Trwa ładowanie...

Przyjmujesz ten suplement? Może uszkodzić wątrobę. "To nie jest cudowny środek"

 Katarzyna Prus
15.08.2022 13:17
Suplementy aloesowe mogą zaszkodzić
Suplementy aloesowe mogą zaszkodzić (Getty Images)

Działa przeciwzapalnie, oczyszcza organizm, wzmacnia odporność, regeneruje. Lista zdrowotnych właściwości aloesu jest bardzo długa, nic więc dziwnego, że jest on tak często stosowany. Popularne są nie tylko aloesowe kosmetyki, ale też suplementy diety. - To nie jest cudowny środek. Suplementy przyjmowane w nadmiarze obciążają organizm, w tym wątrobę. Dlatego nie powinniśmy ich stosować na własną rękę - ostrzega tymczasem dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

spis treści

1. Aloes zawsze jest zdrowy?

Aloes to prawdziwa bomba zdrowotna dla organizmu. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, bakteriobójczym i regeneracyjnym jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków, ale też wykorzystywany we wspomaganiu leczenia m.in. stanów zapalnych i dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. choroba wrzodowa, problemy z jelitami). Świetnie oczyszcza organizm, przez co suplementację takimi preparatami stosują osoby, które chcą schudnąć. Najczęściej jest to sok ze świeżych liści aloesu, ale dostępne są także suplementy w postaci kapsułek.

Aloes ma wiele zdrowotnych właściwości, ale w nadmiarze może być bardzo szkodliwy
Aloes ma wiele zdrowotnych właściwości, ale w nadmiarze może być bardzo szkodliwy (Getty Images)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

- Picie soku z aloesu jest bardzo modne. Niestety, jak w przypadku również innych suplementów, taka moda może mieć też negatywne skutki. Aloes ma wiele zdrowotnych właściwości, ale pamiętajmy, że nie jest to cudowny środek, zwłaszcza jeśli przyjmujemy go w formie suplementów - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

- Suplementy przyjmowane w nadmiarze obciążają organizm, w tym wątrobę. Wiele takich preparatów jest nieprzebadanych, więc tak naprawdę nie wiemy co jest w środku i czy faktycznie jest to tylko sok z aloesu. Dlatego takich preparatów nie powinno się stosować na własną rękę, tylko zawsze pod kontrolą dietetyka lub lekarza.

2. Suplementy z aloesem mogą uszkadzać wątrobę

Amerykańscy naukowcy dowodzą, że nadmierna suplementacja aloesu w formie soku lub kapsułek może być bardzo szkodliwa dla zdrowia. Może zaburzać pracę wątroby i doprowadzić do jej uszkodzenia. Objawem złego stanu tego narządu jest żółtaczka.

Badacze z Narodowego Instytutu Cukrzycy oraz Chorób Układu Pokarmowego i Nerek (NIDDK) ostrzegają, że do uszkodzenia wątroby dochodzi zwykle między trzeciem a 24. tygodniem doustnego zażywania dużych dawek suplementów aloesu. Pojawia się m.in. złe samopoczucie, zmęczenie, problemy z koncentracją, objawy grypopodobne oraz charakterystyczne dla żółtaczki zażółcenie skóry i białek oczu.

Jak twierdzą naukowcy, takie objawy mogą pojawić się przede wszystkim u osób, które stosują preparaty aloesowe wspierające trawienie lub utratę wagi, bo są one wytwarzane z części liści zawierających najwięcej substancji aktywnych. Wiele osób przyjmuje je długotrwale, w dodatku na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem.

Naukowcy zaznaczają jednak, że uszkodzenie wątroby wynikające z przedawkowania preparatów aloesu rzadko jest poważne i jak dotąd nie odnotowano przypadków zgonów z tego powodu, a objawy mijają po jakimś czasie od odstawienia suplementów.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtuanej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze