Tak objawia się rak wątroby. Jeden z sygnałów pojawia się podczas posiłku
Diagnozę raka wątroby pacjenci najczęściej słyszą, gdy choroba jest już zaawansowana. To jeden z najbardziej podstępnych rodzajów nowotworów, zwykle nie daje żadnych objawów lub wydają się one niewinne i przypominają znacznie mniej poważne dolegliwości. Co więc powinno wzbudzić nasz niepokój i skłonić do wizyty u lekarza?
1. Wczesne objawy raka wątroby
Eksperci potwierdzają, że symptomy raka wątroby zwykle ujawniają się tylko wtedy, gdy choroba osiągnęła już zaawansowany etap. Mimo to, istnieją pewne subtelne sygnały, które mogą sugerować problem w bardzo wczesnym stadium. Często można zauważyć znaczący spadek apetytu oraz szybkie poczucie pełności, nawet po zjedzeniu małej porcji jedzenia.
Generalnie, osoby cierpiące na raka wątroby doświadczają utraty apetytu lub są w stanie skonsumować tyle pokarmu, ile zazwyczaj, ze względu na ból brzucha lub nudności. Co więcej, pacjenci z tym schorzeniem mogą zauważyć, że nawet zjedzenie małych porcji jedzenia powoduje ból i dyskomfort w okolicy żołądka.
Do objawów raka wątroby należą:
- wymioty,
- nudności,
- biegunka,
- nadmierna męczliwość,
- zmiana koloru moczu lub stolca,
- niewyjaśniona utrata wagi,
- żółtaczka,
- uczucie gniecenia, pobolewanie w prawym podżebrzu,
- powiększenie brzucha w wyniku wodobrzusza,
- obrzęki rąk lub nóg,
- duszności,
- zmęczenie lub osłabienie.
Lekarze zwracają również uwagę na objawy, które mogą pojawić się na skórze. Chorobowo zmieniona wątroba może powodować pajączki naczyniowe na klatce piersiowej i rumień dłoniowy.
2. Podstępny nowotwór
Większość przypadków zachorowań na nowotwory wątroby to rak wątrobowokomórkowy, znany również jako hepatocellular carcinoma, czyli HCC. Dane na temat tej choroby są naprawdę niepokojące - szacuje się, że każdego roku ok. 2,5 tys osób otrzymuje diagnozę raka wątrobowokomórkowego, natomiast nawet 3,5 tys. chorych umiera w wyniku tej choroby.
Rak wątrobowokomórkowy zazwyczaj rozwija się na tle marskości wątroby, do której rozwoju może przyczynić się między innymi zakażenie wirusem HCV. Szacunki wskazują, że HCV jest odpowiedzialny za aż 40 proc. wszystkich przypadków raka wątroby. Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie zakażenia dawałoby niemal stuprocentowe szanse na wyleczenie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.