Trwa ładowanie...

Tabletki antykoncepcyjne powodują raka? Wyjaśniamy

 Ewa Rycerz
29.11.2018 09:45
Tabletki antykoncepcyjne nie działają wczesnoporonnie
Tabletki antykoncepcyjne nie działają wczesnoporonnie ((123rf) Tabletki antykoncepcyjne nie działają wczesnoporonnie)

"Moja córka od trzech lat bierze tabletki antykoncepcyjne i sporo przytyła. Jak mogę jej pomóc?" - zapytała na jednej z grup na Facebooku mama nastolatki. Odpowiedzi, jakie otrzymała zbiły z nóg nie tylko ją, ale też innych uczestników. Przyjrzeliśmy się im.

1. Pytanie i kontrowersyjne odpowiedzi

Post pani Anny wywołał spore poruszenie. Mimo że komentarzy pod pytaniem było sporo, niewiele z nich stanowiło odpowiedź na pytanie.

"Niech Pani natychmiast odstawi te tabletki, powodują udar mózgu" - napisała Ewelina.

"Antykoncepcja tabletkami to wielkie prawdopodobieństwo zakrzepicy żylnej" - dodała Jolanta.

Zobacz film: "Tabletki antykoncepcyjne mogą chronić przed rozwojem niektórych rodzajów nowotworu"

"Nie mówiąc o nowotworach i bezpłodności. Bo im dłużej się stosuje antykoncepcję, tym bardziej ryzyko jednego i drugiego rośnie" - dorzuciła jeszcze inna użytkowniczka.

"Wielokrotnie zwiększają możliwość dostania udaru, rozregulowują gospodarkę hormonalną i po odstawieniu trzeba się leczyć. Czy jesteś świadoma, że działają wczesnoporonnie?" - pytały inne grupowiczki.

2. Tabletki antykoncepcyjne a zdrowie

Tabletki hormonalne to jedna z najpopularniejszych form antykoncepcji. Kobiety stosują je częściej niż plastry. Jednak można stosować je nie tylko dla zapobiegania ciąży. Zdarza się, że ginekolog przepisuje tabletki także z powodu silnych bóli menstruacyjnych.

- Nie jest jednak prawdą, że jakiekolwiek leki działają wczesnoporonnie. W Polsce istnieje zakaz rejestracji i sprzedaży preparatów o działaniu wczesnoporonnym. - mówi Jacek Tulimowski, ginekolog.

I dodaje, że przed rozpoczęciem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, każda pacjentka powinna mieć zebrany dokładny wywiad oraz zlecone badania, w tym oznaczenia czynników krzepnięcia krwi, USG ginekologiczne, USG piersi. - Jeśli lekarz w zlecił takie badania, widział wyniki, nie stwierdził przeciwwskazań do zastosowania antykoncepcji i dobrał indywidualnie dla pacjentki preparat antykoncepcyjny, ryzyko udaru jest bliskie 0 proc. - wyjaśnia Tulimowski.

8 objawów zaburzeń hormonalnych, które mają wpływ na twój wygląd i samopoczucie
8 objawów zaburzeń hormonalnych, które mają wpływ na twój wygląd i samopoczucie [5 zdjęć]

Zmiany hormonalne podczas dojrzewania to normalny proces. Odpowiedni rozwój organizmu jest przecież

zobacz galerię

Niestety, nadal dość często w tej kwestii zawodzi "czynnik lekarski". Ginekolodzy dopasowują tabletki jedynie na podstawie wywiadu.

- Natomiast co do tycia. To są jednak hormony, steroidy. One zwiększają apetyt, ale nigdy same z siebie nie powodują tycia. W przypadku przyjmowania antykoncepcji doustnej ważna jest więc dbałość o prawidłowo zbilansowaną dietę - podsumowuje specjalista.

3. Mity na temat antykoncepcji

Na temat antykoncepcji i jej wpływu na zdrowie narosło już wiele mitów. Krok po kroku ginekolodzy starają się je obalać. Jednym z mitów jest informacja, że kobiety, które długotrwale stosują antykoncepcję hormonalną doustną mogą mieć trudności z zajściem w ciążę. Eksperci podkreślają, że płodność kobieca wraca do normy już w pierwszym cyklu po odstawieniu preparatu. Natomiast wpływ na nią może mieć stan zdrowia pacjentki.

Zażycie pigułek antykoncepcynych po wyznaczonej godzinie nie wpływa też na jej skuteczność. Warunek jest jeden: nie można się spóźnić więcej nż 12 godzin.

Badania nie wykazały też zależności pomiędzy działaniem tabletek a paleniem papierosów czy piciem alkoholu. Oczywiście pod warunkiem, że nie dojdzie do wymiotów.

4. Kilka ciekawostek

Tabletka antykoncepcyjna zrewolucjonizowała świat i podejście do płodności. Co jednak ciekawe, wcale ne wymyślił jej liberał, ale głęboko wierzący katolik. Szukał leku na bezpłodność.

Dziś dzień od antykoncepcji hormonalnej zaczyna 100 mln kobiet na całym świecie. Choć był taki okres, że receptę na nią można było otrzymać tylko po okazaniu zaświadczenia o zawarciu związku małżeńskiego, na szczęście to już przeszłość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze