Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Tabletki antykoncepcyjne a piersi

Avatar placeholder
03.04.2017 23:30
Tabletki antykoncepcyjne a piersi
Tabletki antykoncepcyjne a piersi (Zdjęcie kobiety przyjmującej tabletki antykoncepcyjne / Shutterstock)

Jednym ze skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej jest powiększenie biustu. Estrogeny zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych mogą (choć nie muszą) wpływać na wygląd i wielkość biustu. Pamiętać należy również, że obok poprawy wielkości piersi, tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na wiele innych narządów. Może się powiększyć nie tylko rozmiar biustu, ale też pojawiają się czasami obrzęki, uczucie pełności i ciężkości całego organizmu oraz szereg innych skutków opisywanych przez producenta tabletek w ulotce dołączonej do leku.

Przed stosowaniem antykoncepcji należy bezwzględnie zbadać piersi oraz ewentualnie wykonać badanie USG. Zmiany nowotworowe w piersiach z równoczesnym stosowaniem antykoncepcji hormonalnej są bardzo groźne dla zdrowia.

1. Działanie hormonów zawartych w tabletach antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne zawierają duże stężenie najważniejszych kobiecych hormonów - estrogenów i progestagenów. Ich rola w zabezpieczaniu przed ciążą polega przede wszystkim na blokowaniu owulacji i zagęszczeniu śluzu szyjkowego, co utrudnia ruch plemnikom. Estrogeny i progestageny mogą jednak wywoływać działania niepożądane. Do najczęstszych należą mdłości, plamienia, pobudzony apetyt, bóle głowy i spadek libido. A także bolesność i obrzmienie piersi, na które kobiety wybierające pigułki antykoncepcyjne cieszą się najbardziej. Na rynku rzeczywiście istnieją tabletki antykoncepcyjne, które zawierają wyższą dawkę estrogenów. Należy jednak pamiętać, że jak każdy hormonalny środek antykoncepcyjny, są one wydawane na receptę i ich stosowanie należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem ginekologiem. Liczyć się trzeba również z tym, że jeśli tabletki wywołają niepożądany efekt, to ich odstawienie może wywołać powrót do stanu wyjściowego. A jeżeli kuracja tabletkami antykoncepcyjnymi okaże się nieskuteczna, można spróbować stosowania hormonalnej terapii zastępczej, aby zwiększyć poziom estrogenów w organizmie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na wygląd piersi

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Fakty i mity o tabletkach antykoncepcyjnych"

Pigułki antykoncepcyjne nie powiększają piersi. To skutek uboczny ich działania - obrzmienie - sprawia takie wrażenie. Podobnie rzecz się ma z powszechnym sądem o tyciu z powodu stosowania antykoncepcji hormonalnej. To nie sama tabletka jest winna dodatkowym kilogramom, ale pobudzony apetyt, za którym idąc, spożywamy więcej kalorii. Piersi pod działaniem wysoko stężonych hormonów gromadzą w swoich przestrzeniach międzykomórkowych płyny fizjologiczne. Powstałe w ten sposób obrzęki powodują ucisk komórek tłuszczowych, które pęcznieją i sprawiają wrażenie powiększenia. To dlatego biust podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej może być nawet o rozmiar większy. Taki stan nie jest jednak normą. Należy pamiętać, że powiększenie piersi to skutek uboczny, a nie standardowe działanie pigułek antykoncepcyjnych. Po zakończeniu stosowania antykoncepcji hormonalnej piersi powrócą do normalnego rozmiaru.

Zobacz także:

Choć większość kobiet cieszy się z nowego rozmiaru biustu, dla niektórych pań - cieszących się na co dzień miseczką D czy E - piersi są już zbyt ciężkie. Dlatego jeśli pigułki antykoncepcyjne, które stosują, powodują obrzmienie piersi, powinny wybrać się do lekarza i poprosić o zmianę pigułek na te o mniejszym stężeniu hormonu lub takie, które nie będą wywoływać u nich takich skutków ubocznych.

Mniej znane zalety tabletek antykoncepcyjnych
Mniej znane zalety tabletek antykoncepcyjnych [5 zdjęć]

Pigułki antykoncepcyjne słyną z wysokiej, niemal stuprocentowej skuteczności w zapobieganiu niechcianej

zobacz galerię

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze