoblastyczną i mieloblastyczną – w ich wyleczeniu zazwyczaj konieczna jest chemioterapia. Ponadto chorobą szpiku kostnego jest szpiczak mnogi – jest to choroba nowotworowa.

4. Szpik kostny – badania

Powodem do niepokoju w pierwszej kolejności powinny być złe wyniki badania krwi, bywa bowiem niestety, że choroby związane z układem krwionośnym mogą rozwijać się bez szczególnych symptomów – natomiast w każdym wypadku są one niezwykle niebezpieczne.

Choroby szpiku kostnego oprócz przez morfologię rozpoznaje się przez badanie szpiku kostnego – biopsję. Biopsja nie jest najprzyjemniejszym badaniem, odbywa się poprzez obranie miazgi krwiotwórczej z jamy szpikowej znajdującej się w kości.

Ewentualnie w celu zbadania szpiku kostnego popiera się mały fragment kości wraz ze szpikiem (trepanobiopsja).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze