Szycie krocza

Nacięcie krocza wykonuje się u kobiet w czasie porodu, by poszerzyć pochwę. Umożliwia to swobodne przejście dziecka przez końcowy odcinek kanału rodnego. Korzyści wynikające z zabiegu to zmniejszenie możliwości urazu dziecka i jego niedotlenienia, ochrona przed pęknięciem mięśni dna miednicy, zapobiegnięcie pęknięciu zwieracza odbytu. Po porodzie możliwe jest łatwe zszycie krocza. Kobietę, u której wykonany będzie zabieg, przygotowuje się zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Nacięcie krocza

Zabieg episiotomii

Graficzne przedstawienie zabiegu nacięcia krocza.

Kobieta musi zostać poinformowana o konieczności nacinania krocza i jego zszycia. Miejsce nacięcia jest pozbawiane owłosienia, myte (wodą i mydłem antyseptycznym), dezynfekowane i znieczulane. Szycie krocza wykonywane jest tuż po urodzeniu łożyska przy znieczuleniu miejscowym lub krótko działającym znieczuleniu ogólnym. Zanim lekarz zajmie się zszywaniem musi chirurgicznie wymyć ręce. Krocze zostaje odkażone. W trakcie wykonywania zabiegu stan kobiety jest dokładnie kontrolowany.

Wbrew powszechnie panującej opinii, nacięcie krocza nie ułatwia porodu, ani nie powinno być stosowane u każdej kobiety rodzącej po raz pierwszy. Nacięcie krocza zwiększa ryzyko infekcji i związanych z tym powikłań, powoduje przedłużające gojenie się rany, długotrwałą bolesność krocza, a także u wielu kobiet powoduje ból w trakcie stosunku płciowego i niechęć do współżycia.

Ochronie krocza w trakcie porodu sprzyja pozycja wertykalna, wówczas kanał rodny naturalnie przystosowuje się do kształtu i rozmiarów główki dziecka. Ponadto masaż krocza, wykonywany już na 2 miesiące przed porodem, poprawia jego elastyczność. Warto zalecić kobiecie w ciąży ćwiczenia mięśni dna miednicy wykonywane już od samego początku ciąży - ułatwią one poród a także umożliwią szybszy powrót sprawności po porodzie.

Jak wygląda szycie krocza?

Do szycia krocza potrzebne są: wziernik dwułyżeczkowy, dwa kulociągi, dwa imadła, nożyczki, pęsety, dwa korncangi, zaciski, duża łyżka Bumma, podkłady, gaziki, szwy i igły chirurgiczne. Do szycia krocza wykorzystuje się nici wchłanialne pochodzenia organicznego lub syntetycznego. Nici pochodzenia organicznego wytwarzane są z warstwy podśluzowej jelit baranich lub cielęcych, składają się z kolagenu. Przy tego typu niciach trudno przewidzieć kiedy się wchłoną, działają antygenowo, mogą przedłużać utrzymywanie się stanu zapalnego, powodują pojawianie się pooperacyjnych zrostów.

W trakcie wykonywania zabiegu pod pośladki pacjentki wkładany jest podkład jałowy. Po znieczuleniu lekarz ogląda ranę krocza i przedsionek pochwy. Wykorzystując wziernik patrzy na część pochwową szyjki macicy, sklepienia pochwy, ściany pochwy. Ważną informacją dla lekarza jest wiadomość o istnieniu dodatkowych pęknięć lub obrażeń, które mogą przyczynić się do powstania krwiaka. Pochwowa część szyjki macicy musi zostać opatrzona tak, by w przyszłości nie powstały z jej powodu stany zapalne, nadżerki. Pierwszy szew jet wykonywany nad szczytem rany. Potem zaczyna się szyć krocze. Szwy są zakładane od więzadeł ku dołowi. Lekarz musi dobrze zbliżyć do siebie brzegi rany, ale nici nie można zbyt mocno dociskać. Po zabiegu lekarz przeprowadza badanie per rectum w celu sprawdzenia, czy nie zszyto przedniej ściany odbytnicy.

Po zszyciu krocza

Wchłanialne nici syntetyczne wchłaniane są na drodze hydrolizy, wydalane z kałem i przez płuca. Tego typu nici nie wywołują podrażnienia, nie utrzymują stanu zapalnego, nie mają działania antygenowego, nie strzępią się, nie rwą. Nici chirurgiczne niewchłanialne wykonywane są z naturalnych produktów: lnu, jedwabiu, bawełny, stali lub z materiałów syntetycznych: poliesteru i poliamidu.

Komplikacje nacięcia krocza mogą obejmować:

 • rozszerzenie nacięcia na mięśnie odbytu lub sam odbyt;
 • krwawienie;
 • infekcje;
 • opuchnięcie;
 • ból;
 • krótkotrwałe obniżenie funkcji seksualnych.

Należy zaznaczyć, że jeśli dziecko musi przyjść na świat szybciej, parcie matki bez nacięcia krocza podczas porodu może uszkodzić płód. Poza tym może dojść do dużej utraty krwi i przerwania krocza, które trudno naprawić. Nacięcie krocza goi się zwykle 4-6 tygodni w zależności od wielkości nacięcia i materiału użytego do jego zszycia.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Berek J.S., Novak E. Ginekologia, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-46-6
 • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (7)
~żona
~żona 2 miesiące temu

Ja rodziłam w Opolu. Byłam nacinana i mimo to pękłam, szyta byłam ponad godzinę. Miałam zastosowane wyłącznie rozpuszczalne nici, które po 6 dniach się rozpuściły, a rana rozeszła. Potem przeszłam operacje w pełnej narkozie w tym samym szpitalu i antybiotykoterapię. Po połogu mój ginekolog stwierdził że ładnie mnie zszyli, ale mimo to odczuwam ból przy stosunku ... minęło już tyle czasu ponad 8 mies. Nikt nie mówi co robić po, jak wygląda rehabilitacja????

Odpowiedz
~ker
~ker ponad rok temu

21 wiek i szycie na żywca, tydzień temu przeszlam tą traumę. Szyto mnie ponad godzinę, każde wbicie igły, przeciąganie nici, łapanie pensetą... czułam tak dotkliwie że myśami chciałam umrzeć. Tydzień po dalej nie mogę chodzić, pęknięcia zablizniły się już, a nacięcie jest opuchnięte ciagnie bardzo boli gdy jestem w pionie. Przy przekręcaniu się z boku na bok pojawia się rwący silny bòl. Koszmar rodziłam w Krośnie. Odradzam każdej przyszłej mamie to miejsce bo zawsze może cie spotkac to co mnie. Tata I babcia maja pełne rence roboty bo do tej pory nie daje radę przewijac maluszka nawet po karmieniu musi ktoś być by wypionowac dziecko do odbicia .

Odpowiedz
~Aga
~Aga ponad rok temu

Mnie szyto po porodzie 45 minut na żywca.Fakt to było 17 lat temu,ale ten ból pamiętam do dziś i blizna jest do tej pory .Pierwsze dziecko ...4,5 kg.a ja zamiast mieć cesarkę męczyłam się jak głupia.Później dren w pochwie...3 tygodnie nie mogłam chodzić.Nie wiem gdyby nie pomoc męża ,nie dawałam nawet rady podnieść tyłka do zmiany podpaski.Dodam,że popękałam i w środku i na wierzchu.Lekarz jednym słowem...konował.

Odpowiedz
~Joasia
~Joasia ponad rok temu

Tyle teorii a w praktyce wygląda to tak, że nacięcie krocza wykonuje się często bez konkretnych wskazań ku temu, ot tak, rutynowo. Po drugie nacięcia dość często dokonuje się w niewłaściwym momencie, tzn. niekoniecznie na skurczu. Aby było "fajniej" zdarza się i to wcale nierzadko, że krocze szyje się później "na żywca"

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Szycie krocza
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Szycie krocza
Episiotomia (nacięcie krocza)

Zabieg episiotomii

Zabieg episiotomii

Graficzne przedstawienie zabiegu nacięcia krocza.

Przygotowanie do porodu

Masaż krocza - zdjęcie

Masaż krocza - zdjęcie

Masaż krocza wpływa na poprawę elastyczności tkanek, rozciąga i rozluźnia okolice pochwy w celu łatwiejszego i mniej bolesnego przejścia dziecka przez kanał rodny.

Przygotowanie do porodu

Nacięcie krocza w czasie porodu (WIDEO)

Nacięcie krocza w czasie porodu (WIDEO) Odtwórz wideo

Nacięcie krocza to zabieg położniczy, który ma na celu uchronić kobietę przed jego samoistnym rozwarciem i pęknięciem. Jest konieczne (...) , kiedy w drugiej fazie porodu tkanka krocza napina się i robi się cienka. ...

Higiena krocza

Ból po porodzie

Ból po porodzie

Ból krocza po porodzie jest naturalnym zjawiskiem, które pojawia się nawet wtedy, jeśli nie nacinano krocza podczas porodu. Jest on związany z obkurczaniem się macicy i jej powracaniem do naturalnych rozmiarów.

Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowanie, zapobieganie

Co to jest kamica nerkowa? (WIDEO)

Co to jest kamica nerkowa? (WIDEO) Odtwórz wideo

lub kamień przesuwa się z nerki do ujścia moczowodu. Ból jest bardzo silny, występuje w okolicy lędźwiowej i promieniuje w stronę brzucha i krocza