Szykuje się duży protest. "To zaprzeczenie leczenia psychiatrycznego"
Psychiatrzy i pacjenci zapowiadają protest w obronie Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP), które od sześciu lat zapewniają szybki i bezpłatny dostęp do terapii. Planowane przez rząd zmiany w finansowaniu tych placówek budzą sprzeciw środowiska medycznego. Specjaliści obawiają się, że nowe regulacje mogą pogorszyć jakość opieki nad osobami z zaburzeniami psychicznymi.
26.11.2024 17:06
Koniec z kryzysową pomocą psychologiczną?
Pilotażowy program CZP działa w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Placówki te oferują pomoc pacjentom bez skierowania i przez całą dobę. Jak podkreślił w rozmowie z Radiem ZET dr Tomasz Rowiński, psycholog i członek zespołu ds. zdrowia psychicznego w resorcie zdrowia, do centrów można trafić dosłownie "z ulicy". Pacjenci są przyjmowani jak najszybciej, a diagnoza stawiana jest w krótkim czasie.
Ministerstwo Zdrowia planuje jednak zmienić sposób finansowania CZP, opierając go na konkretnych procedurach i liczbie pacjentów, podobnie jak w innych placówkach ochrony zdrowia. Zdaniem specjalistów takie podejście jest nieodpowiednie w psychiatrii.
"To zaprzeczenie leczenia psychiatrycznego" – stwierdził dr Rowiński.
Lekarze obawiają się, że nowe rozwiązania utrudnią dostęp do opieki dla najbardziej potrzebujących.
Jak podkreślają eksperci, raporty z działania centrów pokazują znaczną poprawę w leczeniu poważnych zaburzeń, takich jak schizofrenia.
Pacjenci również wyrażają swoje obawy. Pan Gabriel, który korzysta z pomocy CZP w Warszawie, w rozmowie z Radiem Zet opowiedział, że wcześniej przez lata tułał się po różnych placówkach w poszukiwaniu właściwej diagnozy i terapii.
"Powrót do takiego leczenia byłby dla mnie traumą. Nikt nie potrafił powiedzieć, co mi jest. To były nieprzespane noce, ogromny niepokój, a nawet myśli samobójcze" – mówi pan Gabriel.
Dzięki CZP ma dostęp zarówno do terapii, jak i rehabilitacji na oddziale dziennym.
Planowany protest
Protest w obronie CZP zaplanowano na 6 grudnia w Warszawie. Lekarze i pacjenci apelują o utrzymanie dotychczasowego systemu finansowania, który ich zdaniem przynosi wymierne korzyści. Ministerstwo Zdrowia w przesłanym komunikacie zapowiada powołanie specjalnego zespołu, który ma zaproponować nowe rozwiązania. Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.
Zwolennicy zmian wskazują na raport Najwyższej Izby Kontroli, który wykazał nieprawidłowości w niektórych centrach, m.in. błędy w rozliczeniach i braki kadrowe. Eksperci i lekarze podkreślają jednak, że należy eliminować nieprawidłowości, zamiast całkowicie ograniczać świadczenie.
Co więcej, zdaniem wielu, problemy wynikają z ogólnego niedofinansowania psychiatrii w Polsce. Obecnie Polska przeznacza jedynie 4,9 proc. budżetu zdrowotnego (również zbyt niskiego w stosunku do PKB) na psychiatrię, podczas gdy w Niemczech jest to 12 proc., a w Szwajcarii aż 16 proc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- Radio Zet