NewsySzykują się zmiany dla pacjentów. Nowe przepisy dotyczą recept

Szykują się zmiany dla pacjentów. Nowe przepisy dotyczą recept

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w przepisach dotyczących recept. Resort zapewnia, że ma to ułatwić pacjentom ich realizację, a także pomóc pracownikom aptek.

Szykują dwie kluczowe zmiany w receptach
Szykują dwie kluczowe zmiany w receptach
Źródło zdjęć: © East News, Getty Images

Zmiany w receptach

Zmiany dotyczące recept są częścią nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt nowelizacji, który na początku tygodnia resort przekazał do konsultacji publicznych, zakłada uruchomienie centralnej elektronicznej rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej, ale nie tylko. Zmiany dotyczą też ustawy Prawo farmaceutyczne. Chodzi o dwie kluczowe zmiany dotyczące recept.

Po pierwsze ma być rozszerzony zakres danych na elektronicznych receptach o informacje dotyczące osób upoważnionych do wystawiania recept. Konkretnie chodzi o asystentów medycznych.

MZ szykuje zmiany w receptach
MZ szykuje zmiany w receptach© Getty Images

Po drugie rozszerzony zakres danych ma dotyczyć również papierowej informacji o wystawionej recepcie. Chodzi m.in. o informacje na temat odpłatności produktu i kodu dodatkowych uprawnień pacjenta.

Resort zaznacza, że takie zmiany powinny ułatwić realizację recept nie tylko pacjentom, ale też pracownikom aptek.

Zmiany w aptekach

Przypomnijmy, że w aptekach zaszły też inne zmiany, które weszły w życie 14 lutego.

Rozszerzono uprawnienia do przepisywania bezpłatnych leków dla dzieci do 18. roku życia i seniorów po 65. roku życia o lekarzy niezależnie od rodzaju posiadanej umowy z NFZ.

Recepty na te leki mogą wystawiać także lekarze prowadzący prywatną praktykę oraz specjaliści z zakresu opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień, stomatologii czy opieki paliatywnej.

Ponadto, zwiększono uprawnienia farmaceutów, którzy teraz mogą wystawiać recepty na szczepienia zalecane i wykonywać je w aptekach (wcześniej te uprawnienia dotyczyły tylko szczepień przeciwko grypie). To spore ułatwienie, szczególnie dla osób, którym trudniej dostać się do lekarza.

Źródła

  1. MZ
  2. WP abcZdrowie

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie