Tabletki pięciofazowe
Na rynku dostępne są już pięciofazowe tabletki antykoncepcyjne. Są to pigułki zawierające dwa hormony, a więc są one tzw. tabletkami złożonymi. Tabletki hormonalne w antykoncepcji mogą być stosowane jako hormonalna metoda zapobiegania ciąży lub jako metoda leczenia silnego krwawienia miesiączkowego, niewywołanego chorobą macicy. Blister tabletek zawiera 28 kolorowych pigułek. Każda tabletka ma niewielką ilość żeńskich hormonów: estradiolu walerianian lub estradiolu walerianian w skojarzeniu z dienogestem. Dwie białe tabletki to tabletki placebo.
1. Jakie tabletki zawiera opakowanie pigułek pięciofazowych?
Każdy blister pigułek pięciofazowych (opakowanie typu „portfelik”) zawiera 26 tabletek z substancją czynną – w czterech różnych kolorach (dwie ciemnożółte, pięć różowych, 17 jasnożółtych, dwie czerwone) i ułożonych w czterech rzędach. W czwartym rzędzie znajdują się dwie białe tabletki pozbawione substancji czynnych, tzw. tabletki placebo. Pięciofazowe tabletki antykoncepcyjne są powlekane. Tabletki ciemnożółte leżą w pierwszym rzędzie, są okrągłe i obustronnie wypukłe, mają wytłoczone litery „DD”. Tabletki różowe leżą w pierwszym rzędzie, są okrągłe i obustronnie wypukłe, mają wytłoczone litery „DJ”. Tabletki jasnożółte leżą w drugim, trzecim i czwartym rzędzie, są okrągłe i obustronnie wypukłe, mają wytłoczone litery „DH”. Tabletki czerwone leżą w czwartym rzędzie, są okrągłe i obustronnie wypukłe, mają wytłoczone litery „DN”. Tabletki białe są okrągłe i obustronnie wypukłe, mają wytłoczone litery „DT”.
2. Jak stosować tabletki pięciofazowe?
Tekturowe pudełeczko z blistrem zawiera 26 kolorowych tabletek zawierających substancje czynne i dwie tabletki placebo (bez hormonów). Każdego dnia należy przyjmować jedną pigułkę mniej więcej o tej samej porze. Tabletki pięciofazowe można przyjmować niezależnie od posiłków i w razie potrzeby popić niewielką ilością wody. Aby łatwo sprawdzić, czy przyjęło się tabletkę każdego dnia, w opakowaniu znajduje się 7 samoprzylepnych pasków ze skrótami nazw dni tygodnia. Należy wybrać taki pasek, na którym pierwszy wymieniony dzień tygodnia odpowiada dniowi rozpoczęcia danego opakowania. Pasek samoprzylepny należy nakleić w górnej części pudełka z blistrem w miejscu napisu: „W tym miejscu należy umieścić naklejkę z dniami tygodnia”. Każda tabletka antykoncepcyjna ma teraz przypisany powyżej dzień tygodnia i można kontrolować dni zażycia tabletek. Pigułki antykoncepcyjne należy przyjmować zgodnie z kierunkiem strzałki na opakowaniu, aż do zużycia wszystkich 28 tabletek.
Krwawienie z odstawienia rozpoczyna się zazwyczaj po przyjęciu drugiej ciemnoczerwonej tabletki lub podczas przyjmowania białych tabletek. Krwawienie może nie skończyć się do czasu rozpoczęcia następnego opakowania. Kolejny blister z tabletkami należy rozpocząć bez robienia przerwy, czyli od razu w następnym dniu po zakończeniu aktualnego opakowania – nawet jeśli krwawienie nie ustąpiło. Kolejne opakowanie tabletek rozpoczyna się więc w tym samym dniu tygodnia, co właśnie zakończone opakowanie, a krwawienie z odstawienia będzie występowało mniej więcej w tych samych dniach tygodnia w każdym miesiącu. Przy regularnym przyjmowaniu tabletek ochrona przed ciążą zachowana jest również w czasie zażywania tabletek placebo. Przyjmowanie tabletek pięciofazowych należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu menstruacyjnego, czyli w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego.
3. Co zrobić, jeśli zapomniało się wziąć tabletkę pięciofazową?
Jeśli zapomniałaś wziąć tabletkę białą, nie musisz robić tego później, ponieważ pozbawiona jest substancji czynnych. Wyrzuć jednak białe tabletki, o których zapomniałaś. W ten sposób unikniesz ryzyka nieumyślnego zwiększenia liczby dni, w których bierzesz tabletki placebo, co może doprowadzić do zajścia w ciążę. Następną pigułkę kolorową powinnaś wziąć w ustalonym terminie. Jeśli pominęłaś tabletkę kolorową, która zawiera hormony, podczas stosunku może istnieć konieczność użycia dodatkowego zabezpieczenia, np. prezerwatywy. Zależy to od dnia cyklu, w którym się wówczas znajdujesz.
Schemat postępowania w przypadku pominięcia tabletki z substancją czynną:
- Jeśli minęło mniej niż 12 godzin od ustalonej pory przyjmowania tabletek, ochrona przed ciążą nie zmniejsza się. Przyjmij tabletkę tak szybko, jak to możliwe. Kolejne tabletki zażywaj normalnie, o ustalonej porze dnia.
- Jeśli minęło więcej niż 12 godzin od ustalonej pory przyjmowania tabletek, ochrona przed ciążą może być zmniejszona. Konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przed ciążą.
- Jeśli pominęłaś więcej niż dwie tabletki z blistra, powinnaś skontaktować się z ginekologiem. Nie wolno przyjmować więcej niż dwie tabletki zawierające substancje czynne jednego dnia.
W przypadku, gdy nie rozpoczęłaś nowego opakowana pigułek antykoncepcyjnych we właściwym terminie albo zapomnianą tabletkę miałaś wziąć w dniach od trzeciego do dziewiątego, a w okresie poprzednich siedmiu dni odbyłaś stosunek płciowy z partnerem, możliwe jest zajście w ciążę. Z tego powodu powinnaś skonsultować się z ginekologiem. Ryzyko ciąży jest tym większe, im więcej pigułek zapomniałaś wziąć (zwłaszcza od trzeciego do dwudziestego czwartego dnia). Ochrona przed ciążą zmniejsza się także znacznie, jeżeli sytuacja taka nastąpiła blisko terminu przyjęcia pigułek placebo. O ciąży może świadczyć brak krwawienia z odstawienia. Działanie antykoncepcyjne tabletek pięciofazowych mogą osłabiać silne wymioty, biegunka i niektóre leki. Nie zaleca się stosowania tabletek pięciofazowych jako antykoncepcji po porodzie u kobiet karmiących piersią.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.