Tajemnicza choroba. Szybko doprowadza do zawału serca
W Polsce dochodzi do ok. 100 tys. zawałów mięśnia sercowego rocznie – szacuje się, że za część z nich odpowiada spontaniczne rozwarstwienie tętnicy wieńcowej (SCAD). To przypadłość, która dotyka głównie kobiety, m.in. tuż po porodzie. Czym dokładnie jest SCAD?
1. Czym jest SCAD?
Spontaniczne rozwarstwienie tętnicy wieńcowej (SCAD) jest rzadką, lecz poważną przyczyną ostrych zespołów wieńcowych (od 0,5 do 1 proc. wszystkich przypadków). Charakteryzuje się nagłym rozwarstwieniem ściany tętnicy, co prowadzi do tworzenia fałszywego światła naczyniowego i może skutkować niedokrwieniem mięśnia sercowego. SCAD częściej dotyka kobiet, co czyni tę chorobę nie tylko zagadką medyczną, ale i wyzwaniem diagnostycznym.
2. Przyczyny SCAD. Nie tylko hormony
Etiologia SCAD pozostaje nie do końca zrozumiała, lecz wyodrębniono kilka potencjalnych czynników ryzyka i przyczyn.
- Istnieją przypuszczenia, że choroba może mieć związek z aktywnością żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenów, ponieważ większość (80-90 proc.) pacjentów ze SCAD to kobiety, zwykle w młodym i średnim wieku. Może to potwierdzać również fakt, że część przypadków rozwarstwienia tętnicy wieńcowej występuje podczas ciąży i połogu. Do zawałów serca dochodzi najczęściej w pierwszych czterech tygodniach po porodzie, a rozwarstwienie częściej dotyczy wówczas początkowych segmentów tętnic, co może stanowić poważne zagrożenie życia - tłumaczy w swoim artykule na portalu Kompendium24.pl dr hab. n. med. Jacek Kądziela.
Do najczęściej wymienianych czynników ryzyka należą zmiany hormonalne (szczególnie te związane z ciążą), choroby tkanki łącznej, takie jak zespół Marfana czy zespół Ehlersa-Danlosa), intensywny wysiłek fizyczny i stres.
Choć każdy z tych czynników może przyczynić się do rozwoju SCAD, w wielu przypadkach konkretna przyczyna pozostaje nieustalona.
3. Objawy SCAD
Objawy SCAD często przypominają te obserwowane przy ataku serca. Obejmują nagły i intensywny ból w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, mdłości lub wymioty oraz potliwość.
Ważne jest, aby pamiętać, że objawy te mogą występować niezależnie od typowych czynników ryzyka choroby wieńcowej, takich jak wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze czy palenie tytoniu.
4. Diagnostyka i leczenie
Diagnostyka SCAD wymaga zastosowania precyzyjnych metod obrazowych. Do najbardziej efektywnych należą koronarografia, tomografia komputerowa (TK) tętnic wieńcowych oraz rezonans magnetyczny (MRI) serca.
Leczenie SCAD musi być indywidualnie dostosowane do pacjentki, ale zawsze warto pamiętać o tym, że wczesna diagnoza jest kluczowa dla poprawy rokowań.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.