NewsyTajemnicza infekcja z Demokratycznej Republiki Konga. "Może to być zupełnie nowy patogen". GIS apeluje do polskich obywateli

Tajemnicza infekcja z Demokratycznej Republiki Konga. "Może to być zupełnie nowy patogen". GIS apeluje do polskich obywateli

Władze ostrzegają przed potencjalnym zagrożeniem zdrowotnym w Demokratycznej Republice Konga. GIS zaleca monitorowanie sytuacji oraz unikanie kontaktu z osobami z objawami infekcji, które przebywały w ostatnim czasie w tym regionie.

Tajemnicza infekcja z DRK. Ekspert: zgonów może być 5 razy więcej
Tajemnicza infekcja z DRK. Ekspert: zgonów może być 5 razy więcej
Źródło zdjęć: © Getty Images, archiwum prywatne

Niezidentyfikowana infekcja w DRK

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował o niepokojącej sytuacji zdrowotnej w Demokratycznej Republice Konga (DRK), gdzie pojawiła się niezdiagnozowana choroba o wysokiej śmiertelności.

Jak podało 8 grudnia WHO (cytowane przez polski GIS), między 24 października a 5 grudnia 2024 roku odnotowano 406 przypadków, z których 31 zakończyło się zgonem, choć BBC czy Euronews podały, że ofiar śmiertelnych może być już ponad 79, a Reuters mówi o nawet 143.

W sieci pojawiają się także (póki co, oficjalnie niepotwierdzone) głosy ekspertów, którzy są zdania, że zgonów spowodowanych tajemniczą infekcją jest już więcej.

WIDEO

Powrót maseczek coraz bliżej? Białystok podzielony

- Do tej pory mamy ograniczone informacje, ale wiemy, że objawy są grypopodobne i obejmują gorączkę, kaszel, ból głowy i bóle mięśniowe. Najwyższa śmiertelność jest wśród dzieci i to właśnie one są najbardziej zagrożone. Według moich informacji, zgonów może być już nawet ponad 140 – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii w Instytucie Nauk Biologicznych UMCS w Lublinie.

GIS ostrzega, że ryzyko rozprzestrzenienia choroby poza granice DRK, zwłaszcza do sąsiedniej Angoli, jest realne. Ze względu na transgraniczną mobilność ludności oraz ograniczoną dostępność medyczną na wiejskich terenach, monitorowanie sytuacji jest kluczowe.

Władze reagują na zagrożenie

Władze DRK w porozumieniu z lokalnymi i międzynarodowymi organizacjami zdrowotnymi podjęły działania mające na celu zidentyfikowanie przyczyny choroby. Rozmieszczono zespoły szybkiego reagowania, które prowadzą badania terenowe, zbierają próbki biologiczne oraz analizują dynamikę transmisji.

"Biorąc pod uwagę zgłaszane objawy kliniczne i objawy oraz szereg powiązanych zgonów, ostre zapalenie płuc, grypa, COVID-19, odra i malaria są uważane za potencjalne czynniki przyczynowe, a niedożywienie jest czynnikiem współistniejącym" - czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

- Warto się wstrzymać z wnioskami aż do uzyskania wyników badań. To oczywiście może być zmutowana wersja na przykład wirusa grypy bądź SARS-CoV-2, ale może to być zupełnie nowy patogen - mówi prof. Szuster-Ciesielska.

Oprócz badań naukowych podejmowane są również działania na rzecz opieki nad chorymi oraz komunikacji ryzyka. Informowanie lokalnej ludności o sposobach zapobiegania infekcji ma kluczowe znaczenie w ograniczaniu dalszych zakażeń.

Warto zachować ostrożność

GIS apeluje do polskich obywateli, aby unikali kontaktu z osobami przybywającymi z DRK, które wykazują objawy infekcji układu oddechowego. Zaleca także śledzenie aktualnych komunikatów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz władz lokalnych.

Eksperci podkreślają, że niezdiagnozowane choroby w regionach o ograniczonych zasobach medycznych wymagają szybkiej i skoordynowanej reakcji międzynarodowej. Wypracowanie skutecznych metod diagnostycznych i leczenia jest kluczowe, by zapobiec potencjalnej pandemii.

Sytuacja pozostaje dynamiczna, a GIS i inne instytucje zdrowotne będą na bieżąco informować o rozwoju wydarzeń.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. WHO
  2. GIS

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie