Trwa ładowanie...

Tabcin - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie i skutki uboczne, wycofanie z rynku

Avatar placeholder
30.03.2021 21:18
Preparat tabcin jest dostępny w aptekach bez recepty
Preparat tabcin jest dostępny w aptekach bez recepty (123rf.com)

Tabcin jest lekiem dostępnym bez recepty, który stosuje się w leczeniu przeziębienia i grypy. Lek tabcin jest lekiem złożonym, który działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo oraz przeciwhistaminowo.

spis treści

1. Skład leku Tabcin

Preparat tabcin jest dostępny w aptekach bez recepty. Na rynku dostępny jest Tabcin Trend, który jest lekiem złożonym i posiada aż trzy substancje czynne: paracetamol, pseudoefedrynę oraz chlorfenaminę. Paracetamol jest substancją, która działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Drugi aktywny składnik leku, czyli pseudoefedryna, zmniejsza przekrwienie oraz obrzęk błony śluzowej nosa.

Ostatnia substancja aktywna, chlorfenamina, wykazuje działanie przeciwhistaminowe. Lek tabcin po podaniu doustnym szybko wchłania sie z przewodu pokarmowego, a maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 60 minutach.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać grypę?"
Jak odróżnić przeziębienie od grypy?
Jak odróżnić przeziębienie od grypy? [4 zdjęcia]

To bardzo istotne, aby odróżnić przeziębienie od grypy, ponieważ w przypadku tego drugiego schorzenia

zobacz galerię

2. Kiedy stosować Tabcin?

Tabcin jest lekiem, który stosuje się w celu złagodzenia objawów przeziębienia i grypy takich jak: gorączka, ból głowy oraz ból gardła, a także kaszel oraz katar. Tabcin można stosować także przy obrzęku błony śluzowej nosa oraz przy ogólnym stanie rozbicia.

3. Kto nie może stosować preparatu?

Nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania preparatu tabcin, to nie wszyscy będą mogli go stosować. Przeciwwskazaniami do stosowania leku tabcin są: choroby układu oddechowego, na przykład chroniczne zapalenie oskrzeli lub rozedma, a także jaskra, przerost gruczołu krokowego, choroby serca oraz nadciśnienie tętnicze.

Preparatu nie mogą stosować także osoby z nadczynnością tarczycy oraz osoby, które równolegle stosują inhibitory MAO. Inne przeciwwskazania do stosowania preparatu to: niewydolność nerek lub wątroby, ciąża oraz okres karmienia piersią. Preparatu nie zaleca się osobom poniżej 15. roku życia.

4. Dawkowanie leku Tabcin

Dawkowanie leku tabcin jest rozpisane na ulotce dołączonej do opakowania. Zazwyczaj zaleca się przyjmować 2 kapsułki nie częściej niż 3 razy na dobę z zachowaniem co najmniej 4 godzinnego odstępu pomiędzy dawkami.

Zobacz także:

Podczas stosowania leku tabcin mogą u niektórych osób wystąpić działania niepożądane. Pojawiają się one jednak rzadko. Skutki uboczne, które występują podczas przyjmowania leku babcin, to: nudności i wymioty, zaburzenia trawienia, nadmierna senność, zawroty głowy. Mogą wystąpić także reakcje alergiczne takie jak: pokrzywka, świąd czy rumień.

5. Wycofanie z rynku Tabcinu

Główny Inspektor Farmaceutyczny w połowie 2017 roku wydał oświadczenie, że wycofał ze sprzedaży trzy serie tabletek Tabcin Trend. Kapsułki tabcin produkowane przez firmę Bayer sp.z.o.o posiadały wadę fabryczną. Wada ta prowadziła do pękania tabletek. Apteki wycofały ze sprzedaży 3 serie preparatów o numerze serii: A14977/01 z datą ważności do lipca 2017 roku A1542/01 z datą ważności do sierpnia 2018 oraz A16037/01 ważne do października 2018 roku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze