Trwa ładowanie...

Szybki test. Sprawdź, czy w twoim ogrodzie czają się kleszcze

 Karolina Rozmus
12.05.2023 12:26
Test "białego ręcznika" może ujawnić, czy kleszcze są zagrożeniem w ogrodzie
Test "białego ręcznika" może ujawnić, czy kleszcze są zagrożeniem w ogrodzie (Pixabay)

Przekonanie, że kleszcze żyją tylko w lasach, jest szkodliwym mitem, który może sprawiać, że na co dzień tracimy czujność. Tymczasem te groźne pajęczaki zasiedlają łąki czy parki i trawniki miejskie. Mogą także czaić się w przydomowym ogrodzie. Jak to sprawdzić?

spis treści

1. Jak uchronić się przed kleszczami w ogrodzie?

Kleszcze wcale nie kryją się na drzewach w lesie. Wręcz przeciwnie, pajęczaki te mogą wspinać się na wysokość maksymalnie półtora metra. Liście, wysoka trawa, gęste krzewy i zarośla to dla nich idealne środowisko: zapewnia im łatwy dostęp do pożywienia i ułatwia maskowanie się. Do przydomowych ogródków mogą trafiać za sprawą małych, dzikich zwierząt jak gryzonie czy ptaki, mogą być też przenoszone przez zwierzęta domowe.

Kleszcze mogą się czaić w przydomowym ogródku
Kleszcze mogą się czaić w przydomowym ogródku (Pixabay)
Zobacz film: "Mity na temat kleszczy"

Jak się chronić przed kleszczami we własnym ogrodzie? Należy pamiętać, by:

  • używać repelentów, a także nosić odpowiednią odzież – z długimi rękawami i nogawkami – podczas pracy w ogródku,
  • po skończonych pracach ogrodowych przebrać się, a ubranie włożyć bezpośrednio do pralki,
  • codziennie oglądać uważnie całe ciało – swoje oraz bliskich, by w przypadku ugryzienia przez kleszcza, usunąć go najszybciej, jak to jest możliwe.

Warto również zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, które jest groźnym wirusowym schorzeniem. W przypadku drugiej najczęstszej choroby przenoszonej przez kleszcze, jaką jest borelioza, najważniejsza jest czujność i szybka reakcja. Usunięcie kleszcza ze skóry przed upływem 12-24 godzin zmniejsza ryzyko przeniesienia krętków Borrelia do organizmu.

2. Kleszcze w ogrodzie. Test "białego ręcznika"

Warto również wykonać prosty test, który ujawni, na jak duże ryzyko jesteśmy narażeni w naszym ogrodzie. Wystarczy wziąć stary, nieużywany ręcznik frotte w kolorze białym. Następnie należy przymocować materiał do kija – np. od szczotki czy mopa, a później wybrać się na spacer po ogrodzie. Tak przygotowaną płachtą materiału trzeba przeciągnąć po trawniku w miejscach, które są dla kleszczy najbardziej atrakcyjne.

To okolice gęstych krzewów, miejsca, gdzie trawa nie była koszona, pod niewysokimi drzewami. Warto zwrócić uwagę szczególnie na miejsca wilgotne, a także zacienione, bo kleszcze wyjątkowo nie lubią wysokich temperatur i intensywnego światła słonecznego. Później należy rozłożyć ręcznik i przyjrzeć się, czy przyczepiły się do niego jakieś insekty.

Na poszukiwanie kleszczy warto się wybrać, gdy temperatura waha się w okolicach 15-20 stopni Celsjusza, a także nie pada deszcz. Choć pajęczaki nie znoszą upałów, to także podczas ulew chowają się pod liśćmi.

Co zrobić, jeśli do materiału przyczepią się kleszcze? Jest kilka sposobów, żeby ograniczyć ich liczebność – przede wszystkim należy dbać o to, żeby na terenie ogrodu nie było miejsc zachwaszczonych, a trawa regularnie była koszona. Można przycinać krzewy, by zapobiec ich nadmiernemu rozrastaniu się. Również gęsto nasadzone drzewa oraz oczka wodne stwarzają korzystny dla pajęczaków mikroklimat.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze